Doktoru Tehdit Eden Şahsa Hapis Cezası! Paraya Çevrilemeyecek!

Sağlık Bakanlığı’nın adeta sağlık çalışanı şikayet hattına dönüşen 184 sabim hattını arayarak, tartıştığı doktoru tehdit eden şahsa para cezasına çevrilmeksizin hapis cezası verildi.

Gündem 21.05.2021, 14:58 21.05.2021, 15:41 Güler Sağlam
Doktoru Tehdit Eden Şahsa Hapis Cezası! Paraya Çevrilemeyecek!

AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan “Sağlık Bakanlığı’na ait 184 sabim hattını arayarak doktoru tehdit eden kişiye hapis cezası (para cezasına çevrilmeksizin) verildi. Sonuçtan memnunuz ancak sürecin hızlanması için hızla uygulamaya konması gerekenler var. AHEF olarak 184 Sabim Hattı şikâyet tehdit hattı değil, bilgilendirme ve eğitim hattı olmalı. Bunu sürekli, her platformda dile getiriyoruz ve yine vurguluyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’na ait 184 sabim hattını arayarak doktoru tehdit eden kişiye hapis cezası (para cezasına çevrilmeksizin) verildi. Aile Sağlığı Merkezine başvuran şahıs yanında olmayan eşi için ilaç yazdırmak istemiş, aile hekimi ise başvuru usulüne uygun bir şekilde eşinin randevu alması gerektiğini söylemişti. Buna sinirlenen şahıs Alo 184 hattını arayarak, aile hekimini kastedip, ‘’doktoru dövüp haberlere mi çıkalım, illa kavga mı edelim" ifadelerinde bulunmuştu. Şahsın sarf ettiği bu sözler gerek 184 hattı personelince ve gerekse de Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yazısında "SABİM Başvuru Detayları Evrakı’’nda tutanak altına alınmıştı. İlçe Sağlık Müdürü’nün TCK 279 ve TCK 280. maddeler gereği görevi esnasında öğrendiği suçları bildirmekle yükümlü olması sebebiyle aile hekimine karşı işlenen tehdit suçunu Cumhuriyet Başsavcılığına derhal bildirmişti. Bunun üzerine gerekli tahkikatlar sonrası şahıs hakkında kamu ası açıldı ve ceza-i müeyyide uygulandı.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Dava aşamalarında şahsın verdiği savunmasında "asıl kendisinin mağdur olduğu, doktorun yüzüne karşı tehditte bulunmadığı fakat Alo 184'ü arayarak doktoru dövüp haberlere mi çıkalım kavga mı edelim dediğini, ancak doktoru kastetmediğini" ifade ettiğinin,

Şahsın suçunu ikrarı ve ilgili kurumca tutulan tutanaklarla birlikte değerlendirildiğinde 184 telefon hattının aranması durumunda tehdit fiilinin ilgili doktora dolaylı yoldan iletme kastı olduğunun anlaşıldığı,

Tehdit fiili kişinin ruh dinginliğini bozan, iç huzurunu, bilinç ve irade özgürlüğünün ihlaliyle bir olduğu, sanığın 184 telefon hattını arayarak iletme kastıyla "ben Dr. Mustafa Işıklı’nın odasının önündeyim fakat randevu almamı istedi, doktoru dövüp haberlere mi çıkalım" sözleriyle, katılanın ruh dinginliğini iç huzurunu bilinç ve irade özgürlüğünü ihlal ederek tehdit ettiği, atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu kanaati oluştuğunu, İstanbul BAM 12.Ceza Dairesi 2017/497 Esas, 2017/644 Karar numaralı ilamı ile İzmir BAM 9. Ceza Dairesi 2019/360 Esas, 2020/290 Karar sayılı ilamında "hususları göz önünde bulundurularak sanığın suçtan ve cezadan kurtulmaya yönelik olduğu düşünülen savunmasına Asliye Ceza Mahkemesince itibar edilmeyerek üzerine atılı suçtan TCK gereği tayin edilen cezada 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na eklenen fıkra içeriğiyle 1/2 oranında artırım yapılarak sanığın hapis cezası ile mahkumiyetine karar verilmiştir.

Bunlarla birlikte 184 SABİM hattı personellerinin kamu görevi icra etmeleri sebebiyle kendilerine iletilen bu tür tehdit, hakaret vb. gibi suçları TCK 279 ve 280. maddeler mucibince direkt adli makamlara bildirmeleri gerekirken İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne iletmeleri eksikliktir. AHEF, bu eksikliğin en kısa zamanda 184 SABİM hattı personeline verilecek eğitimlerle düzelmesini beklediklerinin altını çiziyor. AHEF Yönetimi, sağlık personeline yönelen her tür tehdidin cezasız kalmayacağı ve böylesi kendini bilmezlerin karşısında hukuk devletinin olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çiziyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
?? 1 ay önce
Karşıdakini köle gibi gören zihniyete ders olması umuduyla.Ama fiili şiddet uygulayıp hapis cezası almayanlar var. Bu işin bir standartı yokmu..Öyle caydırıcı cezalar ve uygulamalar olmalı ki şiddet hakaret tehdit meraklıları arıza çıkarmayı akıllarının ucundan bile geçirmesin..Olurmu hayal tabi..
CovidAcil 1 ay önce
Daha dun erkek hemsire kardesimiz yumruk yemesine ragmen, yumrugu atan serbest birakildi. Doktor olunca hapis hemsire olunca serbest birak! Doktor olunca ne degisiyor pardon?!
Toktor 1 ay önce
Boş yapma, doktor hemşire ayrımı yapılmıyor, adalet bazen yerine geliyor sadece
Ayşen Ayşen 1 ay önce
Eskiden bu kadar rahat bir şekilde insanlar kamu mallarına zarar veremez devletten korkardi şimdi sen hastaneye gelip olay çıkarıp bilgisayar, kapı cam çerçeve indir, ortalığı savaş alanına çevir, saglikcilari döv , küfür et hakaret et serbest kal. sonra hastaneye verdiğin maddi zarar birde bizim döner sermayeden karsilansin, yediğin dayak, hakaret, kufurde yanına kâr kalsın . ne güzel ülke dünyada eşi benzeri yok el insaf hadi herseyi geçtik sen hastaneye verdiği maddi zararı sahistan Söke Söke alsa kim gelip hastanelere zarar verir? hiç kimse, gerçi böyle bişey yaparsa hükümet oy kaybeder sayemizde yıllardır devletin başındalar, kendi memuruna sahip çıkamayan devlet, devlet değildir benim gözümde.
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?