PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

EYT Çıkarsa Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin İşlerine Son Verilebilir!

Taşeron firmada çalışırken yaklaşık 4 yıl önce kadroya geçirilen işçilerin, EYT düzenlemesinin çıkması halinde işlerine son verilme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Gündem 24.10.2022, 08:10 24.10.2022, 18:00 Cansu Polat
EYT Çıkarsa Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin İşlerine Son Verilebilir!

Kamu kurumlarında taşeron firmalar da görev yaparken kadroya alınanlarla belediyelerde hizmet alımı suretiyle alt işveren de çalışan işçilerden kadroya geçirilenlerin EYT düzenlemesinin çıkması durumunda işlerine son verilme riskiyle karşı karşıya oldukları öğrenildi.

Kamuoyunda taşeron işçi olarak bilinen ve 2018 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrolarına alınanlara EYT’den sürpriz çıkabilir.

EMEKLİLİĞİ HAK EDEN İŞTEN ÇIKAR!

Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak adlandırılan 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılığı bulunanlar ile ilgili kademeli yaş düzenlemesinin kaldırılması veya esnetilmesi beklentisi taşerondan kamu kurumlarına alınan işçileri de üzecek gibi gözüküyor.

Çünkü EYT ile emeklilik hakkı verilmesi halinde, bu kişilerin iş sözleşmeleri feshedilecek. Yani işten çıkartılacaklar. Oysa bunların neredeyse tamamı işten ayrılmak değil, işine devam etmek istiyor. Bu yönden taşerondan kadroya geçen EYT’lileri gözetecek bir düzenlemenin yapılması gerekiyor.

İSTİHDAM HAKKI BU NOKTADA BİTİYOR

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 23 ve 24’üncü maddeleri gereğince; kamu kurumlarında sürekli işçi kadrolarına geçirilenler ile mahalli idarelerin şirketlerinde işçi pozisyonlarına alınanlar kadroya alınmaları için öngörülen şartları taşıdıkları sürece istihdam edilebiliyorlar.

Ancak istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemiyor. Dolayısıyla kamu kurum veya kuruluşların sürekli işçi kadroları ile mahalli idarelerin şirketlerine 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında taşeron işçilerden alınan işçilerin istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kuruluşlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemeyecek.

Emeklilik hakkını (malulen de dahil olmak üzere) yaş, sigortalılık ve prim günü itibarıyla doldurmuş olanların emekliliğe hak kazandıkları tarih itibarıyla istihdamlarına son verilmesi için iş sözleşmelerinin feshedilmesi gerekiyor.

MAAŞLAR YARI YARIYA DÜŞECEK

Mevcut düzenlemeye göre alt işveren işçisi iken kamu kurumlarında sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi pozisyonlarına geçirilen taşeron işçilerin yaş, sigortalılık ve prim günleri dikkate alınarak emeklilik hakkını kazandıkları zaman isteklerine bakılmaksızın kurum ve kuruluşları ile ilişiklerinin kesilmesi, dolayısıyla iş sözleşmelerinin feshedilmesi gerekiyor.

Başka bir ifade ile işten çıkartılmaları gerekiyor. Kapsamdaki birçok işçi de işinden ayrılmak istemiyor. Çünkü emekli olmaları halinde aylık gelirleri; muhtemelen en az yarı yarıya düşecek. Ancak EYT çıkınca kapsamdaki işçilerden birçoğu bir anda emekliliğe hak kazanmış olacak ve planlamaları nedeniyle birçok mağduriyet de yaşanabilecek.

KURUMLAR DA ZORA GİREBİLİR

Birçok kamu kurumu hizmetlerinin 2008 yılında sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçiler ile yürütmeye çalıştıklarından ve özel izin almadan yeni işçi almaları da mümkün olmadığından, kurumlarda da ve belediye hizmetlerinin görülmesinde belediye şirketlerinde de bir anda personel eksikliği ortaya çıkacak.

Bu nedenlerle gerek kişilerin mağduriyet yaşamamaları gerekse kamu kurumlarında hizmetin aksamaması için EYT yasası hazırlanırken taşerondan kamuya ve mahalli idare şirketlerine geçen işçiler ile ilgili özel bir geçiş düzenlemesi de yapılması gerekiyor.

UYGULAMANIN KALDIRILMASI GEREKİYOR

Çalışma hayatının ve sosyal güvenlik hakkının anayasal güvencesi kapsamında da belediyeler ve diğer kamu kurumlarında çalışan diğer işçilerin çalışma şartlarında emekliliğe hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin feshi gibi bir zorunluluk da bulunmadığından eşitliğin sağlanması açısından taşerondan kadroya geçenlerin tabi olduğu emekliliğe hak kazanmaya bağlı bu özel iş sözleşmesi fesih düzenlemesinin doğrudan kaldırılması gerekiyor.

Yorumlar (46)
Gorkem 1 ay önce
Hepsi torpille girmedi mi zaten atılmaları gerekiyor kpss senen sınavla tekrar alım yapılmalıdır
İşçi 1 ay önce
İyi olur hemen yaşlılar emekli,genç nesile iş lazım
Mehmet 1 ay önce
Kpss ile ise giren emek harcayanların suçu ne sınav yok bisey yok ne güzel ya
Dayı 1 ay önce
Bu yorum yazanlar bilerekmi yazıyor bilmeyerek mi bu kadar cahiller ne torpilinden bahsediyon torpili olan in tasorende ne işi var direk kadroya geçerdi tasorende iken gazetelere ilan veriliyordu eleman bulamıyorlar idi sürekli işçi kadrosuna girince mi kıymete bindi.Agzi olan konuşuyor
Ali veli 1 ay önce
O kadrolara atanmak isteyen ve okadar hakeden insan varken sizin gibi torpilli kişilerin çalıştırılması kul hakkı yemekten başka bişey değil. Umarım maaşınız asgari ücrete düşer çünkü sınavsız atandığınız için okadarını hakediyorsunuz gerisi hakkınız değil
Sağlıkçı 1 ay önce
Zaten bir şeye yaramıyorlar. Torpilli ler
Ali 1 ay önce
Kendi yaptığın işe göremi yorumluyorsun ne iş yaptığını bilmiyorum senin gereksiz insanların kamu çoklar onu çok iyibiliyorum.
Asabi 1 ay önce
İnşAllah
2351 1 ay önce
Editör senin taaaa...Ne taşeronmus arkadaş. Amk bu ülkede alnının teriyle sınav kazanmış devlet memuru unvanını almış 110 bin YHS var .Hiç onları ve sorunlarını haber yapmıyorsunuz. Bu devir bittiğinde bu personel sağlık editörlerini bulup onların a.....na koyacağım
Devrin köpekleri
Frt 1 ay önce
2351 Sen memur mu olacan? senin ben ta amk.
Gerizekalı memur işçi ayrımını yapamıyor.
Memur olacakmış. Sen gibi liyakatsizler yüzünden ülkenin hali belli
Kullar mezarcı 1 ay önce
Ya ne malsiniz bu insanlar çöp arabası arkasında kimi zaman kürekle kamyon iş makinaları kullanan kişiler ne kpss bırakın bu işleri
göksema 1 ay önce
iyi olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın