Hastanedeki yolsuzluk iddialarının ardından cezalar gelmeye başladı

Çankırı Devlet Hastanesinde geçtiğimiz ay gündeme gelen yolsuzluk iddialarının ardından yürütülen soruşturma kapsamında idari cezaların peş peşe geldiği söyleniyor.

Gündem 22.08.2019, 20:40 22.08.2019, 20:54 Güler Sağlam
Hastanedeki yolsuzluk iddialarının ardından cezalar gelmeye başladı

saglikpersonelihaber.net sitemizde de yer alan "Çankırı Devlet Hastanesinde 'pes' dedirten yolsuzluk iddiası!" haberimizi okumak için tıklayınız. haberlerin ardından iddialarla ilgili idari cezaların verilmeye başlandığı iddia edildi.

Çankırı Devlet Hastanesinde yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaların başta yerel basın olmak üzere birçok basın kuruluşunda gündeme getirilmesinin ardından olaya sağlık Bakanlığı el koymuş ve soruşturma açılmıştı. Yürütülen soruşturma sonucunda ilk idari cezalar peş peşe gelmeye başladı. Çankırı Valiliği İl İdare Kurulu tarafından verilen cezalara, ilgililerin itirazların ardından kurul itirazları reddetti. İtirazları reddeden İl İdare Kurulu cezaları yeniden onaylayarak, yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarında adı geçen kişilere cezaların tebliğ edildiği gelen bilgiler arasında.

Valiliğin yürüttüğü idari soruşturmanın yanında Kurban Bayramından hemen önce Çankırıya gelen Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu baş müfettişide soruşturmaya konu iddiaların yer aldığı dosyayı incelemeye başladığı, bu incelemenin de son aşamaya geldiği aktarıldı.

MALİ ZARAR TESPİTİ DEVAM EDİYOR

TIKLAYIN

Hastane bütçesinden 500 bin liralık haksız kazanç elde ettiği ortaya atılan kişilerle ilgili İl Sağlık Müdürlüğünde ki mali soruşturma da neticelendi. Haksız kazanç sağlandığı yönündeki bulgular araştırılarak, devletin ne kadar zarar ettiği tespit edildi ve ilgililerden devleti uğrattıkları zarar rücu edilerek, Devlet Hastanesine geri ödemeleri için talep yazılarının da yazıldığı gelen duyumlar arasında.

Çankırı Devlet Hastanesiyle ilgili yaşanan süreçte, iddiaların başlıcaları ise;

  • Resmi evrakta tahribat,
  • Kişisel verilerin korunmasına dair kanuna muhalefet edilerek hastaların mahrem bilgilerinin olduğu evrakların organize bir şekilde kurum dışına çıkartılması,

gibi iddialarla ilgili olarak da yargısal süreci başlaması bekleniyor.

ÇANKIRI SAĞLIK-SEN KAPANDI MI?

Öte yandan Çankırı Sağlık-Sen Şubesinin ortaya atılan yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarından sonra, yerel gazete Çankırı Postasının haber linklerine mahkemeden erişim engeli istediği, ancak tek satır habere dahi mahkeme erişim engeli getirmediği açıklandı. Çankırı Postası tarafından yapılan açıklamada, gündeme getirdikleri yolsuzluk haberlerinden sonra bu haberlerin doğru olmadığı yalanını söyleyen vesayetçi ‘Çankırı Sağlık Sen’ adlı sosyal medya sayfasında Sağlık Sen Genel Merkezinin adını böylesi bir utanç verici olayda kullandıklarına atıfta bulunularak, Sağlık-Sen Genel Merkezlerinin Hukuk mücadelesi başlattığı haberinin de yalan olduğu belirtildi. Çankırı Sağlık-Sen için sokak ağzıyla sosyal medya paylaşımı yapıyorlar iddiasında bulunan yerel gazete, yaklaşık 10 gün Sağlık-Sen’in sosyal medya hesabının sessiz sedasız bir şekilde kapatıldığını da okuyucularına duyurdu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
doktor mehmet 1 yıl önce
sağlık müdürü neyi yönetiyor orada.bu kadar yolsuzluk yapılıyor ve sağlık müdürü müdahalede bulunmamış öyle mi?valiyi de sağlık müdürünü de hepsini de alacaksın kardeşim görevden....
Aydınlı 1 yıl önce
Aydında yolsuzluk soruşturması yapıldı... Kimse görevden alınmadı yapanın yanına kar kalıyor... Yazık
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?