Geçici Görevlendirmelerle Masa Başına Çekilenlere Pandemide Engel Olamadı!

Bakanlık bürokrasisi ile siyasetin baskın gelmesiyle yapılan geçici görevlendirmeler sağlık personelinin aidiyet duygusunu adeta yok etti. Sağlık personeli arasında memnuniyetsizlik had safhaya çıkmışken , haksızlıklar karşısında iş barışının sahada esamesi okunamaz hale getirildi.

Gündem 15.05.2020, 09:14 17.05.2020, 12:42
Geçici Görevlendirmelerle Masa Başına Çekilenlere Pandemide Engel Olamadı!

Sağlık Bakanlığı taşra yada merkez teşkilat kadrolarında görev yapan sağlık personelinin geçici görevlendirmeler (İl-ilçe Sağlık Müdürlükleri - ADSM - 112 Başhekimlikleri - Başka Kurumlara) ile, kurum içinde görev tanımlarının dışındaki alanlarda çalıştırılmaları, yönetmeliklere uygun olmayan görevlendirmeleri pandemi salgını döneminde de hız kesmeden devam ediyor.

Yıllardır bir kritere dayanmadan, ilan edilmeden, müracaat alınmadan yapılan geçici görevlendirmelere son verilmesi amacı ile, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan “Geçici Görevlerin ve Alan Dışı Çalışmanın Sonlandırılması” başlıklı Genelgede; adları hiçbir yerde geçmeyen Bakanlık bürokratlarını, vekilleri, sendika ağalarını arkasına alan sözleşmeli idarecilere engel olmadı - olamadı. 

Genel Müdür imzalı yayınlanan Genelgede; ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve toplum sağlığı sağlık memurlarının belirlenmiş görev yetki ve alanları göz önüne alınarak görev ve unvanlarına uygun olarak çalıştırılması gerektiği vurgulanmıştı. 

Balık baştan kokar misali, Genelgenin uygulanmasını sağlayacak olan İl Sağlık Müdürlüklerinin hukuk bürolarında, sicil - atama, satın alma v.b birimlerinde geçici görev ile hastanelerden çekilen sağlık personeli çalıştırılmaktadır. Hal böyle olunca Hastanelerde de durum daha vahim boyutlara çıkmış durumda: Yönetmelikte unvanı adı sanı olmayan, görev tanımı bulunmayan süpervizör, sorumlu hemşire yardımcısı, koordinatör, sağlık bakım hizmetleri birim sorumlusu, taşınır kayıt sorumlusu, v.b adlar altında görevlendirmeler çalışanların huzurunu adeta balta ile doğramaktadır. Haksızlığa uğrayan Sağlık personelleri ise Allaha havale etmekten başka ellerinden bişi gelmemesinin isyanını yaşıyor. 

6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ile Hemşirelik Yönetmeliği ile sağlık hizmeti sunulan kurum ve kuruluşlarda görev yapan hemşirelerin çalışma alanlarına, pozisyonlarına ve eğitim durumlarına göre görev, yetki ve sorumluluklarının belirlendiğinin altı çizilen Genelgede, şunlar kaydedilmişti:

“Ancak, sağlık insan gücü içinde en büyük grubu oluşturan söz konusu personellerin bakım hizmetleri dışındaki alanlarda çalıştığı belirlenmiştir. Bu durum sağlık hizmetinin aksamasına ve iş gücü kaybına neden olmaktadır.

Ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve toplum sağlığı sağlık memurlarının sağlık hizmetleri dışında çalıştırılmaları, görev ve yetkileri dışında görev almaları mevcut mevzuata göre uygun görülmemektedir.

Bu kapsamda, sağlık hizmetlerinin aksamadan devam edebilmesi ve uygulamada düzenin sağlanması için sağlık tesisi içerisindeki çalışma alanlarının yeniden düzenlenmesi ve geçici görevlendirilmelerin sonlandırılması; bu durumda olanlar var ise gerekli tedbirler alınıp, personel desteği sağlanarak hizmetin aksamasına meydan verilmeden düzeltilmesi, ayrıca var ise geçici görevlendirme nedenlerinin ivedilikle tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

Konu hakkı çalışmaların başlatılarak gerekli hassasiyetin ve önemin gösterilmesi hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”
Genel Müdür

Peki bu genelgenin gereği yerine getirildi mi? Maalesef Covid- 19 pandemi dönemi de geçici görevlendirmelerin sonlanmasını sağlamadığı gibi, sözleşmelerin uzatıldığı ve yıl sonuna kadar uzatılacağı haberleri sonrası illerden geçici görevlendirme haberleri gelmeye devam etmekte.

TIKLAYIN

Sahada kahramanca mücadele eden Sağlık personelinin çalışma barışını bozan, motivasyonu düşüren geçici görevlendirmelere artık son verilmelidir.

Defaatle bu konuyu gündeme getiren saglikpersoneliHABER.net sitemiz dünde bu konuda bir habere imza attı. (Konya'da Torpilliler Sağlık Müdürlüğüne Çekiliyor İddiası! haberimiz için tıklayınız.) Haber sonrası whatsapp haber hattımıza gelen olumlu olumsuz mesajların yanında usulsüz uygulamada nasıl bir dahli olduğu bilinmeyen kişilerin pervasız fütursuz tehditleri sonrasında birkez daha anladık ki: AĞABABALARI sayesinde vicdan ve adalet muhakemesinden yoksun kişiler utanmadan sıkılmadan yaptıkları adaletsizlikleri savunacak hale gelmişler. Sürekli mahkemeleri işaret ederek göz dağı veren bu kişilere cevabımız: Biz bu haberleri yapmaya devam edeceğiz. Türk Yargısına güvenimiz tam. Habercilik ilkelerimizden taviz vermeden vicdanlı savcılarımıza ifademizi koşa koşa gidip vereceğiz.

Yorumlar (5)
Sağlıkçı 6 ay önce
Makam için siyasilere yalakalık yapan idareciler oldukça bu iş bitmez. Tek çözüm tüm geçici görevlendirmelerin sonlandırılması. Zaruret varsa da il içi geçici görevlendirmelerin bakanlık merkezden yapılması. Geçici görevlendirme yapan idarecilerin görevden alınması. 10 yıldır geçici görevle çalışan personeller var. Niye çünkü dayıları var.
YYYYY 6 ay önce
GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELERE DEĞİL COVİT 19 UN, COVİT 339 UN BİLE GÜCÜ YETMEZ, NEDENİNİ ZATEN BİLİYORSUNUZ SAYMAYA GEREK YOK. SADECE MERAK EDİYORUM GECELERİ NASIL UYUYUP BİR GÜN MEVLANIN HESAP SORACAĞINI DÜŞÜNMEDEN YAŞAYABİLİYORLAR.
Saygın 6 ay önce
Pandemi doneminde sanırım şubat ayında PDC ler güncellendi il sağlık müdürlüklerinde sayılar azaltıldı yalnız neden uygulamaya konmuyor bilmiyorum. İl müdürleri insiyatifine mi bırakıldı acaba. Resmi yazısına ulaşmak lazım. Siz ulaşırsınız saglikpersonelihaber
ali 6 ay önce
sağlık yöneticileri belirli kriterler esas alınarak ,personel tarafından seçimle belli yılları kapsayacak şekilde seçilmelidir...
Yalnız insan 6 ay önce
Samsun saglik müdürlüğünde destek hizmetleri başkanı torpiliyle ANESTEZİ TEKNİSYENİ geçici görevle çalışıyor. Komik ama gerçek
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?