Eski Politikacıya Hastane Müdürlüğü Rüşveti!

Komşu’da Yeni Demokrasi Partisi'ni desteklemesi koşuluyla Başbakan Kiriakos Mitsotakis'in, eski muhafazakar politikacı Konstantin Patras'ı kamu hastanesi müdürlüğüne atadığı iddiası Yunanistan’da çalkantılara neden oldu.

Gündem 28.11.2019, 20:42 28.11.2019, 20:46 Güler Sağlam
Eski Politikacıya Hastane Müdürlüğü Rüşveti!

Komşu Yunanistan’da geçtiğimiz aylarda iktidara gelen muhafazakar Yeni Demokrasi Partisinin lideri ve Başbakan Kiriakos Mitsotakis’in ismi büyük bir skandala karıştı. Erken seçimler öncesinde Mitsotakis’in, Yunanistan’ın sağ kesimlerinde tanınan Konstantin Pateras ile dirsek teması kurması ve seçim sonrasında kendisini ülkenin önemli bir hastanesine yönetici ataması ülkede tartışma yarattı.

ESKİ POLİTİKACIYA HASTANE MÜDÜRLÜĞÜ HEDİYESİ

Yeni Demokrasi Partisi kaynakları tarafından yalanlanmayan ve olaya adı karışan Pateras tarafından da kısmen doğrulanan son bilgilere göre, Başbakan Mitsotakis eskiden milliyetçi partide milletvekilliği yapmış olan 80 yaşındaki Konstantinos Pateras’ı erken seçimlerde Yeni Demokrasi’ye sunduğu destek karşılığında, Karditsa Devlet Hastanesi Müdürlüğü görevi ile ödüllendirdi. Skas Televizyonu’na konuşan Pateras, hakkındaki iddiaları kabul etti.

TIKLAYIN

Pateras, Mitsotakis’in ana muhalefet lideri olduğu dönemde kendisini parti genel merkezine davet ettiğini açıkladı ve kendisine yaklaşan seçimlerde Yeni Demokrasi saflarında yer almasını önerdiğini söyledi. Buna göre Pateras öneriyi geri çevirirken, kendi bölgesi Trikala’da, Yeni Demokrasi Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda, kendisine kamusal alanda bir görev verilmesini talep etti. Bu görev karşılığında da Mitsotakis’i seçimlerde destekleyecekti. Yine Pateras’ın açıklamasına göre Mitsotakis bu teklifi kabul etti.

YENİ GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ


*Konstantinos Pateras

Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere göre Mitsotakis iktidara gelişinden hemen sonra Pateras’a verdiği sözü tuttu. Yunanistan’daki yeni hükümet, Pateras’ı Karditsa Devlet Hastanesi Müdürlüğü’ne atadı. Yeni Demokrasi Partisi’nin vermiş olduğu söz konusu atama rüşveti, ülkede büyük tepkiye neden oldu. Söz konusu atama gerçekleştirilirken, hükümet ekonomik kriz yıllarında tayin bekleyen, diplomalı ve modern tıp uzmanı birçok ismin üstünü çizmiş oldu. Olayla ilgili tepkiler sonrasında Pateras yeni görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?