Hastanelerdeki Sürekli İşçilere Şartlı Tayin Hakkı Gelebilir!

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Kamu'da statüleri değiştirilerek sürekli işçi yapılan sağlık çalışanlarına şartlı tayin hakkı verilebilir. 696 KHK kapsamında taşeron firmalardan 4D sürekli işçi statüsüne geçirilen işçiler mali ve sosyal hakları için bu yıl Ekim ayında imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesini merak ediyorlardı.

Gündem 25.09.2020, 18:37 26.09.2020, 09:58 Güler Sağlam
Hastanelerdeki Sürekli İşçilere Şartlı Tayin Hakkı Gelebilir!

Kadroya geçen sürekli işçilere şartlı tayin hakkı verilebilir. Uzun zamandır Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron firmalardan 4D sürekli işçi statüsüne geçen işçiler mali ve sosyal hakları için bu yıl Ekim ayında imzalanacak olan Toplu İş Sözleşmesini merak ediyorlardı.

YÜZDELİK DİLİMLER VERİLMEDİ

TIKLAYIN

Taşeronda iken asgari ücretin yüzdelik diliminden faydalanan işçiler kadroya geçtikten sonra bu haktan mahrum kaldırlar. Her yıl enflasyon fakının altında yüzde 8 oranında zam alan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sürekli işçiler geçinmede zorlandılar.

İŞKUR ARACILIĞI İLE GİRENLER TİS İMZALADI

İŞKUR aracılığı ile Kamu kurumlarına alınan diğer işçilerin maaşları ve özlük haklarını içeren TİS geçtiğimiz aylarda imzalandı. Bu TİS maddelerine göre bir çok mali ve sosyal haklarda iyileştirme yapıldı. Bu TİS'den 696 KHK ile kadroya geçen sürekli işçilerinde faydalanması bekleniyor.

İŞÇİLERE ŞARTLI TAYİN HAKKI

Kamuda istihdam edilen sürekli işçiler eğer İŞKUR üzerinden alınan işçilerle aynı TİS'e imza atarlarsa bir yıl çalışma şartı sonrasında tayin yolları açılmış olacak.

Yorumlar (5)
Liyakat 4 ay önce
Hangi sınavla alındınız ne kadar emek verdiniz de o kadar hak verilmesini talep ediyorsunuz. Hiç bir hak verilmez ve de verilmemeli. Kadroyu beleşten alırken her hakkınızdan feragat ettiniz. Emek verip sınavla atananlarla kendinizi bir kefeye koymaktan vazgeçin bence.
Emsal 3 ay önce
Evet belki bir sınava giremedik ama bir hastane düşün ve benimle aynı işi yapan kişi sırf sınavı kazanıp geldi diye benden katbekat fazla maaş aldı, haklarını geçtim beni her daim işten atmakla tehtit etti ama o sınavı kazanıp gelen kişi ben mamurum bana bisey olmaz deyip derlediği gibi çalıştı, ben saat olarak ondan daha fazla calistirildim, o geleli 1 ay olmadı sırf memur diye ne haklara sahip oldu bense 9 yıl boyunca ezildim, hadi şimdi gel gamlardan oturup yeniden konuşalım. Sınacı kazan sende o haklara sahip ol diyeceksin degilmi? Benim sınavım 9 yil boyunca hiç bitmedi sen canını sıkma.
biyolog 4 ay önce
4500 maaş + ikramiye ve 27000 tl 2019 hakkı ödenecek
DeSpErAdO 2 ay önce
Liyakat denen sığır, khklilardan daha çok çalışıp aldığını hakediyormusun, yoksa sadece yalakamisin
Ben 4 ay önce
Bizi de 4 eşi yapsınlar bitsin gitsin
-2
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?