Hastane'de 250 Kadın Sağlık Çalışanına Anket Yapıldı: Yüzde 16'ı Mobing Mağduru Çıktı

‘Sağlık Kuruluşlarında Kadın Çalışanların Psikolojik Yıldırma Davranışlarına Maruz Kalma Durumları’na yönelik Fethiye’de görev yapan 250 kadın sağlık çalışanıyla bir anket çalışması yapıldı. Sonuç: %16'sı baskı altında çıktı.

Gündem 15.11.2020, 01:07 Güler Sağlam
Hastane'de 250 Kadın Sağlık Çalışanına Anket Yapıldı: Yüzde 16'ı Mobing Mağduru Çıktı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Serap Selver Kipay, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hamit Hancı ve Erzurum NeneHatun Kadın Doğum Hastanesi Kalite Yönetim Direktörü Bahadır Binici, ‘Sağlık Kuruluşlarında Kadın Çalışanların Psikolojik Yıldırma Davranışlarına Maruz Kalma Durumları’na yönelik bir araştırma yaptı. Araştırmaya, Fethiye’de görev yapan 250 kadın sağlık çalışanı katıldı.

Araştırmaya katılan kadınların büyük bir çoğunluğu 29-34 yaş grubunda, evli, üniversite mezunu, hemşire, 6-10 yıllık bir mesleki deneyimlere sahip kişilerden oluştu. Araştırma kapsamında yapılan görüşmelerde kadınların yüzde 16.8’inin sağlıklarına, sosyal ilişkilerine, itibarlarına, kendilerini göstermelerine ve iletişim durumlarına, mesleki durumlarına ve yaşam kalitelerine yönelik saldırılara maruz kaldıkları tespit edildi.

Araştırma sonucunda mobbinge uğradıklarını belirten sağlık çalışanı kadınların fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlandığı, iş arkadaşlarından izole edilmiş iş ortamlarının verildiği, haklarında asılsız söylentilerin yapıldığı belirtildi. Kadınlar, kararlarının sürekli sorgulandığını ve diğer çalışma arkadaşlarının yanında onur kırıcı ve aşağılayıcı sözlere maruz kaldıklarını söyledi. Ayrıca, kadınların bütün bu yıldırma davranışlarını önlemeye yönelik yaklaşımları incelendiğinde; eleştiri almamak için yaptıkları işlere daha fazla özen gösterdikleri, işlerine daha fazla bağlanıp çalıştıkları, daha özenli, ve daha çok çalıştıkları uğradıkları haksızlığı ilgili yönetici ile yüz yüze konuşup çözmeye çalıştıkları saptandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Mobbing ölüm demek 9 ay önce
Ankete ne gerek var. 7 aydır Kalp ve koah tarzı hastalar ölmesi için bir tek sağlıkta çalıştırılıyor. Bakan bey sağlıkçı iyi biliyor insanları nasıl sessizce öldüreceğini. Şimdi kronik hastalar ölürse mobbingemi giriyor?Tasarlayarak öldürmeyemi?
Haklı be ya 9 ay önce
Yorum ağır olmuş gibi ama kanunen doğru. Kurum sendika insan hakları avukatları yokmu ülkemin.
neönemivar 9 ay önce
Bence oran eksik çıkmış bir grup hariç hemşirelerin ve diğer sağlıkçıların %90 ı mobinge maruz kalıyor, kimse konuşamıyor, itiraz edemiyor, haklı olduğu bir konuda bile başıma bir şey gelir korkusu ile sesini çıkaramıyor,
işçi 9 ay önce
İstanbul il sağlık müdürlüğü kadrosunda 4d işçi maaşları bir personelin üşengeçliği yüzünden eski toplu sözleşme ücreti üzerinden hesaplandı , binden fazla işçi eksik maaş aldı , güç sarhoşu torpilli bir personelin yönlendirmesiyle buna imza atan idareciler de sorumludurlar.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?