PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Filyasyon Ekibinde Görev Yapan İşçiye Fazla Mesai Ücreti Ödenir

Kamu Denetçiliği Kurumu filyasyon ekibinde görevlendirilen sözleşmeli işçilerin fazla mesai ücretinin ödenmemesi yönündeki idare tasarrufunu haksız bularak ödeme yapılması tavsiyesinde bulundu.

Gündem 31.07.2022, 00:34 02.08.2022, 00:52 Cansu Polat
Filyasyon Ekibinde Görev Yapan İşçiye Fazla Mesai Ücreti Ödenir

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığında sözleşmeli işçi olarak görev yapan bir çalışanın, salgınla mücadele kapsamında Valilik kararıyla filyasyon ekibinde görevlendirildi süreçte hafta sonu ve resmi tatil günlerinde dahi aktif olarak çalıştığı belirtildi.

Fazla mesai kapsamında Mayıs 2021 dışındaki ücretlerin tarafına ödenmediği, ödenmesi için yapılan başvurunun Redd edildiğini belirten işçi mağduriyetinin giderilmesi için kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu.

Yapılan başvuru sonrasında KDK, fazla çalışma süresine ve çalıştığı tarihin niteliğine göre başvurucuya ödeme yapılması gerektiği yönündeki tavsiye kararını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderdi.

Kovid-19 salgınıyla mücadeledeki en önemli araçlardan birinin filyasyon uygulaması olduğuna dikkati çekilen kararda, bu kapsamdaki çalışmaların kaydedildiği ve kayıtların incelendiğinde başvurucunun izinli olması gereken günlerde de çalıştığının tespit edildiği belirtildi.

Bu tespit karşısında, başvurucunun talebinin idare tarafından reddedilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu ifade edildi.

Tavsiye kararının ardından Bakanlık, başvurucunun fazla mesai ücretinin ödendiğini KDK'ye bildirdi.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?