Fatih Altaylı: Bakan Koca'nın Sağlıkçılara Kollarını Açması ve Sağlık Gemisini Lafla Yürütmemesi Lazım!

Habertürk gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı; "Sayın Bakan’ın da aylardır süren çabalarına minnettarız ama onun da Bakan olarak sağlık çalışanlarına kollarını açması ve sağlık gemisini lafla yürütmemesi, üzerine düşeni yapması lazım." dedi.

Fatih Altaylı: Bakan Koca'nın Sağlıkçılara Kollarını Açması ve Sağlık Gemisini Lafla Yürütmemesi Lazım!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise pandemi boyunca büyük bir maharetle kullandığı sosyal medya hesabından dün şöyle bir açıklama yaptı:

“Her sağlık personeli hayatınızla ölüm arasındaki köprüde kollarını açmış duruyor. Onlara gerekli saygıyı gösterelim ve teşekkürü bir borç bilelim.”

Okuyunca kulağa hoş gelen bir cümle olmakla beraber ben bu “çoğul özneli” çağrılara uyuz olurum.

Bunun anlamı şudur:

“Ben üzerime düşeni yapmayabilirim. Siz yapın hep beraber faydalanalım.”

Sayın Bakan’ın da aylardır süren çabalarına minnettarız ama onun da Bakan olarak sağlık çalışanlarına kollarını açması ve sağlık gemisini lafla yürütmemesi, üzerine düşeni yapması lazım.

Sağlık çalışanlarının, özellikle pandemi ile mücadelede doğrudan çalışanların birçok sıkıntısı var.

Mesela aile hekimlerinin pandemi olmaları halinde maaşlarında bu sabaha kadar kesinti yapılıyordu.

TIKLAYIN

Bunda en küçük bir adalet var mı?

Pek çok hekim hastalarından kaptığı COVİD nedeniyle hastalanır, onlarcası bu nedenle hayatını kaybederken, COVİD 19 meslek hastalığı sayılmıyor.

Bu makul mü, insani mi?

AK Partili sağlık bakanlarının getirdiği en büyük saçmalık olan “sayısal performans kriteri” yani gün içinde baktığın hasta sayısına bağlı olarak hekimin değerlendirilmesi zırvalığı, pandemi tedavisi sırasında hastaları kurtarmak için uğrayan hekimlerin maddi olarak büyük kayıplara uğramasına neden oluyor?

Bu hak mı?

Bu listeyi daha çok uzatırım ama meselenin özü belli.

Siz de sağlık çalışanlarına kollarınızı açın lütfen.

İnsanüstü bir çaba gösteriyor olsalar da onlar da insan sonuçta!

Yazı için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 08:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
kocaeli
kocaeli - 2 ay Önce

Varsa yoksa doktor.İşiniz gücünüz hava civa.Yardımcı sağlık personeli olmaz ise doktorlar hiç bir işe yaramaz.Sorunları doktorlar üzerinden ele almak, sağlık teşkilatın 5/1 olan doktorların hakları gasp edildi gibi söylemler , her açıdan sakat ve haksızlık.Gerçeklerden uzak değerlendirmeleri ve kendilerine dokunulmadığı sürece sesi çıkmayan doktorları kınıyorum.Bu tarz düşünenler beter olsun

Anladın sen
Anladın sen @kocaeli - 2 ay Önce

Baba haklısın ama Dr a hak yoksa sana hiç yok. Altının fiyatı artacak ki bakırın da fiyatı artsın

Depresif dr
Depresif dr - 2 ay Önce

Açıkçası ben artık sadece onurumla, genel tababete uygun sayıda hasta bakmak istiyorum. Zaten gelir az , bari huzurlu makul yaşarız en azından. Biz hekimlere bunca eğitim, çalışma sonucunda 4 bin küsur maaş,3 bin küsur sabit veren, sıfır lira performans veren bir çok kurumdan daha az gelir sahibi olmamıza neden olan sağlık bakanlığından bir beklentim yok. Baksanıza dr lar özele yoğun olarak geçmesin diye hiç bir sektöre bu kadar müdahale edilmezken sağlıkta yeni özel hastane açma şartları zorlaştırıldı, kadro sayısı az veriliyor, maaş da üst limit var. Bize devlet hastanesinde çok hasta baktırarak sağlık sektörü iyi imiş gibi gösterip sadece siyasi geleceklerini garanti altına alma peşindeler. Zam istemiyorum sadece 1 Euro= 1 lira olsun alım gücümüz normale dönsün istiyoruz. Bize en küçük hatada mesleki dava açılıyor, biz bu enflasyon, döviz için kime dava açacağız ? Açmaya izin var mı ? 10 kuruş kazandığımız hasta maşAllah bizlere 100 bin liralık dava açabiliyor. Şu zamanı doldursam da emekli olsam köye yerleşsem keşke. Yok erken öleceğimi bilsem onu da beklemeyecem de ya çok yaşarsam bana kim bakacak, o nedenle emekli olmaya çalışıyorum.

Sınavsız ünvan değişikliği
Sınavsız ünvan değişikliği - 2 ay Önce

Yıllarca nöbet tuttuk sabahlara kadar gündüz de okula gidip diploma aldık. Allah biliyor neler çektiğimizi, en saygın kurumdan diploma aldık hala neyin sınavı. Kaldı ki sahada en büyük sınavı veriyoruz. Lütfen şu sınav saçmalığına bir el atın. Diplomam liyakatimdir. Empati istiyoruz. Sınavsız ünvan değişikliğini hakkettik...

Kadir
Kadir - 2 ay Önce

Sayın bakana bakarsan hastanede yanlizca doktor çalışıyor bir umut medyada haber olur durum düzelir diyoruz medyada hastanede yanlizca doktor calisiyormus gibi davranıyor biri Allah rızası için söylesin hastanede doktor harici çalışan birsuru insan ve aileleri de var

SIRADAKİ HABER