PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Eylül Hemşire Kuru Soğan Üzerinden Memur Maaş Zammını Değerlendirdi

Yılbaşında yapılan maaş artışının ardından sosyal medya ve sahanın tek konusu haline gelen zam oranlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Eylül Hemşire, yapılan zammın yakışıksız kaldığını örneklerle anlattı.

Gündem 12.01.2023, 23:30 12.01.2023, 23:32 Cansu Polat
Eylül Hemşire Kuru Soğan Üzerinden Memur Maaş Zammını Değerlendirdi

Saglikpersonelihaber.net ‘de belirli aralıklarla köşe yazısı yazan ve sahanın sesini duyuran Eylül Hemşire, son yazısında kuru soğana yapılan %314’lük zammın ışığında memur maaş artışını değerlendirdi.

Herkesin bakıp gülümsediği, içini ısıtan sevinçlerini sığdırdığı fotoğraflar vardır. Evet, benim de var. Birini işe başladığım günde çekilmişim. Mecbur hissetmeden, içimden geldiğince gülmüşüm, bana bakmayın mizacım pozitif, ben hep gülerim. Ama o zaman mutlu ve umut doluymuşum. Bu hep böyle devam etmedi; çalışma hayatındaki mobingler, maruz kaldığımız şiddet davranışları, nöbet usulü çalışmanın zorlukları, yakınlarımızın günlük rutinlerine ayak uyduramama, uzmanlık kadrosunun olmayışından dolayı branşlaşamama, liyakatsiz işe alım, uzun yorucu ve eksik personelle ya da yetersiz araç gereçle geçen yorucu nöbetler gibi birçok sorunun ortasındayız. Nöbet resimlerimizin çoğu mutsuz, yorgunluk temalı, güldüklerimiz de -nazara gelmesin diye herhalde- az ve saklı. Halbuki hepimizin ekibiyle çok mutlu olduğunu, mesleğini de çok sevdiğini biliyorum sadece şartlarımız düzelmeli.

Bu yazı; üstteki mesleki sorunlar ile detaylandırılacaktım ama son yapılan memur zammından sonra sosyal medya ve sahanın tek konusu %30 refah payı + %16,47 enflasyon farkı ve ‘gidelim mi?’- ‘kalalım mı?’ olduğu için bu çerçevede şekillendi.

Çünkü;

  • Enflasyonun %134,
  • Asgari ücret %54,
  • Kuru soğan %314,
  • Poşet %54,

MTV %61,5 olduğu bir dönemde memur zammının %30 olması yakışıksız kalmıştır.

Bu zam oranı ile buyurun siz yaşayın. E, şimdi ne yapalım biz de mi gidelim? Kalanlar ne olacak?

Asgari ücretle alınabilen çeyrek altın 2005 yılında 10,61 iken, 2023 başında 4,47’ye gerilemiştir.

Benim alım gücüm de bu oranda düşmüştür.

Ayrıca şu an aktif olarak çalışan birçok sağlık personeli de EYT ile emekli olmak istemiyor. Nasıl istesin ki, alım gücü düşecek. Ailelerimiz eskiden emekli maaşlarıyla ev, araba alıp, çoluk çocuğunu okutup, evlendirebiliyorken şu an bu tür gayrimenkuller ve harcamalar lüx sınıfına girmiştir.

Hepimize kolaylıklar diliyorum.

Yorumlar (10)
farkımız 3 hafta önce
DOĞRUYA doğru adaletini kaybetmiş bir bakanlığımız ve
Ali 3 hafta önce
Haklı
hakkınız yok 3 hafta önce
EVET doğru söylüyor herkes doğru diyor ama koşa koşa yandaş sarı sendikalara üye oluyor para uğrunua yani hakkını satıyor sanra da ağlıyor ağlamayacaksın kendin ettin kendin bul ayrıca sözşleşmeli idareciler kaç lira maaş alıyor onları oralara kim atıyor bunlara da karşı çıkmadınız onların ardında durdunuz sonra da şikayet öyle mi kendi düşen ağlamaz şikayet hakkınız yok
osman 3 hafta önce
Allah gözünüzü doyursun. Allah ıslah etsin sizin gibi doymak bilmeyen gelişigüzel atanmış devletin bünyesine yük başkasının sırtından geçinen zavallılar. tek maaşlıyım fazla fazla yetiyor. Sizin gibiler yüzünden hakkıyla çalışan memurlar da zan altında kalıyor.
aziz 3 hafta önce
ayda 10 kilo soğan 100 tl olsa devlet sana 20000 veriyor sen içinden 100 tl nin hesabını yapıyorsan sen memur değil sen fitnesin,sadece sen kazanmayacaksın soğan satanda kazanacak .parasız olsa siz yine fitnelik yaparsınız
Şule gencel 2 hafta önce
Emeğine kalemine sağlık kanayan yarimizi dile getirdiğin için teşekkürler.
Eylül 2 hafta önce
Çok teşekkür ederim desteğiniz çok kıymetli
Minik 2 hafta önce
Emeğine kalemine sağlık, eminim daha çok yazılacak noktalar vardı ama kısa bir özet olmuş güzel olmuş
Eylül 2 hafta önce
Çok teşekkür ederim desteğiniz için. Zamanla değineceğim ????
Yılmaz Koçer 2 hafta önce
Güncel bir sorunu çarpıcı bir üslupla, içtenlikle dile getirmişsiniz. Sesinizi yükselttiğiniz için sizi kutluyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.