E. Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Sağlık Bakanlığındaki Rüşvet İddiaları Araştırılsın!

AK Partili eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ABD'li ilaç firması Alexion'un 'Türkiye'de bazı kamu çalışanlarına rüşvet dağıtıldığı' iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Akdağ, iddiaların araştırılarak, varsa sorumluların bulunmasını istedi.

Gündem 22.07.2020, 13:45 22.07.2020, 13:48
E. Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Sağlık Bakanlığındaki Rüşvet İddiaları Araştırılsın!

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ABD’li Alexion ilaç firmasının, Türkiye’de bazı kamu çalışanlarına rüşvet verdiği iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

TIKLAYIN

Recep Akdağ, suç duyurusunda, ABD’de başlatılan bir soruşturmada, Alexion isimli ilaç şirketi hakkında ileri sürülenlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“ABD’de Alexion ilaç şirketinin, Soliris isimli ilacının ülkemizde yaygın kullanımını sağlamak için, Türkiye’de Alexion İlaç Tic. Ltd. Şti’ni kurduğu, Türk mevzuatına göre bu ilacın kullanımının Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan komisyonların onayına bağlı bulunduğu, şirketin başlangıçta Soliris için bu onayları almakta zorlandığı, daha fazla hasta onayı almak hususunda yardımcı olması için bir danışman kiraladığı, danışmanın üst düzey Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle bağlantılarının bulunduğu, 2010-2015 yılları arasında Alexion Türkiye’nin Danışmana 1,3 milyon doların üzerinde ödeme yaptığı, dolayısıyla, kamu görevlilerine usulsüz ödemelerde bulunularak Alexion isimli ilaç şirketinin 6.6 milyon doların üzerinde kazanç sağladığı, bu haksız kazançta Türk yasalarına göre suç işleyerek katkıda bulunan kamu görevlileri ve diğer kişilerin bulunduğu iddia edilmiştir.”

İddiaların araştırılarak varsa sorumluların belirlenmesini isteyen Akdağ, suç duyurusunda “Soliris isimli ilacın yaygın olarak kullanımını sağlamak için haksız menfaat temini durumu varsa, kamu görevlilerinin ve buna aracılık eden diğer kişilerin Cumhuriyet Başsavcılığınızca resen yürütülecek soruşturma ile kimliklerinin tespit edilmesini ve ceza kanunlarının ilgili maddeleri uyarınca tecziye edilmeleri için gerekli davaların açılmasını arz ederim” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (2)
Sağlıkçı 4 ay önce
Sayın Bakanım, sağlık çalışanlarının özlük hakları çok kötü durumda özellikle mali açıdan büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bakanlık kulaklarını tıkadı bari mecliste siz duyun sağlık çalışanlarının sesini.
Rami 4 ay önce
Iğdır İl Sağlık Müdürü ve Ekibi için de böyle bir uygulamaya ihtiyaç vardır yargılanmaları gerekiyor hesap vermeliler bu devlete
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?