Doktorun Güvenlik Nezaretinde Zorla Odasından Çıkarılmasına Başhekimlik Açıklama Yaptı!

Yunus Emre Devlet Hastanesinde geçtiği iddia edilen görüntülerde Kadın Doğum Uzmanının muayene odasından hastane müdürü ve güvenlikler eşliğinde zorla çıkarıldığına dair görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Mustafa Karagülle açıklama yaptı.

Gündem 28.03.2021, 01:30 30.03.2021, 14:02 Güler Sağlam
Doktorun Güvenlik Nezaretinde Zorla Odasından Çıkarılmasına Başhekimlik Açıklama Yaptı!

BASIN AÇIKLAMASI:

25.03.2021 Tarihinde Hastanemizde gerçek dışı olay karşısında kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi^nde daha önce Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği^nde uzman hekim olarak çalışan Uzm.Dr. Samet TEMEL , İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma neticesinde İl Disiplin Kurulu’ nun onayıyla disiplin cezası almıştır. Disiplin cezası sonrası İl Sağlık Müdürlüğü’ nün kararıyla Uzm.Dr. Samet TEMEL ,23.03.2021 saat 17:00 itibariyle başka bir hastaneye geçici görevli olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirmeyi hiçe sayarak ve anılan tarihte Hastanemizde görevli olmayan ve başka bir Hastanede görevi başında olması gereken Uzm.Dr. Samet TEMEL 24.03.2021 saat 08:00' de normalde teslim etmesi gerektiği halde teslim etmediği anahtarla muayene odasına giriş yapıp saat 15:45'e kadar muayene odasını içeriden kilitleyerek işgal etmiş ve polikliniğin hizmet vermesine engel olarak hizmetin aksamasına ve hastaların mağdur olmasına sebep olmuştur. 25.03.2021 tarihinde de aynı şekilde daha önceden bu olayı planlı bir şekilde kurgulayıp uygulamaya koymuştur. Görevli olmadığı halde poliklinik muayene odasına giriş yapıp odayı kilitlemiş ve Güvenlik Görevlilerinin gelmesini beklemiştir. Hastane Yönetimimizin konu hakkında bilgilendirilmesi neticesinde Destek ve Kalite Müdürümüz eşliğinde Güvenlik Personelimiz şahsın kendisine veya başka bir şekilde zarar olmaması için kendisiyle görüşmek üzere muayene odasına gelmiş ancak kapı kilitli olduğu için kendisiyle görüşememiştir. Bir süre sonra kapı kilidi açarak elinde telefonla Kanuna, Kurum ve kişilik haklarına açıkça aykırı şekilde izinsiz video çekimi yaparken mobing uygulandığı gibi asılsız, gerçeği yansıtmayan, iftira, görevi başındaki personellerimizin itibarını zedeleyecek şekilde söylemlerde bulunarak videoyu çekmiş ve çeşitli mecralarda hukuka ve kurumuzun itibarına saldırı niteliğinde yayınlamıştır. Çeşitli yayın organlarında yayınlanan " ... üzerine çullanma, yaka paça dışarı atma" gibi asılsız ithamlar ile kamuoyunu yanlış yönlendirme olduğu güvenlik kamera kayıtlarıyla sabittir. Olayla ilgili adli ve idari işlem başlatılmıştır .

Uzm.Dr.Mustafa Karagülle
Başhekim

Bu sözler sağlıkçıları incitiyor

Sağlık-Sen Şube Başkanı Hüseyin Köksal, Eskişehir'de Yunusemre Devlet Hastanesi'nde meydana gelen "hastanede mobbing ve poliklinik odasında doktora müdahale" iddiaları ile ilgili olarak, "İdarecilerimizi sağ duyulu olmaya çağırıyoruz . Covid-19 döneminde zor günlerden geçerken insanüstü çalışmalar yapan sağlık çalışanlarının bu tür olaylar ile çalışma baskısı oluşturulması kabul edilemez. Son zamanlarda benim hastanem, benim doktorum, benim çalışanım sözleri sağlık çalışanlarını incitmektedir" dedi.

Köksal, yaşanan gelişmelerle ilgili, "Yunusemre Devlet Hastanesi'nde yaşanan olayı takip ediyoruz ,olay daha öncede yargıya taşınmıştı.İl müdürlüğü soruşturma başlattı.İlimizin bu tür olaylar ile sık sık gündeme gelmesi bizleri derinden üzüyor. İdarecilerimizi sağ duyulu olmaya çağırıyoruz . Covid- 19 döneminde zor günlerden geçerken insanüstü çalışmalar yapan sağlık çalışanlarının bu tür olaylar ile çalışma baskısı oluşturulması kabul edilemez. Son zamanlarda benim hastanem, benim doktorum, benim çalışanım sözleri sağlık çalışanlarını incitmektedir" dedi.

"Karar vericiler tedbir almalı"

Köksal, "İlimizde bulunan karar vericilerin bir an önce yaşanan talihsiz olay ve benzer örneklerin bir daha yaşanmaması için gerekli tedbir almarı ve gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir" diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
hemşire 5 ay önce
bize ne
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?