Hastanelerde 'X-Ray' Sıkıntısı | Güvenlik Kameraları Mobing Aracı!

Gün geçtikçe sağlıkta artan şiddet, sağlık çalışanlarını tedirgin ediyor. Bunun için gerekli önlemlerin alınmadığı gibi X- Ray cihazının bile hastanelerde kullanılmadığı biliniyor. İsteyen herkesin elini kolunu sallayarak hastanenin her yerine girip sağlık çalışanını darp edebilmesine adeta göz yumuluyor. Sağlık çalışanlarının can güvenliği yok. Artık caydırıcı önlemler alınmalıdır.

Gündem 31.05.2021, 14:18 16.06.2021, 17:17 Güler Sağlam
Hastanelerde 'X-Ray' Sıkıntısı | Güvenlik Kameraları Mobing Aracı!

2 yıl önce uyum bozukluğu nedeniyle hastaneye sevk edilen 22 yaşındaki asker K.G., kendisine çürük raporu vermeyen doktor Mehmet Çopur’a bıçak çekebilmişti. Bir başka olayda İzmir'de de bir doktor jiletli saldırıya uğrarken, başka bir doktor sağlık raporu vermediği gerekçesiyle darp edilmişti. Geçtiğimiz hafta ise Cerrahi asistanı hekim Ankara'da yeşil reçeteye tabii ilacı yazmadığı gerekçesiyle elleri kesilmişti. Hastanelerde de X-Ray cihazı eksikliğinin devam etmesi durumunda buna benzer örnekler hayli çoğalacağa benziyor.

“CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK”

Hastanelerin birçok noktasında X-Ray cihazı bulunmadığına dikkat çekmek istiyoruz. Hastanelerin pek çok giriş yeri var. Birçok alanda X-Ray cihazı yok. Üstünüzde kesici delici bir aletle girseniz bunu kontrol edebilecek bir mekanizma yok. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için alınabilecek tedbirleri sürekli gündeme getirmeye çalışıyoruz. Ne yazık ki hastaneler ve kurumlar tarafından dikkate alınmıyor.  İsteyen herkes elini kolunu sallayarak hastanenin her yerine girebildiği gibi, bir sağlık çalışanını çok rahat şekilde darp edebiliyor.

GÜVENLİK KAMERALARI HASTANE MÜDÜRLERİNİN MOBİNG ARACI MI?

Özellikle güvenlik kameraları çoğu hastanede sadece personelin ne yaptığını dikizlemek için kullanıldığı yönünde bilgiler geliyor. Hastane idarecilerinin personele mobing uygulamak, gerekirse keyfiyete dayalı görev yerini değiştirmek için kameralar aracılığıyla yada fiili olarak adım adım personellerin hareketlerinin izlenerek adeta "açık arama" avcılığı yapıldığı, bunada maalesef güvenlik personelinin bir şekilde alet edildiği biliniyor. 

Daha önce gündeme getirdiiğimiz "Belinde Meyve Bıçağı, Yoğun Bakımda Bekliyor!" Haberi için tıklayınız.

HASTANELER ALIŞVERİŞ MERKEZİ KADAR ÖNEMLİ DEĞİL Mİ?

Alışveris merkezine girerken geçtigimiz xray cihazı ve çanta denetimi neden sağlık kuruluşlarinda, hastane girişlerinde yok. Ayaklı hasta ve yakını bu denetimden geçirilse, yürüyemeyen veya acil hastayı sedye ile görevlilerin içeri alması çok mu zor? Hasta yakınları üzerindeki bıçak, silah veya delici aletler xray aracılığıyla tespit edilse, bu caydırıcı yöntem kullanılsa bu durumun kime ne zararı olur? Hastanelerde güvenlik personelleri sadece olay çıktıktan sonra müdahale etmek kurgusu üzerine çalıştırılıyor. Bununla beraber hasta yakını sayısına acilen bir sınır getirilmelidir. 1 hasta icin 10 tane hasta yakını içeri girebiliyor. 1 kişi içeri alındığında diğerleri neden bahçede beklemesin? Hijyen ve güvenlik icin bunların şart olduğunu düşünüyoruz. 

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI KOD VERMEYE KORKUYOR”

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanmalı. Sağlıkta şiddeti yapanların elinden sağlık hizmeti alınmalıdır. Çoğu şiddet olayında sağlık çalışanı, darp eden kişiyle karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla sağlık çalışanları, 1111 beyaz kodu vermeye korkuyor. Sağlık çalışanları, darp eden kişiyle karşı karşıya bırakılmamalıdır. 

HASTANELERDE ACİL KOD NUMARALARI VE RENKLERİ NELER?

Beyaz kod (1111): Hastanelerde çalışanlara yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan acil durum yönetim aracıdır.
Mavi kod (2222): Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracıdır. Çoğunlukla kalbin durması (kardiyak arrest) durumundaki hastaya müdahalesini mümkün kılmaktadır.
Pembe kod (3333): Hastanede servislerde tedavi için bulunan bebek veya çocuk hastayı kaçırma girişiminin veya kaçırma durumunun tespit edilmesi halinde uygulanan acil durum yönetim aracıdır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?