Fırat Üniversite Hastanesi Hemşirelerini Duyan Yok mu?

Sağlığın bel kemiği hemşirelerin fikri sorulmadan adeta dayatma ile sadece hemşirelere yönelik 3'lü vardiya sistemine geçen Fırat Üniversitesi Hastanesi yönetimine sesini duyurmak isteyen sağlıkçılar twitter'da tek yürek oldu, uygulamaya isyan etti.

Gündem 22.11.2020, 20:38 22.11.2020, 21:01 Güler Sağlam
Fırat Üniversite Hastanesi Hemşirelerini Duyan Yok mu?

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından uygulamaya sokulan 3'lü vardiya sisteminin sadece hemşirelere yönelik olması Cuma gününden bu tarafa tepkileri çekmeye devam ediyor.

1-Sözleşme metninin ve yasanın verdiği hakla Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde 3 lü vardiya sistemine geçilmiştir. Bu sistemi geçilirken çalışacak olan hemşirelerin fikri kesinlikle alınmamış, dayatılmıştır.

2- 16-24 ve 24-08 mesailerinde çalışacak olan hemşirelerin ulaşım sırasında yaşayabileceği tehlikeler göz ardı edilmiş, can ve mal güvenliği tehlikeye atılmıştır.

3-Pandemi sürecinde esnek mesai ile çalıştırılması gerekilirken haftanın 5 günü hastaneye getirtilip temasın arttırılması bulaşı arttıracaktır.

4-Eşlerin ikisininde nöbetli çalışması durumunda birbirlerini görmesi güçleşecek aile birliği zarar görecektir.

5-Vardiya saatlerinin uygunsuzluğu çocuklarına baktıracak birini bulamamalarına yol açacaktır.

6-Düşkün durumda olan anne babaya sahip hemşirelerin yoğun vardiyalardan ötürü ailesine bakması güçleşmiştir bedenen ve ruhen çöküntüye yol açacaktır.

7- İkili vardiyalı sistemde haftada en fazla iki gün uykusuz kalınacakken üçlü vardiya sisteminde haftada en fazla 5 gün uy

8- İkili vardiyalı sistemde haftada en fazla iki gün uykusuz kalınacakken üçlü vardiya sisteminde haftada en fazla 5 gün uykusuz kalınacak hemşirelerin biyoritmi bozulup çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

9-ilimizde yaşanan deprem sonucu konut bulmakta zorlanan hemşireler çevre il ve ilçelerden geliş-gidiş yapmaktadır. Üçlü vardıya sistemi ile bu grubun yaşayacağı ulaşım sorunu göz ardı edilmiştir.

10-Hava şartlarının olumsuz etkisi ile üçlü vardiya sisteminin uygunsuz saatleri ulaşımı güçleştirecektir.

11- Beş gün üst üste hastanede olmak aile birliğinin ve bütünlüğünün parçalanmasına yol açacak çocuklarıyla hiçbir paylaşımı ve ortak zaman dilimi bırakılmayan sağlıkçının ebeveynlik rolü elinden alınacaktır.

12-Nöbet usulünde çalışırken hemşirenin ertesi gün dinleneceğini bilmesi tüm verimi ile çalışmasını sağlarken 24-08 mesaisinden sonra ertesi gün tekrar çalışacak olması verimi düşürecektir.

13-Gece 24 te teslim alınırken hasta başı teslimlerinde hastaların konforu bozulaca

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (53)
Yagmur 9 ay önce
Sesimizi size duyurabilmek cok huzel. Tesekkur ederiz
Tuba 9 ay önce
Çok teşekkürler sesimizi duyurduğunuz için...
Gül 9 ay önce
Sonunda birileri bizi duydu sanırım
Nermin 9 ay önce
Çok kötü bir sistem degişmeli.
Alev 9 ay önce
Sesimizi duyurmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz ????????
Gizem 9 ay önce
Işinizi fedakarca yapmaya her daim hazırız ama bu sistemi istemiyoruz
Gizem 9 ay önce
Biz pandemi olsun deprem olsun gocunmadan işimizi ifa ettik ama şimdi zor durumdayız biz bu sistemi hem ailemiz hem kendimiz hem de hastalara verimli olamamak adına istemiyoruz
Alev 9 ay önce
Sesimizi duyurmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz ????????
Ozlem 9 ay önce
Desteğiniz için çok teşekkür ederiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?