Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları 3 Yılda Bir Zorunlu Yapılacak!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK Başkanlığında toplanan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı sonuç kararına göre "Görevde Yükselme/Ünvan Değişikliği Sınavları için 3 yılı aşmamak üzere düzenleme yapılacak."

Gündem 31.03.2021, 15:10 31.03.2021, 15:19 Güler Sağlam
Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları 3 Yılda Bir Zorunlu Yapılacak!

2021 yılı ilk Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında, gündemde yer alan iki konu hakkında da önemli adımlar atıldı.

"Sözleşmeli personel" ile "Görevde yükselme ve unvan değişikliği" başlıklı gündem maddelerinin ele alındığı toplantıda, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personel istihdamına dair sorunlar ve kadro talebine ilişkin değerlendirme yanında, görevde yükselme ve unvan değişikliği konusunda kurumların uygulamaları arasındaki farklılığı, personelin beklentileri ile sınavların periyodik bir düzende yapılması talebini ifade etti.

Genel Başkan YALÇIN, “Sözleşmelilik noktasında sorunları, tepkileri, talepleri ve nihayetinde kadro teklifimizi bütün yönleriyle ele alacak bir çalışma yapılması gerekir” ifadesini kullanırken, görevde yükselme ve unvan değişikliğinde sorunların tespiti de çözümü de sanılandan kolay, yükselme ve unvan değişikliği imkanı artırılsın, sınavlarda periyodik aralıklarla yapılsın” beyanında bulundu.

Toplantının sonunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yapılan değerlendirmede KPDK’nın aldığı kararlar paylaşıldı. Söz konusu kararlarla ilgili olarak Memur-Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı;

TIKLAYIN


"KPDK'da resmi gündem olan 2 başlıkta da önemli adım atılmış oldu.
1- Sözleşmeli İstihdamı tüm yönleriyle inceleyecek bir komisyon kurulacak. Taraf temsilcileri çalışmaya katılacak.
2- Görevde Yükselme/Ünvan Değişikliği Sınavları için 3 yılı aşmamak üzere düzenleme yapılacak.”

Toplantıya kamu tarafını temsilen katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise henüz bir açıklama yapmadı.

Sözleşmeli personelin sorunlarına yönelik olarak komisyon kurulması kararı bir mevzuat düzenlemesi gerektirmemektedir. Ancak, kurumlarda 3 yılda bir görevde yükselme ve unvan değişikliği yapılabilmesi için Cumhurbaşkanlığı kararıyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapılması gerekmektedir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Teşkilat 2 hafta önce
Sağlık bakanlığında bir memurun "TORPİLSİZ",görevde yükselme ile gelebileceği en yüksek makam "şeflik".Yıllarını bu Bakanlıkta geçiren insanlar neden "görevde yükselmek" için görevde yükselme sınavı ile değilde "parti binalarının merdivenlerini tırmanarak" yükselmek" zorunda kalıyor?????????
Aa 2 hafta önce
yaz kızım görevde yükselme sınavı (vhki,memur vb) yapalım. efendim şube müdürlüğü? onu geç yaptık mı yaptık işte!
kemal 2 hafta önce
devlet memuru zihniyeti ile devlet artık bu sistemde yönetilemiyor.Derhal a' dan z'ye kadar,tüm çalışanlar sözleşmeli olmalı.
sağlıkta çalışan GİH'li 1 hafta önce
UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI HALA NETİCEYE KAVUŞMADI, BÖYLE BAŞIBOŞLUK OLMAZ, MADEM SINAV YAPIYORSUN BARAJI GEÇEN HERKES ÇAĞRILACAK TORPİLLİLERİ BEKLİYOR, YA BARAJI GEÇEN HERKESİ ÇAĞIRIN YADA SINAV HAFTASI KİMİ ÇAĞIRACAĞINIZI İLAN EDİN BİR YIL BOŞU BOŞUNA BEKLEMEYELİM
4
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?