Doktorlara 5 Bin Lira Zam Gibi Herkese Bin Lira Zam da Balon Çıktı: Çalışanlar Birbirine Düştü!

Pratisyen hekim maaşlarına 2 bin 500 TL, uzman hekim maaşlarına 5 bin TL ek gösterge zammı olarak lanse edilen düzenlemenin sadece bir kalemler arası düzeltme olduğu ortaya çıktı ama çalışanlar sosyal medyada birbirine düşmüş durumda. Sağlık Bakanlığında yıllardır hak etmedikleri halde yönetici koltuklarında oturan, oturdukları yerlerden sahaya emir yağdıran dayıları sayesinde bürokrat olarak çalışan o üst düzeyler, 2 yönetmelik yazıp 3 cümle kurarak doğru düzgün bir zam metnini ortaya koyamadıkları için sağlık camiasında oluşan kaosun baş mimarı oldular.

Gündem 04.12.2021, 16:17 05.12.2021, 23:32 Zeynep Elmalı
Doktorlara 5 Bin Lira Zam Gibi Herkese Bin Lira Zam da Balon Çıktı: Çalışanlar Birbirine Düştü!

Doktorundan hizmetlisine kamu özel bütün sağlık çalışanları en insani haklara sahip olmalı ve hak ettikleri ücretleri almalıdır. Zam çalışanlara mesleklerine göre adil ve adaletli şekilde yansıtılmalı geçmiş emekleride göz ardı edilmemelidir. 6 yıl tıp okumuş, üstüne 5 yıl uzmanlık okumuş  bir cerrahın emeğinin karşılığı hakimin savcının yada bir milletvekilinin emeğinden daha az değildir.

Yoğunbakımda sabaha kadar uykusuz 15-20 hastaya bakan bir hemşire ve onunla beraber görev yapan bir temzilik görevlisi çoğu devlet memurundan daha kutsal ve değerli bir iş yapmaktadırlar

Günümüz şartlarında sağlık personelinin en az yoksulluk sınırından maaş alması gerekmektedir. Kasım 2021 de ise yoksulluk sınırı 10 bin 250 liradır.

Pademide ayrıca gösterdi ki kim ne derse desin sağlık çalışanları toplumun hem en saygın hemde en kutsal işini yapıyorlar. Yaptıkları hizmetin parasal değerini kimse paha biçemez

Doktorlara zam önergesini hazırlayıp mescliste milletvekilerine sunan, yıllardır hak etmedikleri halde yönetici koltuklarını işgal eden, oturdukları yerlerden sahaya emir yağdıran dayıları sayesinde bürokrat olarak çalışan o üst düzeyler 2 yönetmelik 3 cümle kurup doğru düzgün bir zam yapacak metni ortaya dökemediler. 


Sağlık Çalışanlarına Zam Olayının Perde Arkası! Mecliste Ne Yaşandı? Neden 22 Aralık'a Ertelenmek Zorunda Kaldı? - TIKLAYIN


İşte dün gördük. Sağlık Bakanlığındaki doktora zam verilmiş, afiliye aynı hastaneden görev yapan üniversite kadrosundaki doktora zam verilmemiş. Doktorlara zam hazırlığı ( yarım yamalak) yapılmış, biriside çıkıp ne olur ne olmaz doktora zam verilirse sağlık çalışanları da ister biz en azından çalışmasını yapalım kenarda dursun dememiş. Dün işte böyle bir çalışma olmadığı için herşey ertelendi.

Bir diğer konuda sendikalar, dernekler ve diğer platformların verdiği tepkiler.

Gece yarısı gelen sağlık personeline de iyileştirme yapılacak haberinden sonra kazanımı sahiplenme yarışına girildi. Yok bizim açıklamamızdan sonra, yok tepkimizi ortaya koyduk, vs vs

Bırakın köklü sendikaları geçen sene kurulan dernekler sayemizde sağlık çalışanları zam alıyor şeklinde sosyal medyadan açıklamalar yaptılar.

Başta 3 büyük sendika olmak üzere neredeyse tamamı sosyal medyadan birbirlerine girdiler. A Sendikasının eyleminde tepki amaçlı yakılan bir maket , b sendikasının eyleminde doktor maketi yaktılar denilerek c sendikası tarafından paylaşıldı.

Yakılan maket doktor değil, yakan sendika başka sendika vs. vs.

Siyasal düşünceler menfaat ve koltuk hırsı sağlık çalışanlarına zam verilmesinin önüne geçti

HERKES BİR RANT VE PAY ÇIKARMA DERDİNDE

Doktor hemşireden, hemşire memurdan, memurda hizmetliden doğal olarak fazla maaş alır. Bu diğer bakanlıklarda da böyledir. Bir uzman çavuş çıkıp ben subay maaşı istiyorum diyemez. Bir astsubayda uzman çavuşla aynı maaş verilemez. Eğitim, diploma ve hizmet yılı önemlidir. 

Zam sonrası doktorlara saldırmak ne kadar aciz bir yaklaşım ise doktorunda sağlık personeli küçük görüp yukardan bakması kesinlikle kabul edilemez. 

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Sosyal medyada bir haftadır doktor ve sağlık personeli ve kazanım avcılarının çatışması sürüyor. Hakaretler, kavgalar ise bize hiç yakışmıyor. Ortada ise zam namına hiç bir şey yok. 

Öte yandan SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken yaptığı açıklamada; Pratisyen hekim maaşlarına 2 bin 500 TL, uzman hekim maaşlarına 5 bin TL ek gösterge zammı olarak lanse edilen düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda tüm partilerin oybirliği ile kabul edildi. Doktorlara zam adı altında sadece bir kalemler arası düzeltme yapıldığı ortaya çıktı. En üst derecedeki uzman doktorun maaşı 5 bin 542 Türk Lirası, sabit ek ödemesi ise 4 bin 133 Türk Lirası’ydı yani toplamda uzman doktorlar ayda 9 bin 675 Türk Lirası gelir elde ediyordu. Bu sabit ek ödeme hastanelerin döner sermayelerinden ödenerek emekliliğe katkıda bulunmuyordu. Yeni düzenleme ile 5 bin lira zam olarak lanse edilen rakamın sadece 867 lirası ücret artışı olacak maaşlara yansıyacak çünkü sabit ek ödeme kaldırılıyor. Bu hesaba göre sağlık sisteminde kirli bir operasyon yürütülüyor, ortada zam yok ve bir yalan müjde ile sağlık camiasının gözü boyanmaya çalışılıyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (31)
sağlık memuru 2 ay önce
657 sayılı dmk ya göre doktor, sağlık personelinin amiridir, üstüdür. Hemşire veya bir başka ünvan doktor la statü olarak eşit değildir. Sağlık hizmetlerinin sunumu sırasında kanunen sorumluluk hekimindir. Sağlık personeli tedavi uygulayamaz, sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesi ile ilgili kanunda bu açıkca yazılmıştır. O yüzden kimse doktorla işyerinde aynı yetki ve sorumluluğa sahip değildir. Bu itibarla aynı sektörde çalışan ve ekip olan arkadaşların, bizlerin, personelin birbirleri ile maaş ve özlük hakları ile ilgili çekişmeye artık bir son verin. Ben bir 20 yıllık sağlık memuru olarak hep bunu gözeterek çalıştım öğle de olması gerekiyor. Sonuç olarak tabiki de hekimle personel arasında dünyanın neresine giderseniz gidin maaş farkı hep vardır. Buradaki sorun birlik beraberlik ve tek ses olunmayışdır. Benden tavsiye herkes kendine gelsin ve kim olursa olsun, branş farketmez öncelikle birbirimize saygı ve tevazu göstermeliyiz. İnsan olduğumuzu, değerlerimizi kaybetmemeliyiz. Saygılar sunarım.
neco 2 ay önce
657 nin neresinde yazıyor?
Ben doktorum 2 ay önce
Buna sizde sebep oldunuz doktorların emekli maaşlarıyla alakalı haber yapan hain değil misiniz
İşçi 2 ay önce
Düne kadar işçi haberi çıktığında hemşirretlere destek olan sizdiniz Sn. Dr.'lar , hayır kardeşim herşeyden önce bunlar insan ve asgari ücret ile geçinmek mümkün değil, siz hemşirretlerin yaptığı haksızlıktır,bizler 20 bin tl ile bile zor geçinirken adamlar 3 bin tl ile çocuk okutuyorlar demediniz,kapınıza geleni hoşgeldin kardeşim yada ekip arkadaşım demediniz,bokunuzu temizleyen,yere attığınız eldiveni eliyle alan temizlikçileri,götünüz sıkıştığında verdiğiniz beyaz kodunuza koşa koşa gelen güvenlikçileri,egonuzu tatmin ettiğiniz bilgi işlem personellerini, onlar sağlık çalışanı değil sadece personel diyip, koridora çıkıp "Firmaaaaa" diye bağırdığınız günleri unutmadık,unutmayacağız da.... Hemşirretler bizlerle uğraşırken yoktunuz, Şimdi de ne haliniz varsa görün,bizim için yoksunuz..!
Dr.A 2 ay önce
Seçmece twitleri gösterince haklı olunmuyor editör.İnsanımızda şükür, kanaat dip yapmış. Allah c.c bizlere hidayet etsin.Sağlık ekip işidir. Ekibin başkanı doktordur. Eli,kolu yps dir. Bun da gocunacak bişey yok. Elbette yps ye kabul edilebilir bir maaş verilmesi lazım.Doktorun diğerlerine oranı kaç olmalı? Dünya örnekleri incelenebilir. Şu da bir gerçek ki hekimin özelde bir bazali var. Yps nin özelde bazali asgari ücrettir.Hepimiz aynı gemideyiz.Sizsiz olmaz, bizsiz hiç olmaz arkadaşlar.
Doktodoktor 2 ay önce
İnsanların birbirine düşmesinden bu site gibi terbiyesizler fitneciler basrolde.birde utanmadan bu yazıyı çıkarmış
Hemşir 2 ay önce
Acil serviste işlerin neredeyse tamamını biz yapıyoruz. Pratisyen doktorlara 2500 zam vermek de neyin nesi? Uzman doktordan bahsetmiyorum bile, çünkü acil servise günde 1 saat bile uğramıyor. 6 sene okuduk diye kibirlenip durmaktan başka bir şey yaptıkları yok. Zaten günümüzde laboratuvar doktorluğu yapıyorlar. Bir tanesinin hastaya elini sürdüğünü görmedim. Sağlık sen imiz olmasa açta açıkta kalmıştık. Varol semih bey!
DOKTOR 2 ay önce
Yardımcı sağlıkçı sana ne yapacağını söyleyen biri olmadan ne yapacaksın
Hemmmşirrreeetttt 2 ay önce
Bir sürü acil gezdim böyle saçmalik görmedim hastasin galiba sen
Ben doktorum 2 ay önce
Bu nasıl bir cahil cesareti anlamak güç.Ya ne senin ilkokul başarın adamın ilkokul ne ortaokul ne lise ne üniveriste.Ya adam senin bütün dört yılını bir komitede hallediyor.Bak ben bu işi ekip işi görürüm.Başımın üstündedir sağlık personeli.Ama kalkıpta benimle sen kendini kıyaslayamazsın bu apaçık hadsizlik.Hasta sana mı randevu alıp geliyor.Sen mi muayene ediyorsun senin yaptığın enjeksiyonla gelişen düşük ayağa bile hekimi çağırıyorlar.sen insiyatif alabiliyor musun.dr ne derse onu yapmak zorundasın haddini bil.evet maaşınız düşük evet tabiki polis astsubay öğretmen kadar almalısın ama hadsizlik edip doktorla kendini kıyaslayamazsın
Bu siteyi çok seviyorum 2 ay önce
Sizi seviyorum çünkü doktor bozuntularına gereken cevabı çok iyi veriyorsunuz.
PeZ 2 ay önce
Vay .. . ....
Hemmmşirrreeetttt 2 ay önce
Eee sende hemşire parcasiiiii son desek olur mu
Nem E Lazım 2 ay önce
herkesin birbirini böyle kırması çok yazık. herkesin ağzına bir parmak bal çalıp birbirine düşürüp kimseye hiç birşey verilmeyecek siz de kavga ettiğinizle kalacaksınız
HASET DOKTOR DIŞI PERSONELLER 2 ay önce
TARİHTE İLK OLMUŞTUR BİR MESLEK GRUBUNA VERİLEN ZAMMI İPTAL ETTİRMEK!!! BİR DE BUNU EN YAKIN GÖRDÜĞÜMÜZ DOKTOR DIŞI PERSONELLER YAPTI!!! YILLARDIR KOYNUMUZDA YILAN BESLEMİŞİZ DE HABERİMİZ YOKMUŞ!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?