Hastane Çalışanları İsyan Etti: Döner Yok, Performans Yok, Nöbet Ücreti Yok!

Mersin Üniversitesi Hastanesinde çalışan sağlıkçılar hastane şartlarına, performans ve ödenmeyen fazla mesai ücretlerine karşı açıklama yaptı

Gündem 04.02.2020, 15:14 04.02.2020, 15:17 Güler Sağlam
Hastane Çalışanları İsyan Etti: Döner Yok, Performans Yok, Nöbet Ücreti Yok!

Türk Sağlık Sen, Ses, Mersin Tabip Odası  ve Mersin Üniversitesi Asistan Hekimler Temsilciliği ile Mersin Üniversitesi Hastanesi çalışanları mesleğe yakışır şartlar altında, emeklerinin karşılığını zamanında ve tam alarak hizmet sunmak istediklerini belirterek bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “uzun bir süredir bırakın iyi sağlık hizmeti vermeyi, ruhsal ve bedensel sağlığımızı bozacak şartlar altında çalışmaktayız” denilerek şu ifadelere yer verildi;

8 ay geriden gelen performans ücretlerinin ve ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin, hastanenin mevcut mali durumu gerekçe gösterilerek ödenmeyeceği, yineleyen görüşmelerimiz sonucunda tekrarlandı. Bu durum artık bardağı taşıran son damla olmuştur.

Yıllardır idarecilerin her sıkıştıklarında hastanenin mali durumunu gerekçe göstererek emeğimize, alın terimize göz dikmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Mali durum bozuksa bunun suçlusu biz çalışanlar değiliz. Bunun suçlusu, sağlıkta dönüşüm politikaları ve sağlık sistemini yönetenlerdir.

Hastane giderlerinin her yıl katlanarak artmasına karşın, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında, üniversite hastanelerine yaptığı ödemelerin yıllardır artmaması, hatta dönem dönem azaltılması, hastaneleri borç batağına sürüklemektedir.

Tüm bu gerçeklere rağmen, borç yükünün sağlık çalışanlarının omuzlarına bindirilmek istendiği tuhaf bir durum ortadadır.

Hastane bütçesinin, kimi zaman ilaç ve sarf malzeme almaya yetmeyecek durumda olması, hastaların tedavilerinin ve ameliyatlarının gecikmesine; asistan, stajyer ve öğrencilerin eğitimlerinin aksamasına sebep olmaktadır.

Bu durumun sorumlusunun sağlık çalışanlarıymış gibi algılanması, sağlık çalışanları ve hastaları karşı karşıya getirmektedir. Ne yazık ki zaman zaman sağlıkta şiddete sebep olmaktadır. Bu şiddet kimi zaman canımıza kastetmektedir.

Hastane çalışanlarının talepleri neler?

TIKLAYIN

Açıklamada “Sorunların çözümü için her seferinde görüşmeler devam ediyor diye bizleri oyalamaya çalışan yöneticilere sesleniyoruz” denilerek talepler sıralandı;

--Hastaneden alacaklı olduğumuz geçmiş dönemlere ait bütün ücretlerin bir an önce ödenmesini

--Haklarımız olan nöbet ücretlerinin, yoğun bakım nöbeti farklarının düzenli olarak yatırılmasını

--Döner sermaye ve performans ek ödemelerinin öğretim üyesi,  araştırma görevlisi , yardımcı sağlık personelinin yanı sıra diğer hastane personeline düzenli olarak ödenmesini

--Hastanenin mali durumunun gerekçe gösterilerek ücretlerimizde herhangi bir kesinti yapılmamasını

--Eğitim hakkımızın aksatılmayacak şekilde sürdürülebilmesi için uygun koşulların sağlanmasını talep ediyoruz

Sağlık çalışanı köle değildir. Bizim derdimiz devletimizin verdiği görevle milletimize hizmet etmek, şifa dağıtmaktır. Geçim derdi olmadan sadece işimize odaklanmak istiyoruz. Bu uğurda üzerimize gelecek tüm baskılara göğüs germeye kararlıyız. Bu uğurda isteklerimiz kabul edilene kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu süreçte karşılaşacağımız hiçbir tehdit bizi yıldıramayacak, aksine kararlığımızı perçinleyecektir.

Tek bir arkadaşımıza yapılan baskı hepimize yapılmış kabul edilecektir.

Biz hastalarımız için, sağlık için, sağlıkçılar için buradayız. Taleplerimiz değerlendirilmedikçe mücadelemizden ödün vermeyeceğiz.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Ahmet 13 ay önce
Personel döner alamıyor mutsuz, liyakat yerini grup adamcılık cemaatcılık aldı.Üç hilalli sancağı sağlık bakanlığına dikmenin zamanı gelmiştir
Mersin 13 ay önce
Mersinde il sağlık müdürü Değişmeden hiç birsey olmaz
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?