Doktor Kardeşleriyle Sağlık Memurunu Hastanede Darp Etti: Usulsüzlük İddiaları Var!

Mardin Derik İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli olan bir doktor hastanede yapılan usulsüzlüklerde isminin geçmesinden sorumlu tuttuğu sağlık memurunu kardeşleri ile birlikte kuruma baskın yaparak darp ettiği öğrenildi.

Gündem 06.02.2021, 11:26 06.02.2021, 15:26 Güler Sağlam
Doktor Kardeşleriyle Sağlık Memurunu Hastanede Darp Etti: Usulsüzlük İddiaları Var!

Mardin Derik İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli olan doktor M.S.A., önceki gün avukat olan kardeşi H.A. ve diğer kardeşi M.A. ile birlikte İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne baskın yapıp bir sağlık memurunu darp etti.

Doktor M.S.A., hastanede yapılan kimi usulsüzlükler nedeniyle yürütülen incelemede isminin geçmesinden tuttuğu kurumda tıbbi sekreter olarak çalışan Veysi Sayan’ı feci şekilde darp etti. Şiddete maruz kalan Sayan’ın bir gözü morarırken, vücudunun çeşitli yerlerinde ezilmeler oluştu.

Darp ettiler, kurumu bastılar, serbest kaldılar

Olay sonrası kuruma gelen polisler, şiddet gören Sayan’ın şikayeti ile doktor ve iki kardeşini gözaltına aldı. Emniyete götürülen doktor ve kardeşleri ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Maruz kaldığı şiddete dair konuşan Veysi Sayan, Derik İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne geçici olarak görevlendirildiğini dile getirip, Derik Devlet Hastanesi’nde nöbete kalmayan kimi sağlık personellerinin nöbete kalmış gibi gösterilerek haksız kazanç elde edildiğinin tespit edilmesi üzerine kısa süre önce konuyla ilgili inceleme başlatıldığı bilgisini paylaştı.

Kendisine hakkında da inceleme başlatılması üzerine  alınan ifadesinde bildiklerini anlattığını söyleyen Sayan, olayın peşini bırakmaması üzerine doktor M.S.A. tarafından tehditler almaya başladığını kaydetti.

Usulsüzlüklerin üstüne gitmememi söylediler

TIKLAYIN


Sayan, yaşananları şu sözlerle dile getirdi: “Whatsapp yazışmaları oldu. Tehdit ettiler ama ben bir anlam veremedim. Olayın bu boyuta geleceğini hiçbir şekilde kestiremedim. Darp edilmemim nedeni hastanede daha önce belli usulsüzlükler oldu. Bu usulsüzlüklerin üstüne gitmememi söylediler ve kapatmamı istediler. Bunlara kulak asmayınca, hakkımı arayacağımı, gereksiz yere 1 buçuk yıldır geçici görevle görevlendirildiğimi, olayı kapatmayacağımı söyleyince bu olaya maruz kaldım.”

Sayan, sağlık çalışanlara dönük saldırılara tepki gösterilirken bir sağlıkçıdan şiddet görmesinin de ayrıca üzücü olduğunu ifade etti.

SES: Caydırıcı cezalar olmalı

Konuya dair konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şube Eşbaşkanı Dr. Özgür Bilek de, sağlık emekçilerine yönelik şiddet olaylarının devam ettiğini, pandemi sürecinde her gün en az bir sağlık emekçisinin şiddete uğradığını dile getirdi.

Sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarının kimi zaman hasta yakınları tarafından olduğu gibi hastane yöneticilerinden de kaynaklanabildiğini söyleyen Dr. Bilek, şiddetin kaynağının sağlık politikaları olduğunu vurguladı.


Bu konuda caydırıcı cezaların olmamasının şiddetin önünü açtığını belirten Dr. Bilek, “Bundan sonraki süreçte yetkililerin bütün sağlık emekçilerini korumaya alacak, sağlıkta şiddet vakalarını önleyecek bir kanunu en acil şekilde yürürlüğe alması gerekmektedir. Aksi halde bizler şiddete uğramaya devam edeceğiz. Belki de canımızı kaybedeceğiz. Bir süre sonra gördüğümüz şiddet ve kaybettiğimiz canlar yüzünden halkı korumaya yönelik nitelikli ve kaliteli bir hizmet sunamaz hale geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Sağlıkçı 2 ay önce
Mardin il sağlık müdürlüğü bağlı tüm kurumlarda usulsuzluk var hepsinin üstü kapatılıyor. Yaşanam olay sadece bir kesiti bakanlık derhal müfettiş gönderilmelidir. Yasal işlem başlatmalıdır. Sorumlular hakkında
CovidAcil 2 ay önce
Her hastanede ciddi manada usulsüzlükler dönüyor.
Denetim Olsa bütün pislikler ortaya çıkar diyeceğim de nerdeeeeeee!
Att 2 ay önce
Neresinden baksan kokuşmuşluk. Yaşanan şiddet olayına mı yanarsın, sebebi olan yolsuzluğa mı yanarsın?
hemşire 2 ay önce
doktor acilen görevinden men edilmeli
3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?