Fahrettin Koca Yalanladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddialarını ve Medipol Üniversitesi'ne arsa verildiğine yönelik iddiaları yalanlayarak, "Ne acil hizmetlerde ne yatan hastada ne poliklinik hizmetlerde ne de ameliyatta herhangi bir taahhüt veya garanti söz konusu değildir." dedi.

Gündem 13.11.2019, 10:01 14.11.2019, 15:34
Fahrettin Koca Yalanladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı ve milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Bakan Koca, Medipol Üniversitesi'ne ilişkin iddialara cevap vererek, ''Ben Bakanlık görevine atandığımdan itibaren Medipol Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı üyeliği ve hastane yönetiminden ertesi gün ayrıldım. Asla hiçbir şekilde bahsedilen konularla ilgili bakanlığım sonrası dönemde tahsis ve benzeri konularda, hiçbiri olmamıştır. Bakanlığım döneminde hiçbir işlem yapılmamıştır" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN

220 MİLYON TL TEŞVİK ALINDI MI?

220 milyon teşvik alındığına yönelik iddialarla ilgili ise Bakan Koca, ''2012 yılında çıkan yasa çerçevesinde yatırım yapanlara bölgesel teşvik kapsamında yapılan uygulama. Bu dönemde teşvik alan hastane sayısı 445. Toplam özel hastane sayısı 575. 2012'den sonra teşvik alıp açılan hastane sayısı 186. Bizim Bakanlık olarak 2012'den sonra ruhsat verdiğimiz hastane sayısı 175. Bizim ruhsat verdiğimiz hastaneden daha fazla teşvik var. Yatırım yapan doğal olarak teşvike müracaat yapılıyor. Hiçbir şekilde para verilme değil. 2012'den sonra teşvik almayan hastane yok. Medipol alınca suç mu oluyor. Teşvik alınma durumunu gazeteden öğrendim'' şeklinde konuştu.

"ŞEHİR HASTANESİ" İDDİASINA YANIT: GERÇEK DIŞI

10 şehir hastanesi ile 13 bin 423 yatak kazandırıldığını söyleyen Koca, "Şehir hastaneleri bir hastane değil, alanında özelleşmiş çok sayıda hastanenin bir arada olduğu hastane şehirleridir. Hastaların hastane hastane dolaştırmak yerine, tek bir yerleşkede bütün sorunlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır. Şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları gerçek dışıdır. Ne acil hizmetlerde ne yatan hastada ne poliklinik hizmetlerde ne de ameliyatta herhangi bir taahhüt veya garanti söz konusu değildir" dedi.

Yorumlar (1)
Mersn 1 yıl önce
Sayın bakanım mersinde huzurlu çalışma ortamı kalmamıştır. Mevcut durum daha fazla devam edecek olursa iş barışından bahsemeyeceğiz. Duruma acilen müdahale etmenizi bekliyoruz
-2
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?