PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Diplomasını Yırtan Hekim Konuştu: Bir Daha Hekimlik Yapmayacağım

Hastanede yaşadığı dehşeti anlatan Dr. Şeyhmus Baraş, saldırganların serbest bırakılması nedeniyle diplomasını yırttığını, Sağlık Bakanlığı’nın itiraz dilekçesinin ardından şüphelilerin tutuklanması üzerine adaletin yerini bulduğunu söyledi.

Gündem 30.06.2022, 00:40 Cansu Polat
Diplomasını Yırtan Hekim Konuştu: Bir Daha Hekimlik Yapmayacağım

Şanlıurfa Viranşehir‘de özel bir tıp merkezi acil servisinde yaşanan olayda muayene olmak için gelen hasta yakınları ile Dr. Şeyhmus Baraş arasında hakaret nedeniyle tartışma yaşandı. Tartışma sonrasında hasta yakınlarının tekme tokatla saldırdığı doktor, koridor boyunca hasta yakınları tarafından darp edildi.

Yere düşerek bilincini kaybetmesi ile saldırganlar ancak uzaklaştı. Yaşadığı dehşet sonrasında başına vücudunun farklı bölgelerine darbe alan Dr. Şeyhmus Baraş rapor olarak saldırganlardan şikayetçi oldu.

Sağlık Bakanlığından itiraz

Bakan Koca, sosyal medya hesabından, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde özel bir tıp merkezinde görevli Doktor Şeyhmus Baraş'a saldıran hasta yakınları hakkında verilen adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılama kararına itiraz edildiğini bildirdi. Karar sonrası tekrar gözaltına alınan 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir kişinin ise sorgusu sürüyor.

Dehşet anlarını anlattı

Olayı anlatan Baraş, "Saat gece 22.00 sıralarında bir çift çocuğunu muayeneye getirmiş. Benim bilgim yoktu bu konuda. Acil tarafında başka bir hasta ile ilgileniyordum. O sırada bilgi işlem görevlisiyle girişin ücretli olmasıyla ilgili bir tartışma yaşanmış. Bunun akabinde çift dışarı çıktıktan sonra çocuğun babası herhalde Kürtçe bilmediğimi düşünerek biraz hakarette bulundu. Ben de yaptığınız ayıp değil mi deyince kurumda SGK sözleşmesinin pasife alınmasının sinirini, küfür ve darp eylemiyle benden çıkarttı. Bu sırada kurumumuza yakın olan bir kıraathanede kardeşleri ve ağabeyleri de bulunuyordu. Bunların da olaya müdahil olmasıyla beraber 5-6 kişi tarafından bir linç girişiminde bulunuldu. Yaklaşık 3-4 dakika sürdü. Bu linç girişimi benim bilincimi kaybetmemle son buldu. Muhtemelen insafa geldiler ve öyle gittiler; yoksa kamera görüntülerinden de gördüğünüz gibi ayıranlar olmadı. Olayın devamında ben devlet hastanesine gidip darp raporu alarak şahıslardan davacı olduğumu belirttim, şikayetçi oldum. Polis ekipleri olaya intikal etikten sonra kamera görüntülerinden teşhis edildiler ve 3 kişi gözaltına alındı" dedi.

"Bir daha hekimlik yapmayacağım"

Zanlıların serbest bırakıldığını duyduğunda adliyeye gittiğini ve orada diplomasını yırttığını söyleyen Baraş, "Sabah erken saatlerde adliyeye sevk edildiler. Adliyede akşam saat 17.00'ye kadar bekletildikten sonra, ki ben de o süreçte henüz Viranşehir'deydim, kararın çıkmasını bekliyordum. Kararı duymadan ayrılamamıştım. Saat 17.00'ye 5 dakika kala tutuksuz yargılanmak üzere salıverildikleri haberi geldi. Yani adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. Ben bu haberi duyunca o linç girişiminden daha ciddi bir travma yaşadım. Psikolojik olarak benim için daha kötü oldu. Ben de bunun üzerine bir hesap sorma, bilgi alma amaçlı adliyeye gittim. Neden serbest bırakıldılar, Sağlık Bakanı bu yasayı meclisten geçirdi, yani bu darp, darbı da geçtim, linç girişimi bu yasaya geçmese bile tutuklu yargılanmaları gerekiyor. Yasaya katılım suçları dahil edilmiş olmasına rağmen neden serbest bırakıldılar, neden tutuklu yargılanmıyorlar. 10 dakika önce duruşma sonlanmasına rağmen herkes çıkmış, polis ekipleri içeri giremeyeceğimi, bunu onlara soramayacağımı, yarın gelmemi söyledi. Ben de o an bütün umudumu yitirdiğimi düşünerek diplomamı çıkarttım ve yırttım. Açıkçası bir daha hekimlik yapmayı düşünmüyordum ve şu andan itibaren de düşünmüyorum. Olayın akabinde babam diplomamın parçalarını yerden toplayıp sosyal medyada paylaşmış. Ondan sonra sosyal medyada gündem olmaya başladı. Sosyal medya üzerinden meslektaşlarım, aileleri ve vatandaşlarımız gündemi büyüttüler, bana destek oldular" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca telefonla aradı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kendisini arayıp destek olduğunu söyleyen Baraş, "Olaydan yaklaşık bir gün sonra, gece saat 02.00'de Sağlık Bakanımız beni şahsi telefonundan arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Olayın takipçisi olacağını, neden salıverildiklerini kendisinin de anlamadığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yarım saat boyunca görüştüğünü ve bu problemi çözüme kavuşturmaya çalıştığını aktardı. Onun sosyal medya paylaşımının üzerine şahıslar bugün tutuklanıp cezaevine gönderildi. Bu konuda Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Zanlılardan 3'ü tutuklandı, biri ise adliyede

Darp edilen doktorun avukatı Aycan Ceylan, zanlılardan 3'ünün tutuklandığını, birinin ise bugün yakalanarak tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini belirterek, "Saldırganlar olayın akabinde ilk aşamada sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kamuoyunun gösterdiği tepki olaylara çok ciddi bir şekilde etki etmekte ki bu olayda da etkisini gördük. Zira kamuoyunun gündemine oturan müvekkilime yapılan saldırı, sağlıkta şiddeti önleme yasasına rağmen tutuklanmayan saldırganlar, Sağlık Bakanlığının devreye girmesi, tüm hekim sendikalarının, Türk Tabipler Odasının devreye girmesi ve çok ciddi tepki göstermesi karşısında saldırganlar bugün tekrar gözaltına alındı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandılar. Saldırganların 3'ü tutuklandı, biri bugün tekrar yakalandı. O da aynı şekilde tutuklanma talebiyle sulh cezaya sevk edilmiş durumda" diye konuştu.

Yorumlar (5)
Doğrusu 2 ay önce
Koskoca sağlık bakanı niye salıverildiler ben de anlamadım demiş. E hani çıkan sağlıkta reform yasasını ballı ballı anlatıyor kameralara. Demek o da anlamamış
Ayar mı veriyorlar!!! 2 ay önce
Suçun tüm aşamaları vuku bulmuş bir olayda tutuksuz yargılama ile bu hekimler hükümete ayar mı vermek istiyor, yoksa kanunlarımiz mi yetersiz!..
Üvey evlat 2 ay önce
Aynı saldırı görevi başındaki hakim beye yada ha hakime hanıma aynı şekilde yapılsaydı!
Yine saldırganlar bu şekilde salıverilirmiydi!?!?
Adalet bakanlığı çalışanlarıda Sağlık Bakanlığı çalışanlarıda kamu hizmeti veriyor, devleti temsil ediyor. Bu çifte standart niye!!
AYAR MI VERMEK İSTİYORLAR!!! 2 ay önce
bulmuş bir olayda tutuksuz yargılama ile bu hâkimler hükümete ayar mı vermek istiyor, yoksa kanunlarımiz mi yetersiz!..
can 2 ay önce
Hakim veya Savcı aynı duruma maruz kalsaydı alacakları ceza değişirmiydi acaba bu sanıkların. Eğer cevabımız evet ise bu ülkede adalet ölmüş demektir.
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?