Hastane hızla batıyor

Sayıştay'ın raporuna göre Ege Üniversitesi Hastanesi’nin 458 milyonluk borcuna karşılık Hazine’nin 401 milyon TL’lik yardımı da kurumu düzlüğe çıkarmaya yetmedi. Desteğe rağmen borç, 57 milyonu buldu.

Gündem 01.10.2021, 15:37 Zeynep Elmalı
Hastane hızla batıyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Sayıştay raporunda yer alan bilgilere göre, hastanenin mali durumu kötüye gidiyor. Üniversitenin Döner Sermaye İşletmesi birimlerinin 2020 yıllarına ait mizan cetvelleri, bilançoları ile gelir tablolarının incelenmesi sonucunda; Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 2020 yılında 484 milyon 631 bin 292 lira borcu olduğu ortaya çıktı. Hastanenin 2020 yılına ait alacağı ise 25 milyon 905 bin 646 lira. Borçtan alacakları çıkardığımızda ise hastanenin 458 milyon 745 bin 646 lira zararda olduğu ortaya çıktı. Raporda, hastanenin mali durumunun kötüye gittiğini vurgulayan Sayıştay, hastane yönetimince alınan bir takım önlemlerin tek başına yeterli olmadığını da ekledi. Ayrıca hastaneye 2020 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesinden kar/zarar durumunun iyileştirilmesi için 401 milyon 311 bin 864 lira kaynak aktarıldı. Bu kaynağa karşın borç 57 milyon liraya inse de mali durum düzelmedi.

Kaynaklar yetersiz

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Raporda, tıbbi malzemeden ek ödemelere kadar birçok gider kalemine sürekli ve düzenli olarak zam geldiği hatırlatılarak, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) listesindeki fiyatlarla zamlanan giderlerin karşılanamadığına dikkat çekildi. Sayıştay, hastanenin mali durumu hakkında ayrıca şu noktalara değindi: “Ne kadar kaynak aktarılırsa aktarılsın hastanedeki mali kötüleşme, girdi ve çıktı kalemlerindeki denklik sağlanmadığı sürece devam edecektir. Satıcılar hesabındaki durum da bunu destekler niteliktedir. Zira aktarılan kaynağa rağmen borç düzeyinde ciddi bir azalış yaşanmamıştır. Dolayısıyla Üniversitenin Tıp Fakültesi Hastanesinin mali yapısının güçlendirilmesi için hem Kurum içi hem de Kurum dışı gerekli olan tüm girişimlerin yapılması son derece önem arz etmektedir.”

Veresiye sağlık hizmeti

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin mali durumunu değerlendiren İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kaynak, sorunun temelinde enflasyon karşısında güncellenmeyen SUT fiyatları olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin tüm kamu hastanelerinde benzer durumun yaşandığını vurgulayan Kaynak, şöyle konuştu: “SUT fiyatları, artan döviz ve enflasyon karşısında güncellenmeyince firmalardan alınan malzemelere güncel fiyattan ödeme yapılması gereği doğdu. Firmalar da bu durumu bildiği için ödenme vadesini göz önünde bulundurarak ihalede teklif veriyor. Dolayısıyla burada rakamlar ister istemez vadeye paralel olarak şişkinlik göstermeye başlıyor.”

Medikal sektörünün devlet ve özel hastanelerden toplamda 6 milyar lira alacağı olduğunu hatırlatan Kaynak, “Medikal sektörü üniversite hastanelerini uzun zamandır destekliyor. Borcunu alamadığı zaman veresiye malzeme ile bu hastanelerin çalışmasını devam ettiriyor” ifadesini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
vatandaş 2 ay önce
bize ne aslında olacak olan tüm sağlık çalışanları asgari ücret bandına getireceksin o zaman ek ödeme ve maaştan fazla açık vermez ve hastane daha iyi şartlarda hizmet verir hastanenin görevi sağlık çalışanlarına ğara vermek değil asıl amacı vatanaşa en iyi hizmeti ücretsiz vermek

devlet bu demek
Vatandaş 2 ay önce
Evet devlet size beleş baksın saglik bakanı ek ödeme performans ile sanki personele çok para veriyormuş gibi gözünüzü boyasın sizde gelip burda nagmelerinizi siralayin.nedir bu saglik personeli dusmanliginiz sen git devlet işçisinin yeraltında yatan devlet işçisinin maaşını ikramiyesini sorgula taserondan beleş ise girenleri sorgula.bordrosunda en az memur maaşı alan saglik personelinin gelip burda canını sıkma.vatandaşa en iyi hizmet verilsin yöneticiler hastanelerin dönerini sömürsün acısını biz cekelim sonrada senin gibiler gelsin burda askeri ücretten bahsetsin hemsireye 50 kuruş ek ödeme performans yattı senin bundan haberin varmı git sen bakanı dinle o bizi yalanlarla baya yüceltiyor.daha da yazacam ama senin aklın almaz...
...... 2 ay önce
elhamdülilllah
6
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?