Elazığ'da Hastane Yönetiminin İnadı Yüzünden 42 Hemşire İstifa Etti

Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde uygulamaya konulan üçlü vardiya sisteminde yaşanan sorunlardan kaynaklı 42 sözleşmeli hemşire istifa etti.

Gündem 09.02.2021, 13:53 09.02.2021, 15:19 Güler Sağlam
Elazığ'da Hastane Yönetiminin İnadı Yüzünden 42 Hemşire İstifa Etti

 Fırat Üniversitesi Hastanesi Hak-Sen temsilcisi Haluk Bal, “Dinlenmeye vakit kalmıyor. Çocuğunu nöbete getiren anne var. Bu sisteme geçildiğinden beri sağlık çalışanları arasında korona virüsü sayısında çok artış yaşandı. İnsanlar hasta olup öleceğine, işsiz kalmayı tercih eder hale geldi” dedi.

Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan 42 sözleşmeli hemşire 20 Kasım’dan beri uygulanan üçlü vardiya sistemine geçilmesiyle birlikte istifa etti. Fırat Üniversitesi Hastanesi Sağlık-Hak-Sen temsilcisi Haluk Bal, istifa eden hemşire sayısının aslında 42’den daha fazla olduğunu, bu yeni sistemden hiçbir sağlık çalışanının memnun olmadığını vurguladı.

'HASTA OLACAKLARINA İŞSİZ KALMAYI TERCİH EDİYORLAR'

Bu sisteme geçildiği günden itibaren yaşanan mağduriyetleri idareye defalarca dile getirdiklerini, fakat idarenin sistemi uygun gördüğünü ve “Sistemi bir deneyelim eğer eksileri daha fazla olursa kaldırırız” dediğini ve yaklaşık 2,5 aydır sistemin sorunları ile boğuştuklarını, istifaların da artık çalışanların dayanamamasından kaynaklandığını belirten Haluk Bal: “Üçlü vardiya çalışma düzeni; 08-16, 16-24 ve 24-08. Gece 12’den sabah 8’e kadar çalışan bir anne beş gece eşinden ve çocuğundan ayrı kalmış oluyor. Eski sistemde 16 saat çalışır 2 gün dinlenilirdi. Bu sistemde dinlenmeye vakit kalmıyor Her gün gelmek zorunda. Korona virüsünden dolayı bakıcılar evlere gelmiyor. Çocuğunu nöbete getiren anne var. Bu sisteme geçildiğinden beri sağlık çalışanları arasında korona virüsü sayısında çok artış yaşandı. Nedeni de hem çok fazla hastanede vakit geçiriyor olmaları hem de yorgunluktan kaynaklı bağışlık sisteminin düşmüş olması. İnsanlar hasta olup öleceğine, işsiz kalmayı tercih eder hale geldi" diye konuştu.

ÇOCUKLARINI NÖBETE GETİRMEK ZORUNDA KALIYORLAR'

TIKLAYIN

Elazığ depreminden dolayı evleri hasar gören, merkezde ev bulamayan sağlık çalışanlarının haftalık 200 TL taksi ücreti ödemek zorunda kaldığını ya da üniversite lojmanlarında kalarak ailelerinden kopuk bir hayat yaşadığına dikkat çeken Sağlık-Hak-Sen temsilcisi Haluk Bal, “Malesef ki personel servisleri merkez mahallelere çalışmakta, lojman sadece bekar arkadaşlarımıza veriliyor. Sağlık Bakanlığı, 'tüm sağlık çalışanlarının 0-6 yaş grubundaki çocukları için kreş açılmasını’ içeren genelge gönderdi fakat iki yıl geçmesine rağmen hastanemizde bir kreş açılmadı. İlden gelen hemşire arkadaşlarımız eşleriyle aynı güne denk gelen nöbetlerinde çaresiz kalarak, çocuklarını ya nöbetlerine getirmiş ya da memleketlerine göndermiştir” dedi.
 Üçlü vardiya sisteminden dolayı çaresiz kalan 42’yi aşkın hemşirenin istifa etmek zorunda kaldığını belirten Haluk Bal, bir an önce eski sisteme dönülmesi gerektiğini söyledi.

'BU SİSTEME GEÇİLİRKEN BİZ ÇALIŞANLARA SORULMADI'

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde görevli bir hemşire, bu sisteme geçilirken hastane çalışanlarına sorulmadığını belirterek, “Üçlü vardiya sistemi ile korona virüsü temas ve bulaş riskimiz arttı. Gebe olmama rağmen evde dinlenmeye vakit bulamıyorum, sürekli hastanedeyim. Uyku düzenim bozuldu, beslenme düzenim bozuldu, aile yapım bozuldu. Kontrole gitmek için bile boş vakit neredeyse bulamıyorum. İş çıkışları gitmek zorunda kalıyorum. Ben ve eşim bu durumdan çok büyük endişe duyuyoruz. Bizler önce büyük bir deprem yaşadık. Psikolojik olarak büyük bir çöküntü içerisine girdik. Bu zorlu süreci atlattıktan sonra korona virüsü süreci başladı bu hepsinden çok çok daha zordu, aylarca ailelerimizi göremedik. Biz ne para ne mevki talep ediyoruz. İşimizden memnunuz, mesleğimizin kutsallığının farkındayız. Hastane yönetimimizin en kısa zamanda üçlü vardiyayı kaldırmasını umuyoruz” dedi.

CHP VEKİLİ GÜRSEL EROL: SORUN ÇÖZÜLMELİDİR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da sağlık çalışanlarına destek olmak, sorunlarını dile getirmek amacıyla bir açıklama yaptı. Salgından dolayı insanların zor ve stresli bir süreç geçirdiğini belirten Erol, “Sağlık emekçileri bu vardiya sistemi ile çalışamaz hale geldiklerini, sağlıklarının bozulduğunu ve en önemlisi ise corona bulaşışının artıklarını ifade etmişlerdir. Üçlü vardiyanın getirmiş olduğu ağır iş yükünden dolayı 42 hemşirenin istifa etmek zorunda kalmış ve birçok sağlık emekçisinin ise çalışma performansları ağır iş yükünden dolayı düşmüştür. Şu zor ve stresli süreçlerde fedakarca çalışan sağlık emekçilerimizin yaşadıkları problemleri çözmek ve daha rahat bir çalışma ortamı sağlamak adına Fırat Üniversitesi Hastanesi yönetimi ve sağlık çalışanları istişare yaparak yaşanılan mağduriyet çözülmelidir” diye konuştu.

Burcu Özkaya Günaydın / DUVAR 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
Narkozcu1 2 ay önce
Böyle saçma bir uygulama 3 vardiya nedir ya
ali veli 2 ay önce
Birgün,biz yaptık oldu zihniyetinin beli kırılacaktır. Onurlu duruşunuzu takdir ediyoruz.
Kadir 2 ay önce
Hastanelerde karar alma mekanizmaları var ama birde çalışan kişilere sorsanız nasıl bir çalışma sistemi olsun diye illaki dediğim dedik çaldığım düdük misali benim dediğim olacak
Yazıklar olsun 2 ay önce
Son çareleri istifa , onu da yaptırmışlar.
CovidAcil 2 ay önce
2 gunde 1 hastaneye gidiyoruz resmen!
Bize bulasma riski daha da artti!
Göz gore gore olume surukleniyoruz!
Ali veli 2 ay önce
Ya ben özelde çalşyorum 8 7 çalşyorum ve haftanın her günü aldığım para 3300 bence yerinde bir karar az çalş çok yat beğenmiyorsan çalışma kardeşim çalışacak olan çok ne yani bu istifa edenler de bakanlığa geçmek isteyenlerdir bu net adını öyle koymuşlar işte boşversene sen ya
muhammed 2 ay önce
kardeşim ne bu özelcilerin devlettekilere karşı düşmanlığı. biz de memurluğa gökten zembille ilahi bir şekilde inmedik. oturduk kpss ye çalıştık. benim arkadaslarım yan gelip yatarken gezip tozarken ben oturup kpss çalıştım ve atandım. sende çalışaydın sen de atanaydın gelip burda ağlama yapma
Anestesizt 2 ay önce
Beğenmiyorsanız istifa edin ne demek sen yuksek puan al sende atan ..emin ol sen atanınca sende bu tür problemleri sorun edersin
Ufuk 2 ay önce
Kanuna kitaba uygun, maruziyetin azalması için yerinde uygulama olmuş bence.
He tmm 2 ay önce
Türkçe öğren kral
Tomris 2 ay önce
Covid den istifa edilemiyor bahsi geçen 42 kişi sendikadan etmiş olmasın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?