Hastane İdaresi Sağlıkçılara Saldırı Görüntülerinin Yayınına İzin Vermedi!

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçtiğimiz gün yaşanan olayda 5 hasta yakını sağlık görevlilerini darp etmişti. Darp sırasında bıçakla da saldırı gerçekleşmesi olayın vahametini gözler önüne seriyordu. Olayla ilgili hastanenin güvenlik kamera görüntülerinin sağlıkçılara yapılan şiddete dikkat çekmek isteyen basın mensuplarına verilmediği öğrenildi.

Gündem 26.09.2020, 22:18 Güler Sağlam
Hastane İdaresi Sağlıkçılara Saldırı Görüntülerinin Yayınına İzin Vermedi!

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde sağlık çalışanına iki gün önce tekme tokat ve makasla saldırıya uğramasıyla ilgili polis araştırmasını sürdürürken, hastanenin acil servis koridorlarında yaşanan saldırının güvenlik kamera görüntülerinin yayınlanmasına izin verilmedi

Sağlıkta şiddetin arttığı ve ek ilave önlemlerin tartışıldığı bu günlerde , Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis bölümünde kolunda kesi şikayetiyle hastaneye gelen bir kişinin pansuman yapılması sırasında 5 hasta yakınının karıştığı olayda sağlık memuru darp edilmiş sağlık çalışanına saldıran şahıslardan biri tekme ve tokadın yanı sıra tedavi için kullanılan cerrahi makası eline alarak iddialara göre de saldırı esnasında sağlık çalışanına makası saplamak istediği öne sürülmüştü

Olaydan sonra kaçan 5 saldırgandan biri yakalanırken 4'ünün aranmasına ise devam edilirken, hastanenin acil servisindeki bu şiddet olayı hastanenin acil servisindeki güvenlik kameraları tarafından da görüntülendi.

İlimizdeki ajans temsilcileri ve basın kuruluşları saldırı anıyla ilgili olarak bu görüntülere 'Sağlıkta şiddete dikkat çekmek' için ulaşmak istedi. Ancak gerek sağlık müdürlüğü gerekse Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri görüntüleri vermedi.

Oysa sağlıkçılara şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde yaşanan benzer olaylarda görüntüler basınla paylaşılıp şiddete dikkat çekiliyordu

TIKLAYIN

KORONADAN DEGİL ŞİDDETTEN KORKUYORLAR

Koronavirüsün toplum psikolojisine etkilerini tespit etmek üzere uygulanan Türkiye’nin en geniş katılımlı araştırması, Üsküdar Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Online olarak uygulanan araştırma; toplumun korkularını, kaygılarını, süreç yönetimi ile ilgili algılarını ortaya koydu. Sonuçlar içinde sağlık çalışanları ile ilgili olan bölüm ise şaşırtıcı sonuçlar sundu.

Sağlık çalışanları kaygılı

81 ilde gerçekleştirilen araştırma, sürecin başından bu yana Koronavirüsle mücadelede büyük emek sarfeden sağlık çalışanlarının kaygılarına ilişkin verileri de ortaya koydu. Araştırmadaki sorulara yanıt veren 897 sağlık çalışanı, kendilerine ve meslektaşlarına yönelik şiddetle ilgili yüzde 55 oranında kaygı duyduklarını ifade etti. Sürecin belirsizliğini kaygı verici bulan sağlık çalışanlarının oranı da yüzde 50’lik bir oranla bir hayli fazla gerçekleşti. İnfaz düzenlemesi değişikliğinin de sağlık çalışanlarını kaygılandırdığı görüldü, bu oran yüzde 49 ile dikkat çekti. Araştırma sonuçları, sağlık çalışanlarının yeterli koruyucu ekipmana ulaşamamak konusunda yüzde 44, ölümü halinde aile bireylerinin gelecekleri konusunda yüzde 43 oranında kaygı duyduğunu gösterdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Sağlık çalışanlarının sonuçları şaşırttı”

Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarına yönelik düşüncelerim olumlu yönde gelişti diyenlerin oranı yüzde 82 olmasına rağmen araştırmaya katılan 897 sağlık çalışanının verdiği yanıtlar çarpıcı bilgiler ortaya koydu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sonuçlarla ilgili şu yorumda bulundu: “Sağlık çalışanları açısından bizi en çok şaşırtan sonuç, koronavirüs’ten daha fazla oranda kendilerine ve meslektaşlarına şiddet uygulanmasından, maruz kalmaktan korktukları oldu. Sağlık çalışanlarını şu anda cephedeki asker gibi görmeliyiz. Çocuğunu evini bırakmak zorunda kalanlar, otelde yaşayanlar var. Diğer yandan Covid pozitif olmuş iyileşip dönüp tekrar çalışanlar da var. Bu korkuyu politika belirleyenlerin göz önüne almasında fayda var.”

MEDYABAR

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?