Gata Başhekim Yardımcısı Açığa Alınmamış: Güdül'e Pratisyen Hekim Olarak Görevlendirilmiş!

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Menzil tarikatı hakkkında yazdığı kitapla adından söz ettiren Saygı Öztürk, bugünkü köşe yazısında GATA Başhekim yardımcısı iken görevden alındığı iddia edilen Ali Edizer'in doktorluk görevine Güldür Devlet Hastanesi’nde devam ettiğini belirterek, bir kişinin doktor olarak çalışıp çalışmayacağına Yüksek Sağlık Şurası’nın karar verebileceğini söyledi.

Gündem 11.10.2020, 13:25 11.10.2020, 13:41 Güler Sağlam
Gata Başhekim Yardımcısı Açığa Alınmamış: Güdül'e Pratisyen Hekim Olarak Görevlendirilmiş!

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, sosyal medyada Medeni Kanun ile ilgili sözleri nedeniyle GATA Başhekim Yardımcılığı görevinden alınan Ali Edizer’in daha sonra açıklandığı gibi doktorluk görevinin sonlandırılmadığını yazdı.

Öztürk, bir kişinin doktor olarak çalışıp çalışmayacağına Yüksek Sağlık Şurası’nın karar verebileceğini belirterek, Edizer’in Güldür Devlet Hastanesi’ne pratisyen hekim olarak atandığını söyledi.

Saygı Öztürk’ün “3 bin dolara ‘peygamberimizin soyundandır’ şeceresi” başlıklı yazının ilgili bölümü şöyle:

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer'in, başta çok önemli sağlık sorunları olan eski Başbakan Mesut Yılmaz'la ilgili yakışıksız sözlerinin yanı sıra çok evliliği özendiren açıklamalarından sonra hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma konusu sadece devlet büyüğüne hakaret etmek. Edizer'in Gülhane'de sözleşmesinin feshedildiği, Güdül Devlet Hastanesi'ne verildiği belirtildi.

Yapılan açıklamalarda, bu kişinin doktorluk mesleğinin de sonlandırıldığı söylendi. Ama bu gerçek değil. Çünkü, Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir yetkisi yok. Sözleşme feshi, başhekim yardımcılığı için. Güdül'e ise pratisyen doktor olarak 657 Devlet Memurları Kanunu'na göre atandı. Orada, yönetici değil, doktor olarak görev yapacak.

TIKLAYIN

DOKTORLUĞA ALINMADI

Doktor olarak çalışıp çalışmayacağına Yüksek Sağlık Şurası karar verir. Bunun için önce Sağlık Bakanlığı'nın kişi hakkında soruşturma sonucu C. Savcılığı'na suç duyurusunda bulunması, savcılığın da iddiaları yeterli bulması durumunda iddianame düzenleyip dava açması gerekiyor.

Dava açılırsa, mahkeme bu konuda Yüksek Sağlık Şurası'ndan kişinin mesleki yetersizliğinin kanıtlarla ortaya koymasını ister. Şuranın görüşü dikkate alınıp kişinin mesleğini yapıp yapamayacağına mahkeme karar verir. Bununla ya yetinilmez. Doktorun karara itiraz hakkı da var. Yani, “Doktorluktan alındı” yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını biliniz. Yani, Ali Edizer halen doktor. İlginç bir bilgi daha aktarayım: 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Dr. Ali Edizer'in, Menzilci olduğu bilinen Dr. M. B. tarafından “FETÖ üyesi” diye şikayet edildi, Edizer'in bilgisine başvuruldu ve bu iddianın doğru olmadığı sonucuna varıldı.

YEMİN ETTİLER

Dr. Ali Edizer'in değişimine en çok onu yakından tanıyanlar şaşırdı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenciliği döneminde “Reis” olarak bilinirdi. Bazen, yüksek makam ve mevki elde edebilmek için insanlar değişebiliyor. Bunun çok somut örnekleri de Sağlık Bakanlığı'nda yaşandı.

Yakın döneme kadar “Menzilci” olduğu bilinen bürokratlar, bakan değişikliğinden sonra görevlerinde kalabilmek için ‘Menzilci olmadıklarına dair Kuran-ı Kerim'e el bastıkları'nı öğreniyorum. Bu yolla makamını koruyanlar da oldu. Dr. Ali Ediz'i, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcılığı'na, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Müsteşar Eyüp Gümüş döneminde atandığını öğreniyorum. Gülhane'de sözleşmesinin uzatılması da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca döneminde gerçekleşti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Kirli Planlar 4 ay önce
Chp ve medyası konuya el atıyor günlerdir gündemden düşmüyor. Muhaliflerin kripto adamı olduğuna dair şüphelerim arttı
Sallayın Ali dedeyi 4 ay önce
Bu adam niye sürekli muhalefetin haberlerini süslüyor. Isıtıp ısıtıp önümüze sürülüyor. Boşverin gitsin
Meral 4 ay önce
Amaaaaaa sıktınız artik kim bu adam niye bu kadar çok haber oluyor
Temiz Habercilik 4 ay önce
Azerbaycan Türklerine dair veya Pkk'ya verilen savaşlara dair hiç bir haber yok günlerdir bu adam var magazine dönderdiniz iyice bu adam oluyor savaşlarımız olmuyor
Sağlıkçı 4 ay önce
Bir tane dangalak adamı günlerdir haber yapıyorlar arkadaş. Yeter artık. Memlekette başka sorun kalmamış gibi ısıtıp ısıtıp haber yapmayın. Bu kadar haber yapılınca oda kendini bir bok zannetti sürekli twit artıyor.
Yoldaş 4 ay önce
Sol zihniyet bu hali nasıl muktedir hasbel kader iktidar olurlar ise gerisini siz tahayyül edin... Allah korusunnn...
Kuran Kitap 4 ay önce
Arkadaslar bakin bu adam soyledigi sey kitapta yani kuranda ve hadiste gercekten var Allah muhafaza bunu kabul etmeyip inkar etmek sizi küfre götürür.. istam bunu yapin demez ama Allah sinirlari bu kadar genistir aslinda bize tek esliligi tavsiye eder ama kendine hakim olamayan isterse 4 kadinla ayni anda evlenebilir bu sinırdir sorarim size bugun hangi erkek omru boyunca tek bir kadinla beraber oluyor 4 degil 40 a cikaranlar var bu durumu Allah bir sistem ve duzene icerisinde namusla yasamayi tavsiye etmistir neden anlamiyorsunuz... fuuş kerhaneler meyhanelere kimse ses cikarmiyor bu ne yahuuu....
Önemli 4 ay önce
Hemen ferman verip boynu vurula ( bir idam etmediğiniz kaldı adamı)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?