PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Fahrettin Koca: Bundan Sonra Oradan da Buradan da Randevu Alayım Dönemi Kapanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca randevusunu iptal etmeyenlere 15 gün boyunca aynı branştan randevu verilmeyeceğine dair yaptığı açıklamada, “bundan sonra oradan da buradan da randevu alayım, sonrasına bakayım dönemi kapanıyor” dedi.

Gündem 24.12.2022, 03:53 Cansu Polat
Fahrettin Koca: Bundan Sonra Oradan da Buradan da Randevu Alayım Dönemi Kapanıyor

MHRS üzerinden verilen randevulara ilgili iptal edilmeyen randevular nedeniyle yapılan uyarıların boşa çıkması sonrası Bakanlıktan yaptırım kararı geldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan yeni düzenleme sonrası hastanelerden randevu alan ancak randevusuna gitmeyen vatandaşlara 15 gün süre ile aynı branştan randevu verilmeyecek.

Bakan Koca uygulamayı sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu:

"Ayda ortalama 2.8 milyon kişi, randevu almasına rağmen muayeneye gitmiyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) yoğunluğunun önüne geçmek için yeni bir adım attık. Gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyenler, 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacak. Ancak ani rahatsızlığı nedeni ile acil servise gitmesine veya bir başka rahatsızlığı nedeni ile ilgili branş doktoruna muayene olmasına kısıtlama söz konusu değil.

MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda yüzde 30 iken, bu oran ekim ayında yüzde 25'e indi, şu anda yüzde 21'de, hedefimiz ise yüzde 10'un altı. Bundan sonra, 'Oradan da buradan da randevu alayım, sonrasına bakayım' dönemi kapanıyor.

"85 YAŞ ÜSTÜ ÇINARLARIMIZ İÇİN BİR BİRİM OLUŞTURULACAK"

85 yaş üstünde 740 bin büyüğümüz var. 250 kişiye bir hekim, bir hemşire, bir tıbbi sekreter tahsis edecek şekilde planlama yapıyoruz. Evden uzaktan sağlık hizmetini de kullanarak, örneğin hastaneye gelmeden reçetesinin yazılmasını sağlayacağız. Her hastanede, 85 yaş üstü çınarlarımız için bir birim oluşturulacak. Hastaneye geldiğinde kendisiyle özel olarak bir doktor ilgilenecek.

"BİR BAŞKA UYGUN HASTANEDE DE AMELİYAT ÖNERİLEBİLECEK"

Gerektiğinde mesai sonrasında veya gece ameliyat planlaması da yapılabilecek. Hastaya bir başka uygun hastanede de ameliyat önerilebilecek. Örneğin 15 gün sonraya ameliyat için gün alan hastaya, 'Bölgenizdeki şu hastanede uygun ameliyathane var. Ameliyatınızı daha erken olabilirsiniz' denilecek. Kabul ederse bir an önce ameliyatını olacak, arzu etmezse ameliyat gününü bekleyecek.

"BRANŞ VE İL BAZINDA BİR ESNETME DÜŞÜNEBİLİR"

Serbest çalışan hekimler düzenlemesi ile ekiplerin hastanelerde yaptığı işlerin kayda alınmasını istiyoruz. Son dönemde yurt dışı hasta memnuniyetinde düşüş gözleniyor. Neden? Çünkü kayıtlarda sorunlar var. Özel sağlık kuruluşları da muayenehane hekimliği üzerinden mevzuatı ve planlamayı deliyor.

Sonra SGK'ya, hastanede çalışan bir başka hekim üzerinden fatura kesiliyor. Ama kendisi kayıtta gözükmüyor. Bu konuda taraflarla görüştük. Branş ve il bazında bir esnetme düşünebilir. Özellikle plastik cerrahi alanında.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.