PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Doktorun Alkolmetre İsyanı: Zorla alkol testi yaptırıldı

COVID-19 riski nedeniyle Yargıtay tarafından verilen trafik çevirmesinde alkolmetreye üfleme zorunluluğu istisnasının kendine uygulanmamasına ve zorla alkol testi yaptırılmasına doktor isyan etti.

Gündem 15.04.2022, 15:41 16.04.2022, 02:37 Cansu Polat
Doktorun Alkolmetre İsyanı: Zorla alkol testi yaptırıldı

Pandemi nedeniyle trafik çevirmelerinde alkol metre üfleme zorunluluğunun kaldırılarak yerine kan tahlili yaptırma hakkı getirilmişti. Bu haktan yararlanmak istediğini belirten ve iddialara göre kronik kalp hastası olan Bursalı bir doktor, kendisine zorla yaptırıldığını ileri sürdüğü alkol testi sonucunda ceza yazıldığını söyleyerek devamında aldığı negatif kan testi sonucu ile verilen cezaya itiraz ettiğini söyledi.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi tarafından Covid-19 bulaşıcı riski nedeniyle Pandemi koşullarında alkolmetreye üflemekten imtina edilebileceği ve kan tahlili yoluyla ölçüm yaptırma hakkı şeklinde emsal bir karar verilmişti.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 48/3.maddesi de aynı hakkı tanıyor.

Bu karara göre Covid-19 bulaşma riskine karşılık vatandaş tarfik denetlemesinde alkolmetreye üfleme ile yapılacak denetlemeyi reddedip kan tahlili ile ölçüm yaptırmayı tercih edebiliyor.

İstanbul'da ikamet eden Gemlikli doktor Kamil İlgen ise bu konunun mağdurlarından. İlgen, 8 nisan gecesi Gemlik Emniyeti Trafik Ekipleri tarafından yapılan çevirmede iddiasına göre alkolmetreye zorla üfletildi. Kronik kalp hastası olduğuna dair raporu bulunduğunu ve en yakın hastanede alkol ölçümü yaptırmak istediğini belirten İlgen ısrarına rağmen kanuna aykırı şekilde muamele gördü.

İlgen yaşadıklarını, "Neredeyse hastaneye götürmeleri için polis ekibine yalvardım. Tüm bu yaşananlar polislerin yaka kameralarında kayıtlıdır. Hukuki hakkımı kullanmamı engellediler. Haksız ve hukuksuz bir şekilde 5224 TL. idari para cezası uygulayıp ehliyetime 2 yıl el koydular. Kendi imkanlarım ile gittiğim Bursa Şehir Hastanesinden kan alkol ölçümü yaptırdım ve negatif raporu verildi.

Gemlik Sulh Ceza Mahkemesine avukatımla ivedi şekilde itiraz ettim. Tüm delilleri dosyaya koydum. Bu kanunsuz ve hukuksuz durum trafikteki tüm sürücülerin başına gelebilir. Bu pandemi ve salgın koşullarında sırf ceza yazıp para toplayabilmek için gelenin gidenin ağzına zorla alkolmetre sokmaya çalışan Gemlik Emniyet Müdürlüğünün hukuka aykırı trafik uygulamalarını duyurmak istiyorum" dedi.

Yorumlar (4)
hemşire hanım 6 ay önce
Eee demek doktor yalan atmış çünkü tarihlere bakarsanız alkollü çıktığı tarih 01.04.2022 ama an verdiği tarih 02.04.2022
bir doktor yalanını da ortaya çıkardık
DJ army 6 ay önce
Hocam madem alkol kullanmadın üfle geç işte nolacak sanki.
Adalet 6 ay önce
Alkollu olmasaydi üflerdi,bile bile ceza yer mi insan.Kanda etanol testini 24 saat sonra vermis. Eksi elma yemeyenin agzi kamasmazmis.
Laboratuvar teknisyeni 6 ay önce
Bu tahlil sahte ilk olarak etanol tam kan da değil serum da çalışılır. Ayrıca numune kabul tarihi de Cezadan 2 gün sonra ve testi çalışma süresi çok kısa
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?