PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Doktor Karakaya Cinayetine İlişkin Sıcak Gelişme

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesiyle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medyada suç teşkil eden paylaşımlarda bulunan 22 kişi hakkında adli işlem başlattı.

Gündem 16.07.2022, 18:01 Cansu Polat
Doktor Karakaya Cinayetine İlişkin Sıcak Gelişme

Konuyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesinde Kardiyoloji uzmanı doktor Ekrem Karakaya'nın öldürülmesi olayının kısa süre içerisinde sosyal medya platformlarında gündem olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Son bir ayda kendisini doktor olarak tanıtan yaklaşık 2 bin 199 yeni hesap açıldığını belirten Emniyet Genel Müdürlüğü, açılan hesaplardan 671 adet hesabın 111 bin 239 adet paylaşım yaptığı, 1528 adet bot hesap tarafından ise 207 bin 567 adet paylaşım olmak üzere toplamda 318 bin 806 adet paylaşım yapıldığının tespit edildiği açıklandı.

Sağlık çalışanlarının ve hastanelerin yeterince korunmadığı, sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin yasaların yetersiz olduğuna dair söylemlerin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot, operasyon hesaplar aracılığıyla yayıldığı belirlenmiştir. Yapılan tüm paylaşımlar incelenmiş, 'halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten' hesaplar hakkında çalışma yapılmış ve suç unsuru içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi, kullanıcısı tespit edilerek haklarında adli işlemlere başlanılmıştır" denildi.

'17 BİN 745 HESABIN BOT OLDUĞU TESPİT EDİLDİ'

Olayla ilgili Twitter'da açılan etiketler ile ilgili yapılan çalışmada da "Sosyal medya platformu Twitter'da 'DoktorumaDokunma', 'HekimlereOrganizeSaldırı', 'SağlıktaTerör', 'DrEkremKarakayaÖLDÜRÜLDÜ', 'konyaşehirhastanesi', 'SağlıktaŞiddeteHayır' etiketleri ile alakalı olarak yapılan bot tespiti çalışmasında; ilgili etiketlere ilişkin toplam 34 bin 748 hesap arasından 17 bin 745 hesabın bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesap olduğu tespit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (1)
sağlık memur Şefik 3 ay önce
Şehit Dr.Ekrem KARAKAYA'nın üzerinden rant sağlamak çalışan utansın.Halkımız Dr.Ekrem KARAKAYA'nın memleketindeki hastaneye adının verilmesini çalışmaktadırlar.Ruhu şad olsun.
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?