Fransa ve Yunanistan'da sağlık çalışanlarına aşı zorunlu hale geliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Covid-19 aşısının sağlık çalışanları için zorunlu olacağını açıklarken,Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 1 Eylül'den itibaren tüm sağlık çalışanlarına koronavirüs aşısı zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Gündem 12.07.2021, 22:45 Güler Sağlam
Fransa ve Yunanistan'da sağlık çalışanlarına aşı zorunlu hale geliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Covid-19 aşısının sağlık çalışanları için zorunlu olacağını açıklarken, sonbahardan itibaren ise tıbbi reçete dışında PCR testlerinin ücretli olacağını belirtti.

Aşının sağlık çalışanlarına zorunlu hale geleceğini duyuran Macron, "Hastaneler, klinikler, huzurevleri, engellilere yönelik kuruluşlardaki hemşire ve hemşire olmayan personel, evde de dahil olmak üzere yaşlı veya hassas kişilerle temas halinde çalışan tüm profesyonel veya gönüllüler için aşı gecikmeden zorunlu olacaktır" ifadelerini kullandı.

15 Eylül'den itibaren aşı olmayan sağlık çalışanlarına cezai işlem yapılacağını belirten Macron, "15 Eylül'e kadar aşı yaptırmanız gerekiyor. 15 Eylül'den itibaren kontroller yapılacak ve yaptırımlar uygulanacak" dedi.

Aşının herkese zorunlu olması konusunun tartışıldığını da belirten Macron, "Durumun gelişimine bağlı olarak tüm Fransız halkı için zorunlu aşı sorusunu kendimize sormamız gerekecek" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'da sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu getiriliyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 1 Eylül'den itibaren tüm sağlık çalışanlarına koronavirüs aşısı zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Miçotakis halka sesleniş konuşmasında, ülkedeki aşılama programına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gerek özel, gerekse kamudaki sağlık çalışanlarına 1 Eylül'den itibaren mecburi aşılama getirileceğini belirten Miçotakis, birçok Avrupa ülkesinde uygulanan dijital COVID-19 sertifikasının gelecek günlerde Yunanistan'da da uygulanmaya başlanacağını aktardı.

Araştırma: Burundan uygulanan koronavirüs aşısı yüzde 100 etkili

Kapalı yerlere aşılı kişiler girebilecek

Kadrolu veya kadrosuz tüm askeri personelin bulunduğu görev biriminde kurulacak alanlarda aşılanacağını dile getiren Miçotakis, tiyatrolar, spor salonları ve eğlence mekanları gibi kapalı yerlere, 16 Temmuz'dan itibaren sadece aşılı kişilerin girişine izin verileceğini aktardı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Gül 3 hafta önce
Sadece covid aşısı mı? Menenjit, pnömokok, zatüre, grip, kızamık, rota, hepatit aşıları da zorunlu olsun. Bununla kalmayıp vücudumuzdaki tüm bakteri ve virüsler tespit edilerek onlar içinde aşı üretilsin. Ya her birimiz hava almayan kafeslerde yaşayalım yada buna bir çözüm bulunsun....
hemşire 3 hafta önce
hemşireyi hasta hasta çalıştırıyorsun ama. bağışıklığı çökmüş hastalara bakım yaptırıyorsunuz. bu hem sağlıkçıya değer vermemek istirahat etmesini engellemek hemde düşkün hastaları riske atmaktır. düşkün hasta yakını olsam hasta bir hemşirenin yakınıma bakım hizmeti vermesini asla istemem.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?