Hastaneden randevu piyangosu!

Rahatsızlığınız var diyelim… Büyükşehirde oturuyorsanız rahatsızlığa alışın ya da hastalanmamaya bakın derim.

Gündem 15.09.2021, 12:56 Zeynep Elmalı
Hastaneden randevu piyangosu!

Devlet hastanesinden randevu almaya çalışsanıza… Alamazsınız. Bizzat denedim. Göz, cildiye, kulak-burun-boğaz tam anlamıyla piyango…

★★★

Neler neler öğrendim… Size bir tüyo… Yeni randevular gün içinde saat 16.00'da açılıyor. O zaman yüklenmek gerekiyor.

Hadi randevuyu kaptın diyelim. Haliyle doktor ultrason, kan tahlili, test falan istiyor. Onların randevularını ne yapacaksın? O sonuçları alacaksın da doktora göstereceksin. Tedaviye öyle başlanılacak.

★★★

Paranız yoksa, özel hastaneler kapsama alanınızın dışındaysa sizi süründüren şey hastalık değil, sağlık sisteminin ta kendisi…

Her şeyin büyüğünü yapmakla, hastane diye devasa binalar dikmekle olsaydı keşke… Kocaman adalet sarayları var. Adaleti gören oldu mu ülkede?

★★★

Eskiden sabahın köründe gidip hastane kuyruklarında beklenirdi. Şimdi girilecek kuyruk bile kalmadı. Evde iyileşmeyi bekliyorsunuz.

O kadar çok sebebi var ki… Nitekim artık randevusuz hasta bakılmıyor. Millet adeta lazım olur diye randevu alıp kenara koyuyor. Kimse de “hayırdır birader” demiyor.

★★★

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Hastanede sıraya gir, beklerken ekranda Türk ismi görürsen sarıl ona… Kendi ülkende, vergilerinle yapılan hastanede kendini göçmen gibi hissediyorsun valla… Mülteci diye gelenlerin hepsi mi hasta?

Tedavi beleş, ameliyat beleş, ilaç beleş, gel biraz da sen yerleş. Bir zahmet Türkçe öğrenseler bari… On dakika harcanacak bir hastaya tercüme ile beraber 20 dakika…

★★★

Haliyle çalışma şartlarından yıldırılan, yıpranan, tahammülü kalmayan doktorlar istifa ve emeklilik yasağının bittiği 1 Temmuz itibarıyla devletten ayrılmaya başladılar.

Liyakat bitti, demografi değişti, ekonomi ve alım gücü yerin dibine geçti. Özel hastanelerde daha iyi şartlar, yurt dışından alınan kabuller sonrası kadrolarda hızlı bir azalma yaşandı.

★★★

Ülke ekonomisinin felaket durumundan ötürü sağlığa ayrılan ödeneklerde ciddi anlamda azalma var. Nasıl olmasın? Fena dolandırıyorlar!

Sosyal Güvenlik Kurumu yolsuzluğun makamı haline geldi. Son olarak 1 milyar liralık tıbbi cihaz yolsuzluk soruşturması açıldı. Parayı kimin götürdüğünü dert edeceklerine teftiş başkanını görevden alma derdine düştüler. Tanıdık isimler…

★★★

Başka çare yok mu? Tabii ki var… Kanseri olan brokoli yesin. Bir numaralı düşmanıymış… Kalp için her gün bir aspirin… Tansiyonunuz yüksekse, nar bire bir… Kulağın ağrıyorsa sarımsak koy. Hem burnunu da açar.

Hindiba şeker hastalarının vazgeçilmezi… Romatizmalılar kuma gömülmek için maalesef gelecek yazı beklemek zorunda. İşi garantiye almak için bir de muska yazdırırsanız tam olur. Hem kazadan, beladan hem de hastalıktan korur.

Kaynak: Murat Muratoğlu / Sözcü

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Drcan 3 ay önce
Aciller ne güne duruyor. Randevu alamayan acile geliyor. Hatta gözlük reçetesi yazdırmaya gelen bile var. Gerçekten acil durumu olan hastalara yeterince zaman ayıramıyorum. Vicdanen çok huzursuzum ama büyüklerimiz hastanın işinin görüldüğüne bakıyor. İlacını yazdırdı mı doktora göründü mü yeter? Ayrıca aile hekimin yolunu bilmeyen büyük bir kitle var. Acile alıştırılmışlar. Hemşire, posta, doktor ayrımı yapmadan tüm acil çalışanlarının çok yorulduğunu artık birilerinin görmesi lazım.
MÜLAYİM 3 ay önce
BİR DE KAPI KAPI GEZENLER VAR, ONLARI UNUTTUM. TAHLİLİNİ FİLMİNİ 4-5 FARKLI DOKTORA GÖSTERMEDEN TATMİN OLAMIYORLAR
MÜLAYİM 3 ay önce
BURNUM AKTI KBB, BOYNUM TUTULDU BEYİN CERRAHİ, BİLEĞİMİ BURKTUM ORTOPEDİ, ÖKSÜRDÜM BAŞIM AĞRIDI NÖROLOJİ, HEYECANLANDIM KARDİYOLOJİ, SİNİRLENDİM PSİKİYATRİ. BU KAFAYLA NE HASTA BİTER NE SIRA GELİR. SÖZDE AİLE HEKİMLİĞİ VAR. AİLE HEKİMİNE GİT, KLİNİSYEN BİLGİSİ GEREKİYORSA SEVK EDER. AMA YOK, HER B.KA HERB.KOLOG LAZIM
Klavyene sağlık 3 ay önce
Hastası olmayan bile artık bilmek zorunda binalar değil insanlar (çalışanlar) hizmet üretir bu farklı bir algıyla anlatılıyor. Dünyanın en büyük adliye sarayıda olsa adalet yok! En büyük hastaneside olsa derman yok! En büyük havaalanıda olsa değişen bir sey yok. Vijdanlar küçüldükce büyümenin bir yararı var mı insanlara
Hani şey diyolardi 3 ay önce
Beğenmeyen istifa etsin,asgari ücretliler ne yapsın felan.cozsunler durumu
calısan 3 ay önce
yeni turkiye
10
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?