PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ekrem İmamoğlu, Sağlıkçıların Toplu Ulaşım ve İSPARK'lardan Ücretsiz Faydalanmasını VETO Etti!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Temmuzda meclisten geçen sağlık çalışanlarının toplu taşıma ve İSPARK'lardan ücretsiz yararlanma süresinin yıl sonuna kadar uzatılması kararını veto etti.

Gündem 26.07.2021, 20:34 26.07.2021, 22:20 Güler Sağlam
Ekrem İmamoğlu, Sağlıkçıların Toplu Ulaşım ve İSPARK'lardan Ücretsiz Faydalanmasını VETO Etti!

AK Parti ve MHP'nin oylarıyla komisyon ve meclisten geçen, Kovid-19 salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçları ve İSPARK AŞ.'ye ait otoparklardan 2021 yılı sonuna kadar ücretsiz yararlanmasını içeren teklif, İBB Başkanı İmamoğlu tarafından yeniden görüşülmek üzere meclise iade edildi.

Veto kararını AA muhabirine değerlendiren İBB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, Kovid-19 salgını döneminde sağlık çalışanlarının büyük bir özveri ile çalıştıklarını belirterek, İBB'nin de salgın boyunca sağlıkçılara konaklama, toplu ulaşım ve İSPARK'lar üzerinden yaklaşık 300 milyon liralık katkıda bulunduğunu söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sağlıkçıların yıl sonuna kadar İSPARK'lardan ücretsiz yararlanmasına ilişkin meclis kararını veto etmesine ilişkin gerekçeli kararı görmediğini belirten Subaşı, "Salgın döneminde birçok kesim, ekonomik olarak çok etkilendi. Büyükşehir Belediyemiz salgının etkisinin azaltılması adına birçok alanda imkanlarıyla halkın yanında oldu. İçişleri Bakanlığının genelgesi ile 1 Temmuz'dan itibaren kısıtlamalar kaldırılarak normalleşme süreci başlatıldı. İBB de kaynakları, bütçesi belli bir kamu kuruluşudur. Belediyenin de bu dönemde çok ciddi gelir kayıpları oldu. Biz de hükümetin normal düzene geçiş kararı alması sebebiyle mecliste bu süre uzatımına karşı çıktık." dedi.

Subaşı, önümüzdeki dönemde salgının yeniden tırmanışa geçmesi durumunda hükümetin alacağı kararlar doğrultusunda İBB'nin elindeki imkanlarla yine sağlıkçılara ve diğer kesimlere destek olabileceğini kaydetti.

- "İBB yönetimi belediye meclisi ile çekişmek yerine kararları uygulaması gerekir"

İBB Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar ise salgının bittiği yönündeki savunmanın gerçekçi olmadığını ifade etti.

Salgınla mücadelenin devam ettiğini vurgulayan Kaynar, "Şu anda yoğun aşılama çalışmaları var. Bir taraftan da vaka sayıları artmaya başladı. Dolayısıyla 31 Aralık'a kadar ulaşımdan ve otoparklardan ücretsiz faydalanmanın devam etmesi gerekiyor. Salgında canları pahasına fedakarca mücadele eden ve mücadeleye devam eden sağlık çalışanlarına belediye meclisi tarafından verilen bu imkanın İBB yönetimi tarafından uygulanması gerekir. İBB yönetimi belediye meclisi ile çekişmek yerine belediye meclisi kararlarını uygulaması gerekir, bu yasal görevidir. İBB yönetiminin her konuda sergilediği samimiyetsiz tavır burada da ortaya çıkıyor." şeklinde konuştu.

Normalleşme adımları üzerinden karara karşı çıkılmasını da eleştiren Kaynar, aynı meclis toplantısında deniz taşımacılığına sübvanse talebinin gündeme geldiğini ve bunun da kabul edildiğini aktardı.

Gerekçeli kararın yarın meclis müdürlüğüne sunulması beklenirken ağustos ayında tatilde olan İBB Meclisi iade kararını eylül ayında gerçekleştirilecek toplantıda görüşecek.

Yorumlar (20)
Eko mansuro soyero 1 yıl önce
Ulaaa sizi gidi çakma solcular... Halktan gecinenen burjuvalar....Gerçek yüzünüz ortaya çıktı, sandıkta seni( mecazi) gommezsek adam değiliz, bir saglikcidan bu ekreme mansura soyere oy yok, gül gibi hizmet veren belediyeler ne hale geldi...
CCC 1 yıl önce
Ekrum başganla her şey güzel olacaktı ya hadi bakalım devamke
ali veli 1 yıl önce
ne var ki bunda, başkan doğru bir uygulama yapmış. yok öyle hazır ekmek.
kamil 1 yıl önce
ali veli kardeş, zıplatma şu milleti,adamlar seçimler yaklaştıkça paniklediler:)))))
Hemşire 1 yıl önce
Pkk ile işbirliği yapanlar ağzına ALLAH'ı anıyor utanmadan edepsizce iftira ve yalanlarla milleti kandıracaklarını sanıyor
firneci ali veli gibilere cevaben CEVAP 1 yıl önce
Sizin bakanınız,kendi bakanlığına dezanfektan satıyor, yolsuzluklarınız bakanlıklarda diz boyu, be utanmaz herif, ekrem imamoğlu kendi belediyesine ne satmış,siz bunun cevabını verin, müslüman görünümlü hırsızlar sizi. ALLAH'ın izni ile yolcusunuz.
Firneci Ali Veli gibilere cevap 1 yıl önce
Her sağlık siteerine sabah akşam yorum yapan ajansın bebesi ali veli !!! Seninkiler zaten herşeyi çok güzel yapıyor ama 16 milyon sizin gibi müsveddeleri iyi biliyor. Ahlaksızlıklarınızı görüyor ve algı oyunlarınız çöküyor.
hemşire 1 yıl önce
sabit düşünceli zavallılıarsınız
Soysuzlar Çetesi 1 yıl önce
Showcu ekrem aklını kullanmadı sağlıkçıların içinde onları destekleyen bir çok insanı çok üzdü. Sevgi pıtırcığı sağlıkçıları kucaklayamadı
sağlıkçı 1 yıl önce
Kayseri de de ücretsiz taşıma bitti,niye haber yapmıyonuz...
objektif dr 1 yıl önce
Kayserinin bir ucundan bir ucuna arabayla 15 dakikada gidersin, İstanbul da öyle mi, bir ilçeden öbürüne gidiş yarim saat en azından
Fitnenin Merkezi 1 yıl önce
Fitneci sahtekar ve showcu ekrem seni seçenler düşünsün daha dur yeni başladık. 43 Milyar borçlanarak istanbulu batırıp gidecekler
DİNÇ 1 yıl önce
nasıl her şey güzel miii? nimeti yemeğe devam edin eko başgannnn...
emre 1 yıl önce
şanlıurfa belediyesi ak partinin ve urfada ücretsiz ulaşımı veto etti hemde aylar oluyor..
Acil 1 yıl önce
@emre İşi gücü bıraktım bi tane bile haber bulamadım. Sadece 30 tl ücret istendiği haberi var. Hiç yapılmamasından daha iyidir. Ayrıca yanlışı yanlışlamı savunacaksın. Urfa ile istanbul aynı mı ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?