Hastane İdarecileri Torpilli İnsanlar Oldukça Kimi Kime Şikayet Edeceğiz!

Karşılaştıkları mobbing yüzünden erken doğum yapan kadın sağlıkçıların olduğunu iddia eden sağlık çalışanları, "Mobbing ile devlet ne kadar yasa çıkarırsa çıkarsın, kurum amirleri torpilli insanlar oldukça kimi kime şikâyet edeceğiz. Sözleşmeli yöneticilik bitmeden bu iş bitmez..." dediler.

Hastane İdarecileri Torpilli İnsanlar Oldukça Kimi Kime Şikayet Edeceğiz!

Bilindiği üzere kamu hastanelerinde görev yapan yöneticilerin haziran ayı sonunda sözleşmeleri bitiyor...

Bitiyor amma...

Korona girince araya sağlık kulislerinde bu sürenin Sağlık Bakanlığı tarafından birkaç ay daha uzatılacağı konuşulmakta...

Uzatılır mı, yoksa yeni sözleşmeler imzalanır mı bilemeyiz ama sağlık camiasında hâlâ mobbing gündemin birinci sırasında, fokur fokur kaynamakta...

***

Karşılaştıkları mobbing yüzünden erken doğum yapan kadın sağlıkçıların olduğunu belirten sağlık emekçileri, "Mobbing ile devlet ne kadar yasa çıkarırsa çıkarsın, kurum amirleri torpilli insanlar oldukça kimi kime şikâyet edeceğiz. Sözleşmeli yöneticilik bitmeden bu iş bitmez..."

Anlaşılacağı üzere yıllardır bazı sözleşmeli yöneticilerin keyfi uygulamaları sağlık emekçilerine "İllallah!" dedirtmiş durumda.

Hele ki bu koronalı günlerde söz konusu idarecilerin bu keyfiyeti ve işgüzarlığının devam etmesi ise son derece üzücü...

Bazı sendika ve siyasilerin desteğini arkalarına alarak makam koltuklarına oturan sözleşmeli yönetici ve idarecilerin bu korona sürecinde, "Onlardan olan ve olmayan!" diye personeli ayrıştırmaları ise iş huzuru ve barışını iyice bozmuş vaziyette...

Bizden söylemesi...

Hastanelerde torpili olan nöbet tutmuyor, kovid polikliniklerinde çalıştırılmıyor...

Bu söylemler sağlıkçıların iddiaları elbette.

***

İlimizdeki merkez ve ilçe kamu hastanelerinde görev yapan sağlıkçılar, "Korona biter mobbing bitmez! Mobbing hiç hız kesmeden devam ediyor!.." diyorlar.

"Kime, neyi, nasıl ispatlayacaksınız. Hepsi birbirinin aynı... Şimdiye kadar yaptığı mobbingden ceza alan bir idareci veya yönetici göstersenize!.." sözleriyle sıkıntılarını paylaşan sağlık emekçileri şunları anlatıyorlar.

"Öncelikle bütün idarecilere Allah'tan vicdan ve merhamet diliyoruz.

İspat etmek zor, herkes güçlüden yana; haklıdan değil! Birçok idareci bir yerlere, birilerinin aracılığı ile geliyor. Hakkı ile işi bilerek gelen emek veren çok az insan var. İş böyle olunca ne mobbing biter, ne de bizlere hak gelir. Sırf bu yüzden erken doğum yapmış arkadaşlarımız var... Tamam, umut edelim de... Çalışma ortamlarımız ortada! İşte bu kadar gerçek varken umut etmek ne bileyim uzak ihtimal gibi... Liyakat aslında sağlık personeli taleplerinin en acil olanlarından ama nerde!.."

***

Görüştüğüm birçok sağlıkçı mevcut sendikalardan da umutlarını kesmiş durumdalar...

Üye oldukları sendikalardan da destek alamamaktan yakınıyorlar...

Önerileri de var elbette...

Diyorlar ki:

"Komple sil baştan KPSS şartı koyacaksın veya torpilsiz imtihanla idareci yapacaksın... Siyaset, sendika, dernek hiçbiri müdahale etmeyecek... Başka türlü idareciler düzelmez... Birçok idareci hastaneleri babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar... Ne adalet, ne hak tanıyorlar... Bu konu ile ilgili yani hastanelerde mobbinge uğrayan çalışanların haklarını korumak için yeni düzenlemelerin yapılması şart..."

***

Evet, bu koronalı günlerde canlarını ortaya koyarak savaşan sağlık emekçilerimizin bu sesine kulak vermek gerekmez mi?..

Lale AKASOY/yenidonem.com.tr

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 15:24

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mersin
Mersin - 1 ay Önce

Son 2 buçuk yıl sağlık camiası içler acısı Bi hal aldı. Taşrada liyakatsiz yöneticiler kurumu tamamen bitirmek üzereler. Personel yaka siliyor. Artık dur diyen biri çıkmalı

Mersin
Mersin - 1 ay Önce

Tüm il müdürü ve sözleşmeli yöneticiler haziranda yenilenmelidir. Artık yeter

Liyakat Tutkunu
Liyakat Tutkunu - 1 ay Önce

Bu konudan çok ama çok şikayetçi biri olarak destekliyorum...Liyakatsiz idareci olmaya HAYIR .Memuriyette 19.yildayim. Bazi kurumlarda olduğu gibi sabirla; her yıl görevde yukselme sınavı bekliyorum. Siyâsi ve sendikal cevrem olmasina rağmen şükür ki sınavsız idareci olmayi asla düşünmedim. Tek temennim emekliye ayrılmadan düzenli liyakat sistemini görme imkanim olur. Kesinlikle suna inanıyorum liyakat Saglikda hizmet kalitesini kat bekat artıracaktır. Ve suan ki idarecilerimizin enaz yüzde 80'i sinavi gecemeyecektir. Her kadronun sinavla dolduğunu düşünmesi bile beni cok mutlu ediyor. InsAllah bu günleri görürüz ve insanlarimiza baska pozisyonlarda da hizmet etme fırsatına kavuşuruz...

BAYBURT
BAYBURT - 1 ay Önce

O torpilli Kişiler , kendilerini oraya getiren siyasi iradeyi de rezil ettiler . Yazıklar olsun

Kariyer köleleri
Kariyer köleleri - 1 ay Önce

Kesinlikle yerinde bir yazı babalarının çiftliği olarak kullanıyorlar sanki sözleşmeleri boyunca oraları kendi mekanları olarak görüyorlar hakkımı zerre kadar bu tür insanlara helal etmem devletin biran önce bunlara el atmaları lazım liyakat sistemini benimseyip o işi ehline olanlara vermesi gerek küçümsemiyorum adam ambar memuru iki kelime yazamıyor hastane müdürü şube müdürü idari Başkan vb oluyor.Bu hakk mı Allahtan korkun Allahtan bu koltuklar size kalmaz

SERENAY
SERENAY - 4 hafta Önce

MEHMET AKİF ERSOY KALP DAMAR HASTANESİ İDARİ YAPISINI DEYİSTİR BAKANIM. ARTIK CANIMIZA YETTİ YAPILAN ADALETSİZLİK VE KENDİNİ BEĞENEN BAŞKASINI KÜÇÜK GÖREN TAVIRLARI SAYGILARIMLA.

akide
akide - 3 hafta Önce

torpilsiz en küçük yönetici bile yok, doğru düzgün gerçek bir sınav yapın (mülakat olmadan) , insanları ölçebilen bir sınav yapısı mutlaka bulunabilir, doğru düzgün insanlar yönetici olsun , verim şu andakine göre 2 misli artar. Eğer insanlar yaptıkları iş ile ve bilgi seviyeleri ile ilerleyemezse neden çalışsınlar?

.
. @akide - 1 hafta Önce

Torpilsizbırak yöneticiliği yapmak istediğin yatkın olduğun bildiğin işin olduğu birimde bile çalıştırmıyorlar işini iyi yapınca dikkat çekersin torpilli masa bekçilerinin ışığını söndürürsün diye

İSİMSİZ
İSİMSİZ - 4 hafta Önce

VİRANŞEHİRDE İLHAN BAŞHEKİMİ KİME ŞİKAYET EDEDEZ. BÜTÜN İDARE VE SORUMLULAR YARDAKÇISI. EN FAZLA MAAŞI DA ONLAR ALIR. MESAİ DOLMADIĞI HALDE KAĞIT ÜSTÜ TAMAMLARLAR. HER KOMİSYONDA İLLAKİ VARLAR.


SIRADAKİ HABER