Doktorlar Bakan Koca'nın Açıklamasına Tepkili: 'Topu Taca Atarak Bizleri Suçladı'

Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın AKP’nin kapalı salonlardaki kalabalık kongreleri ve katılanlara kamuda ücretsiz PCR testi yapıldığı iddialarına ilişkin verdiği yanıtlara tepki gösterdi.

Gündem 27.02.2021, 13:44 27.02.2021, 22:39 Güler Sağlam
Doktorlar Bakan Koca'nın Açıklamasına Tepkili: 'Topu Taca Atarak Bizleri Suçladı'

Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın AKP’nin kapalı salonlardaki kalabalık kongreleri ve buralara katılanlara kamuda ücretsiz PCR testi yapıldığı iddialarına ilişkin verdiği yanıtları eleştirdi.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye açıklama yapan Demir ve Kılıç, şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanı aslında 'vatandaşlarım ben genel başkanıma fazla söyleyemiyorum ancak sizler kapalı, kalabalık ortamlara girmeyin, yakın temastan uzak durun yani lebaleb dolu kapalı spor salonlarında yapılan AKP il kongrelerine katılmayın, katılırsanız virüs bulaşır’ demiş oldu.

Bakan Koca, ‘AKP il kongrelerinde partililere ücretsiz PCR testinin kamu hastanelerinde yapıldığı iddialarına, ‘hayır yalandır’ diyememiş topu taca atarak sorumluluğu hekimlere yüklemiştir.” 

TIKLAYIN

Demir ve Kılıç, Bilim Kurulu üyelerinin de tüm bu olanlara sessiz kalarak inandırıcılıklarını yitirdiklerini belirtti.

Bakan Koca, şu açıklamayı yapmıştı:
Ben ısrarla siyasi arenaya bu mücadelenin çekilmemesi noktasında kararlıyım ve bu arenaya da özellikle çekilmek isteniyor. 83 milyon vatandaşımıza da eşit davranarak bu mücadeleyi sürdürmekten yanayım.

Bahsettiğiniz durumla ilgili dün il sağlık müdürlüğümüz bir açıklamada bulundu ve bununla ilgili PCR testinin yapılabilirliği biliyorsunuz hekimlerimizin sorumluluğunda bir semptomu olduğunda talep edilerek yapılıyor.

Özel bir durum söz konusu değil. Bununla ilgili ancak talep ücretsiz olacaksa, yani biz zaten kamu kurumlarımızda ücretsiz yapıyoruz. Özel kuruluşlarda yaptırabilirler ama o durumda da özel kuruluşlarda semptomu varsa ücret ödemeyip, semptomu yoksa ücret ödeyip ancak yaptırabilirler.

Dolayısıyla kamu kurumlarımızda hekim sorumluluğunda semptomu olan kişiye hekim talebiyle PCR testi yapılır. Özel bir durum söz konusu değil.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Kürek mahkumu 2 ay önce
Bakanım hani performans, hani zam ? Yazık günah düz maaşa, sabite yani 3 kuruşa kölelik yaptırıyorsunuz. Bütün diğer özel sektöre teşvik veriyorsunuz ama sağlığa gelince baskı. Çünkü Dr bedavaya hasta bakmaz ise siyasi avantaj geriler. Hastane, tıp merkezi açalım desek izin yok eskilere trilyonlar verip ruhsat alman lazım yenisini açtırmıyoruz diyorsunuz. Özel hastanelere yeni kadrolar vermiyorsunuz ki devlette çalışan iyi hekimler gidemesin, bir kısmı gitse de çoğu olduğu yerde kalsın. Amacınız belli büyük çoğunluğu kendi belirlediğiniz şartlarda devlette çalıştırmak. Sonra da bütün hastaneleri yap işlet devret şehir hastanelerine bağlarız sözleşme ile bu aldıkları paranın biraz üstünü verir, hepsini ucuza çalıştırırız düşüncesi hakim. Zaten habire tıp, diş hekimliği fakültesi açıyor, yetersiz mezunlarla emeği sürümle ucuza sömürüyorsunuz. Bu şekilde ne iyi cerrah,ne iyi klinisyen , ne bilim adamı yetişir. Gelişmiş ülkeler , modern tıbbı bulan, ilaçları aşıları,malzemeleri, operasyon tiplerini bulan , üreten ülkelerin kurulları, heyetleri, bakanları sistemi bilmiyor da biz mi en iyi biliyoruz ? Hangi ülkede bir günde poliklinikte 100 hasta, gecede bin hasta bakılıyor ? Sağlıklı mı, etik mi, efektif mi bu düzen, bu sistem ? Hani genel tababet. Halkın sağlığını bu kadar düşünüyorsanız önce gıdaları, tarımı, marketleri, üretim tesislerini inceleyin, denetleyin ortalık zehir, ağır metal,sahte ürün dolu.
8
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?