Fransa'da aşı olmayan sağlık personelinin maaşları askıya alınacak

Fransa'da sağlık çalışanları için aşı zorunluluğu uygulaması başladı. Aşı olmayı reddeden çalışanların iş sözleşmeleri ve maaşları askıya alınacak.

Gündem 16.09.2021, 15:54 16.09.2021, 16:21 Zeynep Elmalı
Fransa'da aşı olmayan sağlık personelinin maaşları askıya alınacak

Fransa'da bugünden itibaren doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar, ambulans personeli, hastane ve huzurevi personelleri dahil tüm sağlık çalışanları ve itfaiyeciler işlerine devam edebilmek için en az bir doz Covid-19 aşısı yaptırmak zorunda olacak.

Aşı olmayı reddeden çalışanların iş sözleşmeleri ve maaşları askıya alınabilecek.

Fransa'da aşı olmayan 3 bin sağlık çalışanı işten uzaklaştırıldı

Fransa'da çarşamba günü yürürlüğe giren kural kapsamında korona virüs aşısı yaptırmayan sağlık personelinin çalışmasına izin verilmiyor. Ülkede yaklaşık 3 bin sağlık çalışanı, Covid-19'a karşı aşılanmadığı için işten uzaklaştırıldı. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran yaptığı açıklamada, işten uzaklaştırma işleminin çoğunun geçici olduğunu ifade ederek, "Çoğu, zorunlu aşılamanın bir gerçek olduğunu gördükten sonra aşı olmaya karar verdi" dedi. Veran, işten uzaklaştırılanların bir kısmının destek hizmetlerinde çalıştığını, beyaz önlüklüklerin sayısının az olduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Temmuz ayında hastanelerdeki personele, bakımevlerinde çalışanlara ve itfaiyeye 15 Eylül'e kadar en az bir doz aşı yaptırma zorunluluğu getirilmesine karar vermişti. Ülkede ayrıca kafelere, restoranlara ve diğer halka açık yerlere girebilmek için Covid aşı kartı veya negatif test sonucunun gösterilmesi zorunlu kılınırken, ayrımcılığa uğradığını iddia eden on binlerce kişi Ağustos ayı başında her hafta sonu protesto gerçekleştirmişti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
SAĞLIKÇILAR 1 ay önce
BİZDE 19. YILDIR EKSİK VERİLİYOR ÇIT YOK LANET OLSUN SAĞLIK SEN SENDİKASINA SÖZDE YETKİLİ N.............. HEP KENDİLİERİNE ÇALIŞIYORLAR ZEHİR ZIKKIM OLSUN
Sağlık 1 ay önce
Biz zaten bedava çalışıyoruz bordrolara bakın devletin en az maaş alan köleleri daha da bizim gibi yoktur...
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?