PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Eylül Hemşirenin Kaleminden.. 'Yoksulluk Sınırının Üzerinde, Emekliliğe Yansıyan Tek Kalem Maaş'

Merhaba ben Eylül.. Zaman zaman size buradan ‘merhaba’ diyeceğim ve çalışan bir hemşire olarak hangi zorluklarla karşılaşıyoruz ya da hangi güzellikler hayatımıza dokunuyor bunları ‘kendimce’ anlatacağım.

Gündem 19.12.2022, 14:39 12.01.2023, 23:32 Cansu Polat
Eylül Hemşirenin Kaleminden.. 'Yoksulluk Sınırının Üzerinde, Emekliliğe Yansıyan Tek Kalem Maaş'

Önce kendimi tanıtayım. Üniversiteden mezun olduktan sonra 5 yıl bir özel hastanenin karma dahiliye servisinde çalıştım. 10 yıldır da bir üniversite hastanesinin cerrahi servisleri , covit-19 yatan hasta servisi, aşı polikliniği ve son olarak da psikiyatri servisi gibi çeşitli alanlarında 4-B’li sözleşmeli kadroda hemşire olarak çalışıyorum. Yüksek lisansımı, Hemşirelik Yönetimi alanında 2019’da tamamladım. Türk Hemşireler Derneği’nin kendi hastanemdeki temsilcisiyim. Dijital dergilerde sağlık yazarlığı yapıyorum ve aktif olarak kullandığım bir Twitter hesabım var. Her şey Twitter’la başladı zaten:)

İşleyeceğim konular kendi branşımın ışığında olacak yani eleştirel düşünce, problem çözme ve karar verme süzgecini kullanacağım. Hemşirelerin görünür olmasının öneminin, hastane dışında da bir hayatları olduğunun, duygularımızın olduğunun, bazen sağlık sistemine küstüklerinin ve en önemlisi de sağlık sisteminin yasalar ve toplum tarafından desteklenmesine ihtiyaç duyduklarının bilincindeyim ve bunları aktarmaya çalışacağım. Kendim için; bir başkasının hayatına dokunmak, şifa vermek, yaşatmak ve bana iyi gelen şeyleri yapmak istiyorum.

‘Mutlu olmak mı istiyoruz?’ yoksa ‘Yaşamak mı istiyoruz?’.

Bence bu sorunun cevabı: ‘mutlu yaşamak’. Kaliteli bir hayat sürerseniz, MUTLU olursunuz. Minimalist düşünecek olursak; kaliteli gıda, kaliteli giyim, kaliteli eğitim, kış aylarında ısınma ve barınma giderleri için endişe etmemek, bu bahsettiğim hayatın en temel öğeleridir.

İstek var, vizyon var ama yeterli para yok. İşte bu OLMADI!

E, ben mutlu olacaktım hani? O da olmadı…

O zaman mecburen sadece ve sadece yaşamsal ihtiyaçlarım için gelirimi düzenleyeceğim. Mutlu olmayı geçtim, en azından hayatta kalmam gerekiyor. Ama bu düşünceye hala direniyorum çünkü onca yıl sadece temel yaşam ihtiyaçlarım için okumuş, zaman-emek harcamış ve çalışmış olmamalıyım. Yaşıtlarım ülkeme turist olarak gelip, ülkemin tüm sosyal imkanlarını gözümün içine baka baka talan ederken; ben, ‘markette peyniri yarım kilo alsam iki hafta idare eder mi’ diye düşünmemeliyim. Acil ihtiyacım olmayan o elbiseye bakıp, ‘bunu almak için kaç mesai yapmam gerek’ diye düşünmemeliyim. Yurt dışı ya da yurt içi bir tatili, ‘bu sene de yapmasam mı’ diye düşünmemeliyim. Doğalgazı kısıp, üstüme kazak üstüne kazak giyerek geçireceğim kışı düşünmemeliyim. Okuyacağım kitaba fiyatına göre karar vermeyi düşünmemeliyim…

Benim ve bizim için düşünülmesi gereken en temel öğe; yoksulluk sınırının üzerinde emekliliğe yansıyan tek kalem maaş ödemesi ile sorunlardan birinin çözüme kavuşturulmasıdır. Bakın bakalım o zaman bilime, mesleğimize, hastalara ve kendimize nasıl daha çok faydamız oluyor.

Teşekkürler.

Yorumlar (21)
Necdet Yeşilyurt 2 ay önce
Canımızı emanet ettiğimiz hemsire ve diğer saglik çalışanlarına hak ettiklerinin karşılığını ya da tatminkar bir ücrette maaşları.olmali özel,devlet fark etmez.Allah saglik çalışanlarımızı başımızdan eksik etmesin.
yeliz 2 ay önce
ayın 15 inde bile maaş cebimize elimize değmeden gidiyor. vermeden alıyorlar
ephe 2 ay önce
sadece aldığın ücret bozmuyor ki. düşünsenize 22 yıldır çalışıyorum emekliliğime 16 yıl var. ödemem gereken primlerim çoktan dolmuş. 16 yıl daha çalışınca toplam 14 bin civarı ediyor. hani 60 yaşında emekli ediyorsun neyse bari bu kadar çalışmama ve primime karşılık süründürme beni emeklilikte. benim gibi o kadar çok kişi var ki.
Vatandaş 2 ay önce
Cokgüzel bir yazı. Ama bunu duyan varmı yok. Ne bakanlık ne hükümet. Secimde artık meslek mensupları kendine göre hareket etmeli. Algı ile oy kullanmamalı. Istediğini alabiliyorsa oyunu vermeli istediğini alamıyorsa başka bir alternatif bakmalı. Artık siyaset değişti herşey oy olarak yapılır oldu bundan dolayı oy verecekler de hükümete oy verirken kendi açısından değerlendirmeli. Yoksa bu şekilde bir on yıl sonunda veya bir secim dönemi daha bakmışız elimizde hiçbirşey yok ve herşey için çok geç olmuş olabilir.
Gökmen Çakmak 2 ay önce
Bu yazıya katılmamak mümkün mü? Sağlık çalışanlarının sesi oldunuz teşekkürler.
Cerrah olmayan havada bulut 2 ay önce
Kesinlikle katılıyorum, sadece hemşire için değil sağlık paydaşları kamuda çalışan asgari ücretli bu ulke için calisan herkes icin dahi insanca gecinebilecegi hayat koşulları elzemdir.
Tıbbi sek 2 ay önce
Tıbbi sekreterlerden tam destek. Aynı sorunları dr dışı bütün sağlıkçılar yaşıyor. Tek kalem iyleştirilmiş maaş şart. Beyaz reform denildi dr reformu çıktı.
Yahya Kahvecioğlu 2 ay önce
Kitlesel çoğunlukda olan biz hemşireler hasta bakımı ve tedivi süreçlerinin sorumluluğunu almamıza rağmen bunu topluma, bakanlığa ve devlet yetkililerine iletmekte eksik kalıyoruz. Mesleki örgütlenmedeki eksiklik nereden geliyor? Neden hemşireler birliktelik göstererek hareket edemiyor? Mesleğimiz, kimliklerimiz ötekileştirilerek diğerleştirildik. Mesleğini ve meslektaşını seven tüm profesyonel meslektaşlar olarak derneğiyle hatta Sendikasıyla birliktelik göstermek zorundayız. Mesleki itibarı olmayanın ekonomik itibarıda olmuyor malisef. Hep birlikte hareket ederek bizler iyi edeceğiz inşAllah. Yazınız bir solukta okumakta, kaleminize sağlık. Sizden, kaleminizden mesleki örgütlenme ve birliktelik içeren bir yazı okumak faydalı olacağını düşünmekteyim.
Erkek hemşire 2 ay önce
Mutlu yaşam ne kadar güzel ifade etmişsiniz
hemșire 2 ay önce
çok doğru 37 yıldır çalıșıyorum emekli olmaya korkuyorum tek kalemde emekliliĝe yansıyacak maaș istiyoruz çalıșırken ölmek istemiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.