Fahrettin Koca'dan Ek Ödeme Açıklaması: Ek Ödeme Süresi 3 Ay Uzatıldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabından yaptığı açıklamayla "Canla başla verilen mücadelenin karşılığı elbette bu değil, biliyorum." diyerek ek ödeme süresi pandemi nedeniyle 3 ay daha uzatılmıştır açıklamasını yaptı.

Gündem 06.09.2020, 13:20 06.09.2020, 13:37 Güler Sağlam
Fahrettin Koca'dan Ek Ödeme Açıklaması: Ek Ödeme Süresi 3 Ay Uzatıldı!

DÜN YAYINLANAN RESMİ GAZETE İLE TAVAN EK ÖDEME RESMİLEŞTİ

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde görev yapan personele verilecek olan tavan ek ödeme resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliğiyle beraber görevinden dolayı virüse yakalanan personelin çalışmadığı günler de çalışmış gibi sayılması kararlaştırıldı.

6 eylül 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle " 1/8/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla, personele ek ödeme yapılabilir." denildi.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde görevli personele yapılan ek ödeme yönetmeliğinde 6 eylül 2020 tarihli Resmi Gazete ile değişiklik yapıldı. Ek Ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle aktif gün çalışma katsayısının "Mesai içi çalışılmayan günler" tanımı yeniden yapılarak "salgın hastalığa yakalanan, kazaya, yaralanmaya veya saldırıya uğrayanlar" aktif gün katsayısının kapsamı dışında bırakıldılar.

  • Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde görevli personele 1 Ağustos'tan itibaren 3 ay süreyle ek ödeme yapılacak.
  • Ek ödeme, mesai içi tavan ek ödeme tutarını gecmeyecek. 
  • Görev sırasında veya görevinden dolayı bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan sağlık personelinin çalışmadığı günler mesai içi sayılacak.

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (u) bendinde yapılan değişiklikle; "Mesai içi çalışılmayan günler: Resmî tatil günleri, nöbet izinleri ile görevi sırasında veya görevinden dolayı Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, yaralanmaya veya saldırıya uğrayanların bu durumlarını sağlık raporuyla belgelendirmesi ve başhekimin onaylaması halinde kullandıkları hastalık izin süreleri hariç olmak üzere tüm çalışılmayan günleri,”" tanımı yürürlüğe girdi.

"1/8/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla, personele ek ödeme yapılabilir. Bu şekilde yapılacak ödeme tutarı toplamı mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçemez.” şeklinde eklenen maddeyle Tavan Ek Ödeme resmiyet kazanmış oldu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Sağlıkçılar 10 ay önce
Sayın bakan senin bir hemsiren bir sağlık memuru n teknisyenin vb aldığı maaş 3300 TL sabit 1400 TL toplamda 4700 TL kamuda taserondan sonra en düşük maaşı sağlık çalışanları alıyor kimsenin aldığı maaş ta gözümüz yok ama bir polis 6500 TL den bir öğretmen 6000 TL den bir müftü 7000 TL den bir zabıta 5700 TL den bir imama 4900 TL den bir bekçi 5300 TL den düz memurlar 4800 TL den vbvb almazken biz saglikcilarin in bu kadar düşük maaş alması haksızlık değil midir biz bu mesleklerden daha mı değersiz iş yapıyoruz daha mı az çalışıyoruz daha mı risksiz iş yapıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz soylermisiniz. Ek odemelr vb ödemeler bizlere çare olmaz maaslarimiza zam yapılmalıdır artık
Katılıyorum 10 ay önce
Bizim aldığınız dediginiz gibi 3300 tl maaş yani ek ödemeyi saymazsan devletin zaten bize verdiği bisi yok...ek ödeme haricinde bir maaş vermeleri lazım ek ödeme zaten yaptığımız iş ile alakalı ama devlet ek ödemeyi maaşa bağlayıp bunun üzerinden siyaset yapmasını iyi biliyor siz alın tavan ek ödemeyi basınıza çalın...herkesin 3 ay boyunca canları ve hayatlarının fiyatını biçtiniz helal olsun size birilerinin cebini doldurmaya devam...
Hs 10 ay önce
Doktorlar da 6000 ile 7400 arası total alıyor..Sabit ile beraber ..performans kalkıp adam akıllı maaşlara geçilmeli
Levent efe 10 ay önce
Tükenmiş istifayı düşünen sağlık personelimizi mutlu etmek adına bir kereye mahsus ötvsiz araba alabilmeleri için gereken neyse yapaĺım
Madem 10 ay önce
Madem biliyon bakan bey neden sağlıkçıların haklı taleplerine ses vermiyorsun.bırakın artık şu doktor sevdasını sağlıkta çalışan birsürü unvsn var.
Doktor 10 ay önce
Oldu, doktor tüm riski alsın başkaları da doktor kadar mı alsın? Bir şey isterken de doktoru söz konusu etmeyin. Kuyruk acınızı belli etmeyin.
Sultan 10 ay önce
alinterinin karsiligi olmadigini bildiginiz bir seyi yine onumuze koydunuz peki bezaman alcaz alin terimizin karsiligini nezaman hakedene hakettigini vereceksiniz. Ihtiyac olmadigi halde kendi kendinize sozlesmeli kadrolar uretip balli magas bagladiklariniza alinteri olmadigi halde odeme yaparken cok comert oluyonuz.
Hemsire 10 ay önce
Cepheleştirmeden herkesin alabileceği bir ek ödeme sistemi olması gerekiyor neden mı hizmetli covid19 hastasını röntgene indiriyor arkas8ndan çamaşır suyu temizliği yapıyor hak mı bu sayın bakanım tüm çalışanları kapsayacak şekilde ek ödeme düzenlemesi gerekir Adalet yok yazık oluyor yazık torpilliler alıyor haberimiz bile olmuyor yazık
Covide bakan 10 ay önce
İlginçtir hemşireler doktorların aldığı ek ödemeye göz dikmiş. Sonra da tüm sağlık personeli için açıklama yapıyorlar yalandan.
Saglik 10 ay önce
Dra 3 bin personele 850 tl gibi bir yaklaşım olursa tabi göz dikilir arada uçurum olmaması lazım...Bu memlekette eğitim eşit mi de hakeden dr oluyor....
serdar bursalı 10 ay önce
Sayın bakanım,efendim pamdemi hastanesindeki hangi personele,ne oranda ek ödeme var?Lütfen açıklarmısınız?
GD 10 ay önce
4/Dliyim yardımcı sağlık personeli olarak görünüyoruz ancak bizlere hemşire sorumluluğu yükleniyor çünkü hemşirelik mezunuyuz, bizlere herhangi bir iyileştirme yapılmasını istiyoruz ya D görevimiz ne ise o ünvanı taşımak istiyoruz
murat 10 ay önce
sınava gir, atan, o ünvanı taşırsın zaten.torpille işe girdiniz kadro aldınız daha ne istiyorsunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?