PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Genç Doktor 'Tükendim' Dedi ve Ekledi: 'Artık nefes alamıyorum'

Yeni mezun genç bir hekim sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hastanede çalışma şartlarını ve sağlık sisteminin üzerinde yarattığı baskıyı anlatarak 'Ben artık nefes alamıyorum' ifadelerini kullandı.

Gündem 21.01.2022, 02:13 Zeynep Elmalı
Genç Doktor 'Tükendim' Dedi ve Ekledi: 'Artık nefes alamıyorum'

Yalnızca 4 aydır periferde görev yapan genç bir pratisyen hekim sosyal medya hesabı üzerinden çalışma şartlarını ve hastanede karşılaştığı durumları anlattı.

Yaşadıklarını 'Tükendim' ifadeleri ile paylaşan genç hekim şu ifadelere yer verdi:

"Günde yüzlerce hasta bakıyorum. (Bir keresinde 300 hastayı görmüştüm) Ben şimdiden çok yoruldum. Nöbetlere giderken ayaklarım geri geri gidiyor, inşallah yüzlerce gereksiz hasta arasında önemli bir şey atlamam, kimseyle tartışmam, yemeğimi yiyecek, lavaboya gidebilecek vaktim olur. Onlarca serum diye tutturan vazgeçiremeyip, yazınca da hemşirelerden yetişemiyoruz şikayeti almadığım bir nöbet olur diye dua ede ede gidiyorum. Nöbet öncesi günü inanılmaz gergin ve stresli oluyorum, rahatça uyuyamıyorum."

'Ben artık nefes alamıyorum'

"Hastaların ısrarla serum istemesinden, bir yıldır olan şikayeti için ilaç yazdırmaya gelen, asla acil olmayıp hoca "ben çok acilim önce bana bak" diye hışımla pole dalan hastalardan ,hiçbir tedavi ihtiyacı olmayan hastayı eve göndermeye çalışmaktan, acil hastalara bakarken yeşil alan hastalarının beklememesinden, ikide bir polikliniğe gelip "ben de acilim bana da bak" demesinden, hastaların tetkik ve muayeneye karışmasından, "bana akciğer filmi çek, kan degerlerime bak, enfeksiyonum var benim" demesinden kripti olmayan çocuğa ısrarla "bizim çocuk antibiyotiksiz iyileşmez" diyen hasta yakınından,112 veya hocalara hasta danışırken, labarotuvar veya doğumhaneye görüşürken,  "doktora bak bize bakmayıp telefonla konuşuyor" ithamlarından, bir hastanın yanında sarı alana giren zorbalardan ve işimizi yapmamızı engelleyen 20-30 hasta yakınından, hepsine tek tek açıklama yapmaktan, acil bir hastayı önden alınca "yakınını aldı bu kesin" gibi söylemlerden yoruldum.

Onca tehlike altında çalışırken güvenliğin uyarılara rağmen odasında çay sigara maç keyfi yapmasından hemşireyle aramda sadece bin lira fark olmasından, henüz yeni mezun ve tecrübesiz olmamıza rağmen her türlü hastayı bir arada gördüğümüz ve fazlaca donanım isteyen bir yerde acil uzmanı olmadan çalışmak zorunda olmamızdan, halk tarafından hatta kimi zaman ailemiz tarafından anlaşılamamaktan, eve her geldiğimde aç olsam bile yemek yiyecek, üstümü değiştirecek takatimin olmayışından, hastadan sağlık personeline kadar herkesin işime karışmasından, hastaya siz diye hitap ediyorken onun senli benli konuşmasından, gençliğimin güzel günlerini bu ağır çalışma şartlarında çalışmak zorunda olmaktan dolayı ben artık nefes alamıyorum.

"Paraya ihtiyacım olduğu için devam ediyorum"

Hala devam ediyorsam tamamen paraya ihtiyacım olduğundan. Ben mesleğimi çok seviyorum fakat ben bu şartlarda hekimlik yapmıyorum, yapamıyorum. Hangi hekim günde üç yüz hastanın muayene,tanı ve tedavisini yapabilir ki ? Hangi hekim triyaj olmayan bir yerde sarı, yeşil, kırmızi, travma çocuk ve covide bakıp aynı zamanda adli rapor yazıp , icap nöbeti tutabilir? Sağlıksız şartlarda köle gibi çalıştırılıyoruz, Hasta bakarken hep huzursuz bir his ya bu yoğunluk arasında gerçekten acil bir hastayı atlarsam ?

"Birkaç yıla acilde çalışacak hekim bulamayacaksınız"

Gerçekten acil hastalar yüzde 10 bile değil ve ben sadece o gerçek hastalara bakıp vakit ayırırken huzursuz hissetmiyorum, mutluyum çünkü gerçekten mesleğimi yapıyorum, birine faydam dokunuyor. Bu iğrenç sağlık sisteminde artan hasta yükünün büyük kısmını sırtlanan acil çöplüğünün tüm cefasını sırf paraya ihtiyacı olduğu için çekmek zorunda kalıyor. Ama bu artan şiddet, artan hasta sayısı, artan malpraktisler, azalan maaş ile birkaç yıla acilde çalışacak pratisyen de bulamayacaksınız. Yıllarını verip mesleğini edinmiş hekimin emeğini ucuza alamazsınız, Bu böyle devam etmez, Çünkü artık TÜKENDİK."

Yorumlar (18)
dr 4 ay önce
bu sistem yakinda coker.
kimse kimsenin kolesi degil.
ulkenin en zeki kisminin bu sekilde baski altinda calismasi mumkun degil.
hemşire 4 ay önce
zorla mı doktor yaptıok sizi olmasaydınız kardeşim
Sağlık Memuru 4 ay önce
Bir hemşireyle aranda ne kadar maaş farkı olsaydı mutlu olurdun
hemşire 4 ay önce
okumasaydınız kardeşim bize ne bize mi sordun okurken
tıp fakültesi falan zor da değil paso ezber yapıyorsunuz ne özelliği var herkes yapar
dr 4 ay önce
sevgili genç arkadaşım tıp fakültesine verdiğin emeği düşün. zaten mental kapasite olarak aşağıda yotum yapan yps lilerden çok üst seviyedasin. gerel kazanmadan öçnce gerekse tıp fakültesi okurken disiplinli ve aşırı çalıştın. önünde TUS sınavı ardından asistanlık ardından mecburi hizmet var. kendine hemşire sağlık memurundan laf yedirme aslan gibi ya yabancı dil öğren git. omadı bu kapasite ile her işte başarılı oursun doktorlğu birak zira hiç gerek yok. oda olmaz ise özele sektöre geç yotrum yapan hemşire ile sağlık memuru kendi tanısını koysun ailesinin tedavisini düzenlesin ameliyatını yapsın. sonra gelir yalvarır hocam rapor hocam eşim doğum yaptı anmın şü i,lacı var babamın raporu var gibi bunlara maruz kalma
Sağlık olsun 4 ay önce
Ne kadar aptalca sorulmuş bir soru.. okudukları dan tek bunumu anlayabildin fitneci mahluk .
Sağlıkçı 4 ay önce
Sağlık memuru arkadaş senin vasfın dr den daha az. Ağzını kapat, salak salak yorum yapma. Dr ile aynı maaşı almaman lazım. Yaptığın işi dr ile kıyaslama.
İsmet 4 ay önce
Senin gibi salakları her yıl syeterlilik sınavına sokmalari lazım, değisecek bu sistem az kaldı
ANTİ-sağlık memuru 4 ay önce
Ne zaman ağzım açlıktan kokmaya başladı o zaman mutlu olacağım, amk çomarı.
Uzm dr namık 4 ay önce
Elemanın biri zorla mı doktor yaptık sizi demiş. Öncelikle bizi siz doktor yapmadınız, ama biz gerçekten zorla, zorlanarak, hep başarılı, hep en iyiler arasında olarak doktor olduk. Şartlar böyle giderse doktor olacak kapasitedekiler yine iyi mesleklere gelir doktorlukta size kalır rahat olun. Siz o özveriyi gösterip tıp okuyabilir misiniz orasını bilemem
sıradan bir sağlık çalışanı 4 ay önce
toparlayın kendinizi ne saçma konuşuyorsunuz aklınız başınızda mı sizin şu konuşmalaraın hiçbirinin eğitim seviyenizle alakası yok ben utandım yerinize bir sağlıkçı olarak
SAĞLIKÇILAR 4 ay önce
TÜKENMEYEN BİTMEYEN HASTALANMAYAN SAĞLIKÇI KALDIMIKİ................. ASLA VE ASLA HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.BU ARADA LANET OLSUN SAĞLIK SENE BİZİ HEP KANDIRDIĞI İÇİN.............
saglik ekibi 4 ay önce
saglik ekip isidir ve biz bu ekip ruhunu kaybedeli cok oldu.surekli degisen personeller ve is yukunun surekli artmasiyla kendi aramizdaki iletisim sifira indi.biz birbirimizin yaptigi ise saygi duymuyoruz sonra dönüp toplumdan saygi bekliyoruz.hemsire ne yararki yok doktor olmasa olur gibi birbirimize hakaret eden cümleler kurduktan sonra gelen hastadan saygi beklemek ne kadar dogru?bu ekip işidir acildede att si hemsiresi temizlik personeli doktoru laboratuvari rontgeni hepsi bir bütünü oluşturur ve biri eksik yapsa işini yada yok sayilsa verim düşer.herkez isine sahip cikip birbirinin yaptigi ise saygi duyabilse birbirini desteklese is ortaminda ve disarida aslinda sorunlari daha kolay birlik duygusu ile çözebilicegiz.hastanedeki temizlik personelinden doktoruna bashekiminden hemsiresine hepsi benim icin ayni statude saygi duyulucak bir gorev yerine getiriyorlar ve gorevini layikiyla yapiyorsa yeterli bence .kimse kimseyi ne buyuk ne de kucuk gorebilir.bulundugu konum itibari ile görev yetkileri farklidir herkez isini yaparsa sorun kalmaz.ayrica burdaki doktor arkadaşın yazdıklarina not olarak şunu ekliyeyim.bu yoğunlugun sebebi asil yine bizleriz.acil serviste calısan doktor arkadaşlarimiz isyan ediyorsa su anda yoğunluktan yapilan uygulamalardan kaynaklaniyor.hastalari alistirdik acilde muayene olmaya .aslinda poliklinik hastasi olanlarin ama acile gelen hastalari alistirdigimiz icin her istediklerini yapmaya acillerde yogunluk katlanarak artti ve dahada articak.randevu bulamayan yada poliklinikle ugrasmak istemeyen nasilsa acilde hepsi yapiliyor diye acile geliyor.acil protokol olmadigi haldr gereksiz bir suru islem yapiliyor buda hastanin en ufak sorununda dahi acile gelmesini sagliyor.kavgalar olucak articak hatta cunku gelen hastalarin cogunlugu isimi halledim gideyim derdinde buda acil bir kaza durumunda ornegin beklemek zorunda kalmalarini sagliyor ve aslinda amaci farkli olan hastanin kuvvet yoluyla isini halletmesine neden oluyor.eger buna cozum bulunmaz acil protokolleri alinmazsa bu hasta sayilari katlanarak devam edicek ve bu olaylar toplumun hastaneye , hastanedeki acil servise ve saglik merkezine bakislari degismedikce ayrimini yapmadikca biz saglikcilar olarak deger kaybetmeye ve is yukleriyle ezilmeye devam edicegiz
Laboratuvar Teknikeri 4 ay önce
Kibirini yazmayı unutmuşsun...
Sağlıkçı 4 ay önce
Kendinle ilgili şikayetlerende haklısın, fakat görev yaptığın mesai arkadaşların konusunda söylemlerin yakışıksız olmuş.Onlarında senin paylaştığın rahatsız olduğu çok şey var bunları görmezden gelemezsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?