Efsane Sağlık Müdürü ve Müsteşar Mehmet Bakar Son Yolculuğuna Uğurlandı! (Güncelleme)

İstanbul'un efsane sağlık müdürlerinden olan bir dönem müsteşar yardımcılığı görevini de yapan Mehmet Bakar'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu ve Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık katıldı.

Gündem 11.10.2020, 19:50 11.10.2020, 19:54 Güler Sağlam
Efsane Sağlık Müdürü ve Müsteşar Mehmet Bakar Son Yolculuğuna Uğurlandı! (Güncelleme)

MEHMET BAKAR SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden İstanbul'un eski sağlık müdürlerinden Dr. Mehmet Bakar, son yolculuğuna uğurlandı.

Bakar için Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine, Bakar'ın ailesinin yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu ve Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık katıldı.

İkindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Bakar’ın cenazesi, Eyüp Sultan’daki Tokmak Tepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

HABERİN GEÇMİŞİ

İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi görev Mehmet Bakar'ın yaşama veda ettiği öğrenildi. Cenazesinin bugün İstanbul - Fatih Camisinden ikindi namazına müteakiben kılınacağı ve Edirnekapı mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

2003 - 2009 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yapan Mehmet Bakar,  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevinden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın ortak kararı ile alındı. Mehmet Bakar bir veda toplantısı düzenlemiş, bu toplantıya yüzlerce doktor ve sağlık çalışanı katılmış, Bakar Toplantı’ya katılanları ağlatan veda konuşması yapmıştı. 

TIKLAYIN

Dönemin CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a TBMM'de soru önergesi vererek İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar’ın görevden alınma gerekçelerini sormuştu.

Daha sonra 2009 yılında müsteşar yardımcısı görevinde bulundu. alındı. İstanbul Sağlık Müdürü olduğu dönemde Cumhuriyet tarihinin en uzun dönem sağlık bakanlığı yapmış olan Recep Akdağ'ı havalimanında bir kez dahi karşılamadığı tartışma konusu olmuştu. Dr.Mehmet Bakar görev yaptığı dönemde cesur uygulamalarıyla gündeme oturmuş ve 2009 yılında  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, ''Ben kurşun asker değilim ki... Neden fikrimi söylemeyeceğim, neden muhalefet etmeyeceğim? Birileri sadece tek başına verdikleri kararların mı doğru olmasını bekliyorlar?'' demişti.

MEHMET BAKAR KİMDİR?

1954 yılında İzmit Karamürsel’de doğan Uzm. Dr. Mehmet Bakar,  ilk orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

1983’te İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olan Bakar,  ilk olarak Ankara Çubuk Merkez 2 No’lu Sağlık Ocağı’nda pratisyen hekim olarak göreve başladı.

1998 yılında İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji dalında uzmanlığını aldı.

 İstanbul’da 1989-1992 ve 2003-2005 yılları arasında İl Sağlık Müdür Yardımcısı, 2005-2009 yılları arasında ise İl Sağlık Müdürü olarak görev yaptı.

Sonraki yıllarda Başhekim Yardımcılığı ve Bakan Müşavirliği yapan Bakar 2014 yılından itibaren kararname ile Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

Evli ve 7 çocuk babası olan Bakar 11.10.2020 tarihinde hayata veda etti.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
istanbul 4 ay önce
Sağlık camiasının efsane sağlık müdürüydü,mazlumun yanında zalimin karşısında dik duruşuyla tanınan,o kadar uzun sūre yöneticilik yapıpta Devletin tek kuruşuna el uzatmayan uzatanın da elini kıran bir yöneticiydi,kendisinden düzgūn insan olmayı dilsiz şeytan olmamayı öğrendik,Biz sizden razıyız,Allah'ta sizden razı olsun,çok üzgünüz,yerini sağlığında da kimse dolduramadı şimdi de asla yeri doldurulamaz,mekanın cennet olsun kıymetli hocam????????????
K.Akil 4 ay önce
O başkaları gibi idareci değildi gerçek bir yöneticiydi. Mekanı cennet olsun
Müdür 4 ay önce
Memlekete hizmetleri olmuş bir insandı adam gibi adamdı Allah rahmet eylesin
KADRİYE KART YAŞAR 4 ay önce
O SADECE BENİM DEĞİL, TÜM SAĞLIK CAMİASININ MEHMET ABİSİYDİ. ADAM GİBİ ADAMDI. SAMİMİ MÜSLÜMAN, MAZLUMA MERT, ZALİME SERT TAVRIYLA İSTANBUL'UN EFSANE MÜDÜRÜYDÜ. EHLİYET VE LİYAKATE ÖNEM VERİR, HAKSIZLIĞA KARŞI DİK DURUŞUYLA BİLİNİRDİ. EN UZUN SÜRE İL MÜDÜRLÜĞÜ YAPMIŞ BİRİSİ OLARAK, FETÖNÜN CİRİT ATTIĞI BİR DÖNEMDE KUMPASLA GÖREVDEN ALINMIŞ OLMASI KUVVETLE MUHTEMEL. ÇÜNKÜ HARAMA EL UZATMADIĞI GİBİ, UZANAN ELLERİ DE KIRARDI. FETÜNÜN VE HİZMETKARLARININ HEDEFİYDİ.

BİZLER SENİN SALİH BİR MÜSLÜMAN OLUŞUNA, DİRAYETLİ VE ADİL BİR YÖNETİCİ OLUŞUNA, DAVA ADAMI OLUŞUNA, BAŞÖRTÜLÜLERDEN UZAK DURUP HERKESİN KAÇTIĞI ZULÜM DÖNEMLERİNDE O KIZLARI KENDİ KIZIN GÖRÜP KORUYUP KOLLADIĞINA ŞAHİDİZ.
BİZ ŞAHİDİZ YA RAB! SEN DE ONA MERHAMETİNLE MUAMELE EYLE (AMİN).
Allah Rahmet Eylesin 4 ay önce
Mazlumun babası zalimlerin korkulu rüyası Mehmet Bakar senin gibi bir müdür bir daha İstanbula gelmedi. Çok arıyoruz seni çok.... Allah rahmet eylesin...
Msa 4 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Şube müdürü 4 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Rabbim taksiratını affetsin.Hakkını ödeyemeyiz çok devletçi ve kıymetli bir değer hakkımız helal olsun.ışıklar içinde uyu
Tuğçe 4 ay önce
Allah rahmet eylesin, Mekanı cennet olsun
Süleyman çulla 4 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşAllah biz iyi olarak biliyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-5
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?