Geçici Görevlendirme Saltanatı Sonlandırılmalıdır!

Sağlık Bakanlığının il içindeki geçici görevlendirme saltanatını bir genelge ile sonlandırması sahanın acil beklentileri arasındadır. Çünkü Bir il sağlık müdürlüğünün Halk Sağlığı Şube Başkanlığında geçici görevlendirme ile personel çalıştırılırken, kadrolu personel ilçe sağlık müdürlüğüne geçici görevlendirme ile görevlendirilebiliyor.

Gündem 15.04.2021, 02:04 15.04.2021, 11:55 Güler Sağlam
Geçici Görevlendirme Saltanatı Sonlandırılmalıdır!

Geçici görevlendime mağduru bir personelin dramı;

3 yıl önce evlenen ve ikiz çocukları olan 10 yıldır kadrolu sağlık personeli olarak görev yapmakta ve artık işin uzmanı sağlıkçı,  1 yıl önce rahatsızlanmış ve 6 ay Tüberküloz (VEREM) tedavisi almış ve halen kontrolleri devam etmektedir. Pandemi sürecinde Sağlıkçı eşi ile beraber COVİD -19 hastalığı geçirmiş. Kendi sağlığı ile uğraşırken ikiz çocuklardan birinin OTİZM şüphesi belirmiş ve kontrolleri yapılmaktadır. 

PDC'dinden fazla personeli   geçici görevle çalışan Halk Sağlığı Başkanlığı, bu personeli 3 Aylığına uzak bir İlçe Sağlık Müdürlüğüne geçici görevle görevlendirilebiliyor. Kendi  bulunduğu birimde,  4 kişi olarak çalışmakta ve tek kadrosu Müdürlükte olan kişi kendisi. Tabi nasıl sebepsiz geçici görevlendirme yapılmakta olduğunun sorulduğu zaman ben yaptım oldu deniliyor. 1-2 gün içerisinde apar topar yazısı yazılıyor ve cuma günü ayrılışı yaptırılıyor. Canları sağ olsun. Allah var Gam yok.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

İl Sağlık Müdürlüğü ve Devlet Hastanelerine yapılan yönetici atamalarında Emek, Vefa, Liyakat, Tecrübeye bakılmadan bu benim emrimden çıkmaz düsturuyla atamalar yapılmaktadır. Bu durum çalışanlar arasında huzursuzluk meydana getirmektedir.

Yönetmeliklerde olmasına rağmen herhangi bir kriter uygulanmadan personel yer değişikliği yapılmaktadır. Halbuki mevzuatta İl içi yer değişikliği puana göre şeffaf ve açık bir şekilde yapılmaktadır. Gereksiz yerlere personel yığılmasından dolayı hizmet aksamaktadır.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, il içerisinde keyfi olarak personel görevlendirilmesi yapılmaktadır. Sorulduğu zaman idareciler partiden icazet aldık deniliyor.

Norm kadro olmamasına rağmen İl Müdürlüğü ve masa başı birimler geçici görev kılıfı altında tıka basa doldurulmuştur. Pandemi döneminde filyasyon ekipleri ve hastane personellerine bu keyfi durumdan dolayı ekstra iş yükü yüklenmiştir. İlimizde son günlerde kendinden olmayan personeller keyfi olarak yerlerinden edilmiştir. Kendinden olanlar güzel yerlerde masa başında mükafatlandırılıyor. Kendinden olmayanlar sahada ve hastanelerde sürgüne mahkûm ediliyor. Kadrosu birimde olan sürgüne gönderiliyor, yerine diğer kurumdan torpilliler geçici görevle baktırılıyor. Sorulduğu zaman ben yaptım oldu cevabı veriliyor.

Ülkemiz tüm kurumları Kovid-19 illeti ile cansiperane olarak mücadele ederken, bu mücadelede lokomotif görevi yürütmesi gereken bazı Sağlık Yöneticileri bu çalışmaları bir kenara bırakarak, kendi egolarını tatmin etme peşindeler.Sahada gece gündüz sağlık hizmeti veren sağlık çalışanları bu durumdan çok rahatsız ve bu olumsuzlukların bir an önce giderilmesi için sesini çıkarmaya korkuyor, çünkü sürgün sırası bana da gelir mi diye.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Emin 2 ay önce
Kör olmuş sağlık bakanlığı ve akp vekilleri okumaz ama ben yine de yazayım.Samsun'daki hastanelerde personel ruhen ve fiziken bitmis durumda.Daha doğrusu bitirdiniz.Bir haberde sağlık müdürlüğünde 200 personelin geçici görevle müdürlükte çalıştığı yazılmıştı.Hiç mi Allah'tan korkunuz yok.Hastane personelinin korona zamanı ne işi var masa başında.sagliksen başkanının eşi bile müdürlükteymis.Onun eşi,bunun amca kızı, öbürünün yengesi.Yazıklar olsun.
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?