Hastanede Doktorların 5'de 1'i Ek Ödeme Aldı Eylemi!

"Çanakkale Devlet Hastanesi Ocak ayı döner sermaye ödemesinden doktorların ancak 5’te biri yararlanmış, başka hiçbir sağlık çalışanına ödeme yapılmamıştır. Şubat ayında Hastanede dağıtılabilecek bir döner sermaye olmadığı için, Covid servis ve yoğun bakımlarında çalışanlara bile ek ödeme yapılmamıştır." diyen SES Genel Sekreteri Pınar İçel, "Alkışlanmaktan daha fazlasına ihtiyacımız var." dedi.

Gündem 31.03.2021, 21:20 Güler Sağlam
Hastanede Doktorların 5'de 1'i Ek Ödeme Aldı Eylemi!

Çanakkale’de bulunan SES Genel Sekreteri Pınar İçel’in de katıldığı eylemde açıklama yapan İş Yeri TemsilciSİ Atilla Saraçoğlu şöyle konuştu: “Gün geçmiyor ki yeni bir mağduriyet daha yaşamayalım, mağduriyetlerimiz katmerlenmesin.

Yine sözün bittiği noktada, yeni bir ortak etkinlikle huzurlarınızdayız. Salgının boyutu gün geçtikçe artarken, sayıca azalan, yoğun çalışma temposuyla tükenen, genelgelerle hakları gasp edilen, ücretleri iyileştirilmeyen, işyerlerinde giderek artan şiddete maruz kalan, hastane yönetimlerinin baskı ve mobbingiyle uğraşmak zorunda bırakılan sağlık çalışanları olarak bir kez daha sesleniyoruz:

Halkımızın sağlığı için canla başla çalışan bizlerin ruh halini önemseyin, mali ve özlük haklarımızı gasp etmeyin, emeklerimizin karşılığını verin.
Bugün açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıkmış, yoksulluk sınırı 9.000 liraya dayanmıştır. Maaşlarımız her geçen gün erimektedir. Hızla yoksullaşıyoruz.
Bizler kamusal sağlık hizmeti üretiyoruz. Halk sağlığı hizmetleri mal değildir, satılıp gelir elde edilemez. Sağlık kurumları ve hastaneler ne ticarethanedir, ne de bakkal dükkanı! Hastanelerin gelirine göre maaş ödenemez.

Maaşlarımız ne borsa endeksidir, ne de döviz kuru! Halkın sağlığı da emeklerimizin karşılığı da performansla ölçülemez. O yüzden ne atletiz ne de yarış atı. Her ne hikmet ve hangi akla hizmetse, insan sağlığı gibi hassas bir mesele kılı kırk yaran hesaplara, oranlara, sayılara boğulmuş; bakılan hasta, istenen tetkik, yapılan ameliyat sayısı karşılığı olarak “performans” denen ucube bir sistem ortaya çıkmıştır.

Gelirlerimiz arasında korkunç uçurumlar yaratan, büyük haksızlık ve eşitsizliklerin aracı olan, çalışma barışını ve iş huzurunu bozan bu ucube sistemin sonuna gelinmiştir.

Örnek vermek gerekirse; Çanakkale Devlet Hastanesi Ocak ayı döner sermaye ödemesinden doktorların ancak 5’te biri yararlanmış, başka hiçbir sağlık çalışanına ödeme yapılmamıştır. Şubat ayında Hastanede dağıtılabilecek bir döner sermaye olmadığı için, Covid servis ve yoğun bakımlarında çalışanlara bile ek ödeme yapılmamıştır.

Oysa tüm çalışanlar aynı işi yapmaya, aynı yoğunlukta çalışmaya devam etmektedir. Korkarız ki; bunun bir sonraki aşaması taban maaşların geç ödenmesi, eksik ödenmesi ya da ödenememesidir.

Umarız yanılıyoruzdur.

Bugüne kadar “pes doğrusu bu da olmaz, bu kadarı da olmaz” dedirtenler utansın. Bize hakkınız ödenmez dediniz ve ödemediniz.

Alkışlanmaktan daha fazlasına ihtiyacımız var.

– Maaşlarımızı kamusal güvenceye kavuşturun,

– Enflasyon kaynaklı ekonomik kayıplarımızı telafi edin,

– En düşük sağlık çalışanı maaşını yoksulluk sınırına endeksleyin,

– Eğitim durumuna, liyakate, statüye, emek yoğunluğuna, üstlenilen riske uygun düşen adil bir ücretlendirme sistemine geçin,

– Güvenli çalışma ortamı sağlayın ve sağlıkta şiddete son verin,

– İdari baskı ve mobbingi sonlandırın,

– Çalışanları bölmeyin, İdareye yakın sendikalara geçmeye zorlamayın.”

Ardından söz alan Genel Sekreteri Pınar İçel ise “Türkiye’de salgın değil algı yönetimi yapılmaktadır. Alınmayan toplumsal önlemler, lebaleb kongreler sonucu 26 Şubatta 17 olan kırmızı il sayısı 58e çıkmıştır. Salgının üçüncü dalgasını yaratanlar yine sorumluluk almamakta, sağlık emekçilerini ölümüne çalıştırmaktadır.
Bu süreçte 392 arkadaşımızı kaybettik. Hala önlemler alınmazken emeğimizin karşılığı da verilmemektedir. Gerekli önlemler alınsın, emeğimizin karşılığı verilsin, ek ödemeler yatırılsın. Yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret istiyoruz. 

Covid-19 amasız fakatsız meslek hastalığı sayılsın, 3600’den başlayarak ek gösterge verilsin, gerçek yıpranma payı verilsin, sağlıkta şiddet durdurulsun, güvenceli kadrolu atama yapılsın” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Bu ülkede son 20 yıldır hemen hemen her kesime iyileştirme zam yapıldı akademisyenlere 1500 TL hakimlere 2000 TL taşerona geçip yıl 500 TL zam bu yıl 400 TL zam,muhtarların maaşlarını iki katına çıkarıldı,2018 yılında askerlere 450 TL ile 950 TL zam yapıldı, öğretmenler e her öğretim yılında 1500 TL ek dersler i arttırıldı nöbet ücretleri ve 180 TL ayrı zam yapıldı,işçiler yüzde 15 üzeri zam aldılar milletvekilleri ne bugün 490 TL ingilizce dil kursu parası genel bütçeden ödenmek şartıyla ödeme alacaklar,kısaca say say bitmiyor bizlere zam yapılmadığı gibi elimizde olanlarda gitti ne döner kaldı ne nöbet ücretleri hiçbir kurum yoktur ki elindekiler alınınca bizler gibi sessiz kalsın yeni işe başlayan bir hemşire herşey dahil ancak 4500 TL alabiliyor bu nasıl bir rezilliktir bu nasıl bir adalettir can teslim ettiğiniz eller hasta teslim ettiğiniz eller taşeron işçilerden bile düşük maaş alır hale geldi
BJK 4 ay önce
BAKIYORUM BU KADAR MEMNUNİYETSİZLİK VAR AMA HALA SÖZDE YETKİLİ SENDİKAYA ÜYE OLMAYA DEVAM EDİLİYOR NE HİKMETSE O ZAMAN AKLIMA ÖMER HAYYAM IN ŞU GÜZEL SÖZÜ GELİYOR
CELLADINA AŞIK OLMUŞSA BİR MİLLET,
İSTER EZAN İSTER ÇAN DİNLET,
İTİRAZ ETMİYORSA SÜRÜ GİBİ İLLET,
MÜSTAHAKTIR ONA HER TÜRLÜ ZİLLET......
hemsire olmayan saglikcilar 4 ay önce
biz zaten yillardir sifir aliyorduk siz uc bes ay almayincami bagiriyorsunuz sizde alisirsiniz
kamil 4 ay önce
olsun, yine de oy vermek lazım:))))
Dadas 4 ay önce
Doktorlara hic bisey olmaz depoladiklari paradan kullansinlar
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?