PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hamile Hastaya Müdahale İçin Yolda Hız Yapan Doktora Kesilen Ceza İptal Edil!

Durumu kötüleşmesi nedeniyle hamile hastaya acil müdahale için çağrılan doktor, müdahale giderken yolda hız yaptığı gerekçesiyle kesilen para cezası Yargıtay’dan döndü.

Gündem 20.07.2022, 05:22 Cansu Polat
Hamile Hastaya Müdahale İçin Yolda Hız Yapan Doktora Kesilen Ceza İptal Edil!

Trafik polisleri tarafından hız sınırı aştığı gerekçesiyle Doktora kesilen trafik cezası Yargıtay 7. Dairesi tarafından iptal edildi.

Hamile bir hasta için acil müdahale gerekliliği gerekçesiyle göreve çağrılan doktorun yolda hız sınırını aştığı gerekçesiyle 798 liralık trafik cezasını Yargıtay iptal etti.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Hekim, durumu kötüleşen hamile bir hastaya acil müdahale edilmesi gerektiği konusunda telefonla hastaneye çağrılması üzerine eşinin aracına alarak yola çıktı.

Yolda hız sınırını aştığı gerekçesiyle trafik ekiplerince durdurulan, durumu anlatması üzerine gitmesine izin verilen doktora, araç plakası üzerinden Karayolları Trafik Kanunu'nun 51/2-b maddesi gereğince 598 lira idari para cezası uygulandı.

Bunun üzerine doktor, uygulanan idari para cezasının iptali için sulh ceza hakimliğine itirazda bulundu ancak itirazı reddedildi.

İdari para cezasının kaldırılmasına karar verildi

Ret kararının ardından Adalet Bakanlığı, il sağlık müdürlüğünün tutanağı kapsamında cezanın kesildiği tarihte nöbetçi olduğu anlaşılan doktorun sulh ceza hakimliğine yaptığı itirazın reddedilmesi kararına ilişkin kanun yararına bozma isteminde bulundu.

Dosyayı görüşen Yargıtay 7. Ceza Dairesi, oy birliğiyle sulh ceza hakimliğinin ret kararının bozulmasına ve uygulanan idari para cezasının kaldırılmasına karar verdi.

Dairenin kararında, "Kabahatlinin başvurusunun kabulüne karar verilmesi gerektiği gözetilmeden, yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmemiş ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 309'uncu maddesi uyarınca anılan kararın bozulmasına karar verilmiştir" denildi.

Yorumlar (2)
dr.eutker 2 ay önce
Bence yanlış olmuş.Her ne maksatla olsa hız ihlali bir cezadır ve uygulanmalıdır diye düşünüyorum.ya hız sınırı üstünde giderken bir kaza yapsa hem kendi hem de başkalarının hayatı yok olsa ne olacak.Burada tartışılması gereken bu cezayı aracı süren mi yoksa bir an evvel hastaneye gitmesini gerektiren sistem m i ödemeli...
Ali ekber 2 ay önce
Varsın hasta ölsün yani
14
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?