PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hastane Skandalında Aralarında Hemşirelerinde Olduğu 8 Kişi Gözaltına Alındı!

İstanbul’daki özel hastanede yaşlılara yapılan kötü muamele ve ölümlerle ilgili iddialar üzerine Başsavcılık tarafından yapılan soruşturma çerçevesinde 8 kişi gözaltına alındı.

Gündem 06.10.2022, 10:18 06.10.2022, 12:54 Cansu Polat
Hastane Skandalında Aralarında Hemşirelerinde Olduğu 8 Kişi Gözaltına Alındı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hastanenin faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladığı olayla ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Başlatılan soruşturma kapsamında aralarında hemşirelerinde olduğu 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Olayla ilgili aralarında hasta bakıcı ve hemşirelerin de olduğu 8 şüpheliye gözaltı işlemi uygulandı.

HABERİN GEÇMİŞİ

Bakan Koca: Hastanenin Faaliyetini Durdurduk

İstanbul Özel Bayındır Hastanesi ile ilgili infial yaratan görüntülerin ardından “suçlular müstahak oldukları cezayı alacak” diyen sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastanenin faaliyetinin durdurulduğunu söyledi.

Fahrettin Koca İstanbul Özel Bayındır Hastanesinin yoğun bakım servisinde görev yapanların yaşlı hastalara yönelik kötü muamelede bulundukları görüntülerle ilgili özel hastanenin faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.

Bakan Koca görüntüler karşısında “mesleğimizin gerçek mensuplarının üzüntüsü tarif edilemez” vurgusunu yaptı.

Sağlık Bakanı Koca sosyal medya hesaplarından hastaneyle ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri söyledi:

"Sağlık hizmeti ilkeleri ve insanlıkla bağdaşmayacak davranışların gösterildiği özel hastanenin faaliyeti durdurulmuştur. Suçlular müstahak oldukları cezayı alacak. Sağlıkta güven sarsıcı hiçbir fiile toleransımız yoktur. Mesleğimizin gerçek mensuplarının üzüntüsü tarif edilemez."

Sağlık Bakanı Koca’dan Hastanedeki Skandal Görüntülerle İlgili Talimat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’da Özel Bayındır Hastanesinde çekilen görüntülerle ilgili bir açıklama yaparak Sağlık Bakanlığı Müfettişlerini görevlendirdiğini söyledi.

Bakan Koca sosyal medyada yayınlanan görüntülerin ardından oluşan infial sonrası İstanbul’daki Özel Bayındır hastanesindeki olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Önceden kaydedildiği anlaşılan kabul edilemez görüntüler üzerine Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin görevlendirdim” diyen Fahrettin Koca “duruma vaziyet edildi. Başsavcılığımız adli işlemleri başlattı. Suçlular kesinlikle cezasını çekecek” ifadelerini kullandı.

HASTALAR BİLE BİLE ÖLÜME TERK EDİLDİ İDDİASI

İstanbul Özel Bayındır hastanesinde yoğun bakımda yatan yaşlı hastalara yönelik hastane görevlilerince para atıldığı, ağır hakaretlerde bulunulduğu ve Gazeteci Süleyman Özışık’ın iddialarına göre hastaların bile bile ölüme terk edildiği haberlere konu olmuştu.

Gazeteci Süleyman Özışık tarafından YouTube üzerinde yayınlanan bir videoyla gündeme getirilen olayda, yaşlı hastaların İstanbul’daki özel bir hastanede ölüme terkedildikleri ileri sürüldü.

Başsavcılıktan açıklama

Başsavcılık, konuya ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "İçerenköy Bayındır Hastanesi'ndeki yoğun bakımda yatan yaşlı bir hastanın yüzüne hastane görevlilerince para atılarak korkutulduğunu ve hastaya karşı aşağılayıcı davranışlarda bulunulduğunu gösterir bir videonun sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde gündeme geldiği görülmekle, bahse konu eylemlerle ilgili olarak sorumluların sür'atle tespiti ve haklarında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

Hastaneden açıklama

Hastane tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Sosyal medyada bugün yayınlanan ve kabul edilmesi hiçbir surette mümkün olmayan görüntülerden ve bu müessif hadiseden dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. 31 Ocak 2022 tarihinde İstanbul İçerenköy’deki Hastanemizde eski bir çalışanımızca çekildiği belirtilen çeşitli görüntü ve ses kayıtları bulunduğu, kendisi tarafından hastane yönetimimize şifahi olarak ihbar edilmiştir. Söz konusu bildirim üzerine haklarında ihbar ve ithamda bulunulan şahıslar hemen ve eş zamanlı olarak soruşturmanın selameti açısından görevden el çektirilmiş, kendileri hastaneden uzaklaştırılmış, gerekli soruşturma tıbbi etik ve disiplin kurullarımız tarafından titizlikle ve çok yönlü olarak yürütülmüştür.

Hastanemize görüntü ve ses kayıtları ile ihbarda bulunan ve elinde başka kayıtlar bulunduğunu da iddia eden kişiden, soruşturmada değerlendirmek ve ilgili personele ilişkin suç duyurusunda bulunmak üzere tüm kayıtlar talep edilmiş, ancak talebimiz kabul görmemiştir. Soruşturmanın tamamlanması akabinde Disiplin Kurulumuzun kararıyla ilgililerin iş akitleri 24 Şubat 2022 tarihinde feshedilerek, eşzamanlı olarak yetkili Cumhuriyet Savcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur." denildi.

Yorumlar (19)
Kin, Tahrik ve Kayırma 2 ay önce
Doktorların, personellerin, sağlık işçilerinin sağlıkla alakası olmayan haberlerini bile koca koca başlıklarla hangi niyetle haber yaptığı belli olan hemşire admin, bu haberdeki şahısların hemşire olduğunu gizleyip hastane görevlileri gibi bir tabirle adeta insanın aklıyla dalga geçiyorsun. Bir dahaki haberde hastane insanı yaz biraz daha genelle lütfen hastalar kendi kendine yapmış olabilir. Böyle böyle ötekileştirme yapan sensin işte atama istiyoruz yazmaya devam et.
wert 2 ay önce
Kişilerin hemşire olmadığı hasta bakıcı görevi yaptığı sayfalarda yazıyor. Boş yere neden hemşirelerin, Doktorların adlarını söyleyip genelleme yapıyorsunuz.
Uzm.dr. 2 ay önce
Her durumda her işi biz yapıyoruz; doktorlar ne ki diyen ''doktor harici saglik çalışanlari'' bu durumda artık bir özeleştiri yapmalaisiniz. Değil bir doktor; en aklı havada birinci sınıf tip fakultesi öğrencisi bile bu davranışlarda bulunmaz. Sağlık çalışanı genellemesi de artık bırakılmalı. Doktor, hemşire, ATT neyse unvanı o şekilde hitap edilmeli. Bu olayda saygısızlık yapan yoğun bakım ''Hemsireleri'' dir. Sağlık çalışanı diye genelleyip doktorları da bu duruma ortak etmeyiniz.
Uzm.dr. 2 ay önce
Hayır o olayda tüm sitelerde ve haberlerde en büyük puntolarla, büyük harflerle "KADİN DOKTOR " hastasına saldırdı diye bas bas haber yapıldı. Kimse sağlıkçı falan da demedi.
Mavili hemşire 2 ay önce
Çok çirkin bir olay videodaki şahısları kınıyoruz elbette. Daha önce bir kadın hekim bir anneye çok çirkin bir şekilde bağırıyordu. Oradada sağlık çalışanı demişlerdi. Yani o çirkin olayın ortağı oldu tüm sağlıkçılar. Tamam ünvanlar ile hitap edilsin eyvAllah . Ama olaylara baktığınız açıdan bakılmamalı. Herkes işini yapmalı hekimde hemşirede. Saygılı bir şekilde
Muğlalı 2 ay önce
Bu işkenceyi yapan insan olamaz, müslüman olamaz, hele Türk hiç olamaz, ahlak yoksunu dilerim Allah'tan bunu yapanlar ölmeden önce daha kötü muamele görürler.
sağlıkçı 2 ay önce
O hastanın yerinde olmak istemezdim. Yapanlar herşeyi planlayarak organize yapmışlar anlaşılan. Amaçları farklı, profesyönelce yapılmış. Olan hastaya olmuş.
Saglikci 2 ay önce
663 sözleşmeli yöneticiliğin sonucu bunlar. Liyakat olsaydı bunlar olmazdi:))
smemuru 2 ay önce
o özel hastaneyi denetleyecek olan kim? liyakat olsaydı işte böyle olmazdı.
sağlık memuru 2 ay önce
İşte kapasiten bu, bu haberden çıkardığın sonuç bu. Bu Hadise'nin yaşandığı yer özel bir hastane, fiili işleyen hemşire vs. 663 ne alaka. Bu kafa bu kapasiten hayran bıraktı.
Sağlık çalışanı 2 ay önce
Çok üzüldüm çok. Hem orada yatan hastalar için hemde bu insanlar meslektaşımız olduğu için. Cezalandırılmalı bu insanlar. Bu insanları kınıyorum
Saglikci 2 ay önce
Bu basına yansıyan yansimayanlar siyasetçinin birtanesi söylüyordu hastaneye giden hastalara çalışanlar düşman gelmiş muamelesi yapıyorlar diyordu söylemleri kanıtlar durumda sağlık teşkilati yenilenmeli
Vatandaş 2 ay önce
Hemşirelerin devlet hastanesinde bize ters davranmasına, durmadan azarlamasına, yatan hastamızla ilgili sıkıntı olduğunda çağırdığımızda yarım saate söylene söylene gelmesine alıştık ama bu kadarını yapacaklarını beklemezdim. İnsan değiller resmen.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın