PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hastanelerde Hala Forma Renklerine Karışıyorlar

Hastanelerde bazı işgüzar(!) idarecilerin hiçbir şeyde uygulamadıkları bürokratik kuralları hemşirelerin forma renkleri üzerinden uygulayarak çalışanlara zorluk çıkardıkları öğrenildi.

Gündem 11.10.2022, 21:08 Cansu Polat
Hastanelerde Hala Forma Renklerine Karışıyorlar

Hemşireyiz biz Instagram sayfasınında gündeme getirdiği hastanelerde forma renklerine karışılması kararlar sağlık çalışanlarını ekonomik yönden zorlamaktan öteye gitmemektedir. Sağlık personelini yaklaşık 400 TL civarında forma masrafına sokan idarecileri kınıyoruz. 35 TL civarlarında giyecek yardımı yapılan sağlık çalışanlarına, en az 400 TL tutan forma alınması zorlamasından kimlerin ne çıkarının olduğunu da merak konusu oldu.

En son Ankara Şehir Hastanesinde yaşandığı ileri sürülen tek tip formaya geçme kararı sağlık çalışanlarının büyük tepkisini topladı.

Bazı hastanelerde ise ameliyathane, röntgen, laboratuvar, doğumhane, servis ve diğer birimlerde görevli sağlık personelinin forma renklerine müdahale edilerek mobbing yapılmaya çalışıldı öğrenildi.

Hastane idarelerin sağlık personelinin çalışma koşullarını iyileştirmek yerine forma renklerine mesai harcamaları akıl alır gibi bulunmuyor. Sanki hastanelerde her işi düzeltmiş gibi forma rengi gibi küçük sorunlara mesai harcayan yöneticilik anlayışı, tam anlamıyla komikliktir.

Forma rengiyle ilgili, birimlere göre belirlenen farklı renkte forma giymeyen personele yasal işlem yapılacağına dair personele yazılı tebligatların gönderildiğini de üzülerek duyuyoruz. Bakanlık şayet forma renkleri ile ilgili bu kadar hassas ise, önce giyim yardımı tutarlarında Maliye Bakanlığını ikna etmesini öneriyoruz. Tabi ki bu ikna da piyasada forma satış ücretlerinin araştırıldıktan sonra yapılması yeni komedilerin önüe geçecektr. Bu adımların ardından her yıl sağlık personeline 2 takım forma alabilecek ücret ödemesinin yapılması sağlanmalıdır.

Farklı renkte forma talep eden hastane idarecilerinin, önce piyasadaki forma satış bedellerini öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Ardından “her ay ne kadar ek ödeme alacağım” diye sıkıştırdıkları Mutemetlere, “bir sağlık personelinin 1 yıl içerisinde aldığı giyim yardımı tutarını” sormalarını öneriyoruz.

Yorumlar (14)
Hemşire 2 ay önce
Aynı şekilde yakın zamanda Kartal şehir hastanesinde de bununla alakalı bir karar alındı. Tek tip üniforma zorunluluğu koydular. Bordo, siyah gibi üniforma renklerini kabul etmiyorlar. Daha kıyafet yardımı bile almamışken üniforma siparişi verdim 300 TL. Böyle bir Zorunluluğun olması kadar saçma birşey yok. Sorgulanacak o kadar şey varken düzelecek o kadar şey varken kıyafeti dert etmeleri saçmalık.
Hemşir bey 2 ay önce
Hastanede çalışmayanlar için bu yorum kolay ama bazen bizi çok sıkıntıya sokuyor kesinlikle hemşire ve doktor forma rengi ayrı olmalı
9.köyün muhtarı 2 ay önce
Yahu bizim hastanede doktorlarin yarisi sivil kalan uatisi sacma sapan kiyafetletlerle calisiyor.Doktorlar kendini belli edecek kimliklerini takarlar ayrim yapilir.Ortalikts kinliksiz onluksus gezerseniz tabiki hemsireyle karistiritlar.Hem benim bildigim doktorlarin yarisi tuvalete bile strteskopla gidiyor ordan anlar hastalar vok dert etmeyin
Atilla 2 ay önce
İstersen kafatası ölçümü de alıp herkesin alnına doktor-hemsire siye etiket te yapıştıralım.
Merve 2 ay önce
Formasını giyebilecek giyinme odası ve dolabı olmayan kaç personel var acaba bi de bu araştırılsın daha sonra eve formayla gidenler eleştirilsin.
Yasin 2 ay önce
Bos konusuluyor doğruya doğru yanlışa yanlış demek lazım doğru olan tek tip formadir.Ameliyathanede çalışan personel o formayla heryeri geziyor heryerde dolaşıyor terlik değiştirme yok insanlar firmalarıyla evlerine gidiyor yoğun bakımda çalışanlar terlikleriyle firmalarıyla evlerine gidiyor.Kimse yalanlamasın bunu hepimiz görüyor ve biliyoruz.Oyle formalar alıyorlar ki hastaneye özel birşey demeye bin şahit gerek.Biraz düzen biraz disiplin gerekli.
hemşire 2 ay önce
doktor-hemşire-ebe-tekniker falan hepsi srubs giyiyor, hastanede kimin ne olduğu belli değil
İlginç 2 ay önce
Artık kimse kimseye karışmıyor. İstisnai durumlardan yola çıkarak gündem oluşturmayın. Devlette devlet ciddiyeti kalmadı artık.
Hekime 2 ay önce
Hastanede kimin ne olduğu belli olmuyor, yaka kartlarını da scrubsın cebine sokuyorlar ya da kendi ters dönüyor. Bu karışıklığın çözülmesi için bütün hastanelerde tek tip formaya geçilmeli, sağlık bakanlığı da bunun ücretini karşılamalı. Toplu alımlar ile uygun fiyata alınabilir çok zor bir şey değil.
Tufan can 2 ay önce
Kimin ne olduğunu ne yapacaksınız Burası askeriye değil rütbe peşinde dolaşmayın. Herkes kendi işini yapsın.
Sağlık 2 ay önce
Giyim ücretleri kesinlikle arttırılmalı ve formalarla ilgili ayrım kesinlikle olmalı. Kimin ne olduğu belli olmuyor ve bazı kendini bilmez çalışanlar yetkili merci gibi konuşarak hastaların kafalarını bulandırıyor yanlış yönlendiriyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın