Hastanede dezenfekte skandalı

Bir hastanede endoskopi cihazlarını dezenfekte eden makinenin arızalı olduğu ortaya çıktı. Cihazların kullanıldığı 110 hastanın hepatit B, bağırsak enfeksiyonu veya AIDS'e neden olan HIV kapmış olma riskinin bulunduğu belirtildi.

Gündem 07.01.2021, 10:26 Güler Sağlam
Hastanede dezenfekte skandalı

Belçika'nın Anvers kentindeki Saint-Vincent Hastanesinde skandal bir olay yaşandı. Hastanede Ekim ayı sonunda yapılan rutin bir kalite kontrolünde endoskopi cihazlarını dezenfekte eden makinede bir arıza olduğu ortaya çıktı. Endoskopi cihazlarının kullanıldığı 110 hastanın hepatit B, bağırsak enfeksiyonu veya AIDS'e neden olan HIV kapmış olma riski bulunduğu açıklandı. Söz konusu kişiler kan tahlilleri yapılmak üzere hastaneye çağrıldı. Testlerin negatif sonuç vermesi durumunda hastaların 6 ay sonra tekrar muayene edileceği belirtildi.

TIKLAYIN

Doktor Kristiaan Deckers yaptığı açıklamada, yapılan hata nedeniyle 110 kişinin bağırsak enfeksiyonu kapmış olabileceğini, hepatit B veya C ile HIV riskinin de bulunduğunu belirtti. Deckers, "Teknisyen, Ekim ortasında cihazın iki tüpünü değiştirmişti. Dezenfektan kokteyller bu tüplere püskürtülür ve daha sonra temizlenir. Ancak arıza nedeniyle cihazlar uygun şekilde dezenfekte edilmemiş olabilir" dedi.

Hastane dezenfekte makinesinin üretici firmasına karşı dava açmaya hazırlanıyor.

ManşetTürkiye

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
birisi 2 hafta önce
kamera şakası mı
Şemmuz Piçi 2 hafta önce
soğuk sterilizasyon ile el ilede yapılır, makine bozuk diye eğer el ile yapmıyorlarsa suçlular.
-9
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?