Fahrettin Koca: "Salı Günü Müjde Var"

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'e konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çalışmalarında da 'Salı günü müjde var' dedi. Özkök'ün bugünkü köşesine taşıdığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

Gündem 11.10.2020, 19:59 11.10.2020, 20:01 Güler Sağlam
Fahrettin Koca: "Salı Günü Müjde Var"

Sayın Bakan, Almanya COVID Bilim Kurulu hükümeti uyarmış. Önümüzdeki günlerde virüsün kontrolsüz bir yayılma aşamasına geçebileceğini bildirmişler. Var mı böyle bir tehlike...

“Doğrudur çok kritik bir döneme giriyoruz. Çünkü yazın dışarıdaydık tekrar evlere, kapalı mekânlara döneceğiz. İç temas çok daha fazla artacak. Yani kritik bir döneme giriyoruz.”

Bizde de aynı kritik dönem söz konusu mu?

“E tabii biz de kapalı mekânlara gireceğiz. Bu nedenle bir artış potansiyeli söz konusu. Ama şurası kesin biz daha avantajlı bir durumdayız.”

Neden biz avantajlıyız, Avrupa değil?

“Avrupa’nın olaya yaklaşımı ile bizimki arasında köklü bir fark var. Onlar pozitif olan kişinin temas ettiği insanlarla ilgili tarama yapmıyor, onu izole etmiyor. Bunu izole etmediği için, sürekli o bulaştırıcılık devam etmiş oluyor.”

Ya biz?

“Bize bir vaka geldi mi, hemen kimle temastaymış tespit ediyoruz. Semptom olsun olmasın temas ettiği o kişiyi de, ister pozitif olsun ister negatif karantinaya alıyoruz. O yüzden yayılmasını daha iyi kontrol edebiliyoruz.”

O zaman hepimizin beklediği aşıya gelelim. Bu aşı ne zaman gelecek?

Şu an dünyada faz 3 aşamasına gelmiş birçok aşı var. Tabii bu arada bizim aşı çalışmamız da epey ileri bir aşamaya geldi.

Birçok insan şöyle düşünüyor: Dünyanın en gelişmiş ülkeleri bulamamış, biz mi bulacağız aşıyı?

TIKLAYIN

“Öyle düşünenlere bu salı günü bir sürprizimiz olacak.”

Ne sürprizi?

“Bu salı günü çok önemli bir gün. Çünkü o gün Türkiye’de, insan üzerine uygulanacak ilk aşının 1000 dozluk üretimi tamamlanacak.”

Tam yeri gelmişken sorayım. Dünya Sağlık Örgütü sözünü ettiğiniz raporunda ‘Rakamları uluslararası standartlara uygun bildirin’ diyor. Herkesin kanaati, Türkiye’nin mücadeleyi iyi götürdüğü şeklindeydi. Niye durup dururken vaka sayısından hasta sayısına geçtik?

“Bakın orada yanlış bir algı oluşturulmak istendi. Her ülke kendi test politikasını belirliyor. Biz de Dünya Sağlık Örgütü’ne bizim test rehberimizle, test politikamızla ilgili her bilgiyi verdik. Dedik ki: ‘Semptomlu yani hastalık bulgusu olan kişilere test yapıyoruz’. Oxford’un yayımladığı, hangi ülkenin nasıl test yaptığıyla ilgili tabloda da bu görünüyor.

Buraya kadar sorun yok. Temmuzda ne oldu da değişti?

“Temmuz ayından itibaren artık normalleşme dönemi başladı. Sınırlamalar kalktı, ülkeler arasındaki geçişler başladı. Biz de havaalanı gibi, yurtdışına gidenler gibi, cezaevinde olanlar gibi, çeşitli kesimlerde kesitsel taramalara başladık.”

Bunun vaka ve hasta kavramlarıyla ilgisini anlayamadım.

“Var. Kesitsel taramalarda semptom yok. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız.”

BU AYIN 15'İNDEN İTİBAREN BÜTÜN RAKAMLARI AÇIKLAYACAĞIZ

Sayın Bakanım bir dakika önemli bir şey söylüyorsunuz. Yanlış anlamıyorum değil mi? Vaka diyorduk, sonra hasta dedik kafalar karıştı. Şimdi bunların hepsini açıklayacağız diyorsunuz. Ne zaman başlayacaksınız bunu yapmaya?

“Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Sag.mem 4 ay önce
Sayın bakanım sağlık personeline müjde yok mu
Çanakkale Geçilmez 4 ay önce
troya diğer meslek gruplarına nefretiniz sıkmadı mı yetmez mi günlerdir onlara ettiğiniz hakaretler ve hasetliğiniz bu şekilde hak savunulmaz
troya 4 ay önce
ben de zannettim ki sağlık personeline müjde verecek. eeee bir öğretmen olamadık okullar açılıyor ya onlara gelir yakında. 24 kasımda tüm haber kanallarına sitelerine bakın nasıl algı oluşturuluyor.
Sağlıkçı 4 ay önce
Müjdeniz semptomatik mı yoksa asemptomatik mi sayın bakanım.
lab.tek 4 ay önce
Aşıyı önce 80 milyonun gözü önünde,devletin en tepesindekiler yaptırsın.
Laboratuvar Uzman 4 ay önce
@lab.tek Önce senin en beğendiğin liderlerine yaptıralım ölürse fazla zararımız olmasın
LANETLİ TROLLER 4 ay önce
Vatandaş mı sorguluyor aşıyı nefretleştirme çabanız bu şekilde sorgulanamaz lab.tek zaten muhaliflerin kadrolu trolüdür onun niyetini zihniyetini bildiğimiz için konuşma uslubu bile paravandır senin derdin aşı veya vatandaş değil geçiniz efendim bu ayakları
yoruma yorum... 4 ay önce
Allah bildiği gibi yapsın....diyen..yorumunu al gözüne sok bence...vatandaş sorguluyor,, her söylenilene kayıtsız mı kalsın...illa muhalif olmak için chp yi mi tutmak gerek...beyni kıt insanlarla yaşadığım için kendimden utanıyorum.
ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN 4 ay önce
Türkiye aşı bulmuş chpnin kadrolu yorumcusu FİTNE peşinde
Mersin 4 ay önce
Özlük ve döner sermayeden umudumuz kalma bari Bizim için müjde Mersin İl müdürü değişikliği olur anca
Murty 4 ay önce
Hesaptaki paralarınızı varsa çekin bu müjde hayır değil. Elimizde kini avcumuzda kini ne varsa alacaklar
Mort 4 ay önce
sizin yaşadığınız kafayı yaşamak için ne kadar içmek gerekiyor
Saglik 4 ay önce
Bakanin verdigi mijdeler hep hayal kırıklığı oldu...umarim aşı müjdesi tutar lakin vaka sayılarının gerçek olmadığının ortaya çıkmasının hemen arkasindan aşının gündeme gelmesi düşündürücü....
Elf 4 ay önce
Kilavuz ne zaman 1 2 hafta dediniz aylar oldu. Ne zaman yayinlanacak artık yayinlansin.
Dr 4 ay önce
Millet daha olan aşırı on yıllardır milyonlarca kişiyi hastalıktan kurtarmış aşıları yaptırmıyor siz zannediyor musunuz bu covid aşısını yapacaklar.
Doktor olmadığına inandığım kişiye yanıt 4 ay önce
Doktor olduğunu sanmıyorum ama yine fitnene cevap veriyim bir uzman olarak söylüyorum Türkiye aşı olma oranı %95'tir yani 83 milyonun 76 milyonu aşı yaptırıyor. 2016'da aşıyı reddeden ailelerle ilgili yasa çıktı 13 kişi reşit olmayan söz hakkı elinden alınan çocuklara hakkı olmadığı gerekçesiyle soruşturma geçirdi. Yani Türkiye'de aşılama oranı gayet iyi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?