Hangi illerde sigara içme yasağı getirildi? İşte sigara yasağı getirilen iller

İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından sigara yasağı illerde peş peşe uygulanmaya başladı. Sigara yasağı getirilen il sayısı şimdiden 9'u buldu. Artan sigara yasakları sonucunda vatandaşlar internetten sigara yasağı hangi illerde getirildiğini aratıyor. Korona virüs yasakları sigara içmek için açık alanları seçen vatandaşları da etkilemeye başladı. Alınan yeni kararlar sonucunda 9 ilde sigara yasağı getirildi.

Gündem 07.11.2020, 13:15 07.11.2020, 20:17 Güler Sağlam
Hangi illerde sigara içme yasağı getirildi? İşte sigara yasağı getirilen iller

Dünya koronavirüs salgınıyla başetmeye çalışırken virüsten etkilenen kişi sayısı bir türlü kontrol altına alınamıyor. Ülkemizde de tehlike her geçen gün artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Koca sosyal medya hesabından,  "Ağır hasta sayımız dünden 100 fazla. Bu artışa engel olmak zorundayız. Hijyene önem verin. Maske kullarım" dedi. Sigara yasağı olan iller, Korona virüs tedbirleri doğrultusunda pek çok valilik tarafından açıklandı. Sokakta sigara içilmesi suretiyle maskelerin indirilmesinin önüne geçen uygulama, şu an için 9 ilde faaliyette yer alıyor. İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan kararlar, Emniyet personellerinde yürütülüyor. Peki, sigara yasağı olan iller hangileri? İşte, o yasak hakkında detaylı bilgiler...

9 İLDE SİGARA YASAĞI UYGULANACAK

Korona virüsle mücadele kapsamında

  • Kahramanmaraş,
  • Ordu,
  • Giresun,
  • Kastamonu,
  • Denizli,
  • Erzincan,
  • Sinop,
  • Kütahya,
  • Muş

illerinde açık alanlarda, cadde ve sokaklarda sigara içmek yasaklandı.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Muş'ta, yeni tip korona virüs (COVID-19) salgınına yönelik alınan önlemler kapsamında, cadde, sokak, meydan, park ve bahçe gibi kamunun ortak kullanım alanlarında sigara ve benzeri tütün ürünlerinin içilmesine yasak geldi.

"MASKE ÇIKARMANIN BAHANESİ"

Muş'ta sokakta, park-bahçelerde dolaşma kültürünün yaygın olduğunu vurgulayan Vali Gündüzöz, "Sigara için vatandaşlarımız, sigara içmeyi bir hak olarak görerek maskeyi indiriyorlar. Bunu engellemeye matuf bir karar. Ana caddelerimizde yoğun insan trafiği var. Geç saatlere kadar vatandaşlarımız geziyorlar. Maske kullanmaya insanlarımız alıştılar; sosyal mesafeye alıştılar ancak arada sigara içen vatandaşlarımız bu kuralları ihlal ediyor. Salgınla mücadele kapsamında bu kararı aldık" dedi.

"YASAK DEĞİL, VESİLE"

Amaçlarının sigara yasağı koymak olmadığını, virüsün bulaşmasını engellemek olduğunu vurgulayan Vali Gündüzöz, "Aslında vesile kılıyoruz. Farkındalık oluşturmaya yönelik bir karar. Zaten maske takmadığı zaman cezai müeyyide uygulanıyor" dedi. Sigara içtiği için vatandaşa ceza kesilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?