Hastanede Skandal: Korona Partisi Verdiler İddiası!

Akdeniz Gazetesinde yer alan habere göre Üniversite Hastanesinin Radyasyon Onkolojisi çalışanlarının yılbaşında ‘Radyasyon Onkoloji 2021 loading’ etiketiyle korona partisi verdikleri iddia edildi. Instagram'dan paylaşılan fotoğraflardaki ayrıntının parti skandalını ortaya çıkardığı söyleniyor.

Gündem 14.01.2021, 23:38 14.01.2021, 23:44 Güler Sağlam
Hastanede Skandal: Korona Partisi Verdiler İddiası!

Kuralı deldiler 

Ölümcül pandemi koronavirüs (Covid-19) sebebiyle tüm ülke genelinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2021 yılbaşı partisi yapılması yasaklanmıştı. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü de 26 Kasım 2020 tarihli 124781 sayılı ‘Çalışanlarda Covid-19 bulaşanın önlenmesi hakkında’ başlıklı yazıda maske-mesafe kurallarını tüm çalışanlara tebliğ etmiş, çalışanlar arasında en az 120 santimetre mesafe olmasını istemişti. 

Hem de mesai saatinde 

Ancak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin bir kısım çalışanları bu kuralı deldi. İddiaya göre 31 Aralık 2020 günü mesai saatleri içerisinde, hastalar beklerken Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde, aralarında tıp fakültesi dekanı, maskesiz profesörler, doçentler, araştırma görevlileri, fizikçiler, teknikerler, sekreterler ve güvenlik görevlilerinin yer aldığı bir yeni yıl partisi düzenlendi. 

Fotoğraftaki ayrıntı 

Yaklaşık yarım saat süren ve pasta kesilerek kutlama yapılan parti sonrasında yine sosyal mesafe kurallarına uyulmadan bir de fotoğraf çekildi. Bu kare, aynı gün sosyal medya uygulaması instagram’da @mehmet.dognn adına kayıtlı hesapta ‘Radyasyon Onkoloji 2021 loading…’ yazılarak paylaşıldı. Bu kareden birkaç gün sonra partiye katılanların bazılarında Covid pozitif durumu ve karantina vakaları yaşandı. 

Gizlendi iddiası 

Yaşananlar nedeniyle kanserli hastaların randevuları ertelendi, tedavileri sekteye uğradı. Hastalar mağdur oldu. Bağışıklık sistemi düşük kanser hastaları; test sonucu pozitif çıkan bazı çalışanlarla temas etti ancak iddia o ki bu durum hastalara ve hasta yakınlarına bildirilmeyerek gizlendi. Sağlık çalışanlarının bu şekilde tedbirsiz davranması sonucu halk sağlığını açıkça tehlikeye attığını öne süren bir kısım hastane çalışanları dahi bu duruma isyan etti. 

Karede kimler var 

Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı fotoğrafta çok sayıda isim dikkat çekti. 31 ismin arasında Tıp Fakültesi Dekanı, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aylin Fidan Korçum Şahin, Prof. Dr. Mine Genç Özay, Prof. Dr. İsmail Hakkı Sarpün, Prof. Dr. M. Gamze Aksu, Doç. Dr. Timur Koca, Doç. Dr. Nina Tunçel, Dr. Öğr. Üyesi Sibel Karaca, Dr. Ece Atik, Dr. Yasemin Şengün, Dr. Rahmi Atıl Aksoy, Fizikçi İsmail Karakuş, Fizikçi Ertuğrul Dündar gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı görüldü. Karede Prof. Dr. İsmail Hakkı Sarpün’ün maskesiz olması ise özellikle dikkat çekti. 

Çalışanlar göreve çağırıldı 

İhbarda bulunan çalışanlar, test yapılan bazı çalışanların karantinada olmalarına rağmen eleman eksikliği sebebi ile testten sadece bir gün sonra göreve geri çağrıldıklarını iddia etti. Koronavirüsün kuluçka süresine dikkat edilmeksizin, göreve geri çağrılma uygulamasının bağışıklıkları zaten düşük olan kanser hastalarının hayatlarını tehlikeye attığını iddia etti. 

TIKLAYIN


Şükrü AĞIRMAN /  Akdeniz Manşet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
CovidAcil 2 hafta önce
Saglik Bakanligi bu sorumsuzluga derhal Sorusturma baslatip cezalarini vermelidir! Tabii ordakiler iktidar yanlisi Torpilliler degilse bu mumkun olacaktir!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?