Hastanelerde Torpil ve Kıyakçılıktan Sonra Eş, Baldız, Yeğen İltiması!

Kamu hastanelerinde uygulamaya sokulan 663 sayılı kanunla getirilen sözleşmeli yöneticilik uygulamasıyla tavan yapan ayrımcılık uygulamaları yeni bir boyuta taşındı. Sağlık personelini canından bezdiren uygulamarın ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de bazı hastanelerde birim sorumlusu, şef ve müdür yardımcısı statüsünde çalışanların, aynı hastanede görev yapan eş, baldız, yeğen ve yakınlarına iltimaslı davrandıkları öne sürülüyor!..

Gündem 05.11.2020, 13:08 05.11.2020, 13:08 Fatih
Hastanelerde Torpil ve Kıyakçılıktan Sonra Eş, Baldız, Yeğen İltiması!

Bazı sendikaların ve siyasilerin referanslarıyla kamu sağlık kurumlarına yerleştirilen "torpilli" personele yapılan "kıyakçılık" yerini başka bir boyuta taşımış durumda!

Şimdi de bazı hastanelerde birim sorumlusu, şef ve müdür yardımcısı statüsünde çalışanların, aynı hastanede görev yapan eş, baldız, yeğen ve yakınlarına iltimaslı davrandıkları öne sürülüyor!..

Özellikle 4/D ve 4/B kadrolarında görev yapan temizlik, güvenlik, sekreter ve veri elemanı olarak çalışan personel, mailime gönderdikleri mesajlarda şu bilgileri paylaştılar: 

"Hastanelerde eş, dost, baldız kayırmacılığı başladı... Pandemi döneminde ve bu süreçte bu şahıslar bir gün dahi kovid çalışma alanlarında görevlendirilmediler! Hep masa başı işlerde çalıştırıldılar, çalışıyorlar!.. İlla birinin yakını mı olmak lazım? Bu eşten, dayıdan, amcadan torpilli insanlar hastanelerin en risksiz yerlerindeler ve de en güzel iltimaslardan yararlandırılmaktalar. Bu denli haksızlıkları kime nasıl anlatalım. Kadrosu temizlik olanlar sırf torpilli diye masa başındalar. Haksızlık hakkaniyetsizlik diz boyu! İş barışı ve huzurumuz kalmadı... Özellikle temizlik personeli alarm aşamasında. Kovid-19 servislerinde acillerde, yoğun bakımlarda personel kan ağlıyor. İki kişinin yapması gereken işler şeflerin baskısıyla tek personele yüklenmiş durumda. Hastaneler kovid'li hastalarla dolup taşıyor... Yoğun iş yükünden başımızı kaldıracak halimiz yok! Bir de 'birilerinin baldızı, eşi, akrabası rahat etsin' diye artı bir yük bizleri perişan ediyor... Yetkililerden bu ayrımcılığa son vermelerini bekliyoruz. İnanın dayanacak gücümüz kalmadı artık!.."

***

Bu olay kamu hastanelerinde yıllardır yaşanan bir durum ne yazık ki!..

Hani bir söz var ya!

"Altta kalanın canı çıksın!" diye.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ha işte!

Bu mevzu da aynen öyle!..

Yani torpili olmayana, arkasında desteği bulunmayana keyfi uygulama yapmak mubahmış gibi...

Neyse...

***

Konuyu Bursa Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz'a ilettik.

Müdür Dr. Yavuzyılmaz, hiçbir sağlık personeli arasında ayrımcılık yapma lüksü olmadığını söyledi.

Dr. Yavuzyılmaz, "Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil! Bu süreçte herkes kovid alanlarında eşit ve hakkaniyetli bir şekilde görev yapmak zorunda. Yakınlarını riskli birimlerde çalıştırmak istemeyenler, o zaman evde oturtacak! Hepimiz aynı köprüden geçeceğiz. Bunun başka çaresi yok! Konuyu araştıracağım!.." dedi.

Lale Akasoy/ yenidönem

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Lab tek Uğur 1 yıl önce
Biran evvel sağlık bakanlığı bu ucube sözleşmeli sistemden ve performansa dayalı döner sermaye sisteminden vazgeçmeli sağlık çalışanlarının motivasyonunu bitiriyor...
alim 1 yıl önce
Elhamdülillah bugünleri de gördük,ayakta uyumak ne sarıya beeee :))))))))
Mersin 1 yıl önce
Mersin de bırakın eş dost akrabayı il müdürü hatim edip vaaz verir ak partili takılıyor amma, her ne hikmetse yöneticilerinin %95 i CHP li sosyalist kişiler. Makam şoförü ne varıncaya kadar
yalnız kurt 1 yıl önce
IĞDIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE ONLARCA BÖYLE PERSONEL VAR.
Bbb 1 yıl önce
Sözleşmeli idareciler görevdeyken devleti zarara uğratıyorlar birde hesap vermeden kaçıp gidiyorlar.. Bakanımız bir an önce bu işlere bakmalı.. Yok öyle bağı bulup üzümü yiyp çekip gitmek..kamuda ana avrat sefa sürmek..
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?