PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Dikkat! WhatsApp, Bunları Yapanların Hesabını Askıya Alıyor!

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir takım güvenlik tedbirlerini devreye soktuğunu duyurdu. WhatsApp‘ta sahte profil oluşturarak birilerini rahatsız etmek, artık hesabın kalıcı olarak engellenmesine neden olacak. WhatsApp’ın telefon numarasını bloke etmesi durumunda bir daha o numarayla WhatsApp kullanılamayacak.

Gündem 11.04.2022, 18:46 12.04.2022, 00:17 Cansu Polat
Dikkat! WhatsApp, Bunları Yapanların Hesabını Askıya Alıyor!

Milyonlarca kullanıcısı olan WhatsApp, kullanıcılarını uyararak yeni uygulamayı devreye soktu. Yeni kurallar hakkında bilgi veren Whatsapp, kuralları uygulamada sorun çıkartanların hesaplarını süresiz askıya alacağını duyurdu. WhatsApp’ın belirlediği işlemlere aykırı olarak WhatsApp‘ı kullananların artık hesapları bloke edilecek. Bloke edilen hesaplar bir daha kullanılması mümkü olmayacak.

ŞİKAYET BİLDİRİMİ GİDERSE İŞLEM BAŞLIYOR

Whatsappta birini takit etmek, sahte profil oluşturmak, rahatsız edici mesajlar atmak, kişi güvenliği, gizliliğini gerektiren bilgileri toplamak, depolamak ve kopyalamak Whatsappın kesinlikle taviz vermediği işlemler. Böylesi bir durumda hakkınızda şikayet bildirimi giderse hesap inceleme altına alınıyor ve bahsedilen işlemleri yapan hesaplara bloke konuluyor. Bu engelleme de geçici bir kısıtlama değil kesin kapatma anlamına geliyor.

EN HASSAS KONU YASA DIŞI VERİ TOPLAMA

Whatsappın en hassas olduğu konuların başında web kazıma geliyor. Bilgisayar verilerinin web sitelerinden, yazılımlardan veya uygulamalardan çıkarıldığı bir bilgisayar tekniği olan yöntem verileri ve meta verileri arayan, dönüştüren ve depolayan ve ardından bunları analiz eden botların kullanımıyla gerçekleştiriliyor.

Bu veriler daha sonra hem yasal hem de yasa dışı çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Meşru amaçlarla veri toplayan ve işleyen birçok bot ve profesyonel yazılımcı bu işi yapıyor. Örneğin, veriler pazarlama amacıyla, fiyatları karşılaştırmak veya belirli bir konuyla ilgili "durumu" analiz etmek için çıkarılabilir.

Ancak verileri yasa dışı amaçlarla toplayan, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar tarafından işletilen botlar hesaplar da var. Yapılan bu işlemler, sahibinin izni olmadan hassas verilerin kâr veya kontrol amacıyla yayınlanmasını içerir. Dolayısıyla bu uygulamaları istismar edenler çeşitli hakları ihlal edebilirler. Telif hakkı ihlalinden, sözleşme koşullarının ihlaline, mahremiyet ve mahremiyet ihlaline kadar uzanır.

WHATSAPP BU ŞARTLAR ALTINDA NASIL GİDİYOR?

Resmi WhatsApp web sitesinde bu işlemleri yapanlar için yapılacaklar oldukça net. Telefon numaralarını, profil resimlerini, durum bilgilerini kaydetmek için kazıma programlarını kullananlar gerçekten büyük bir risk alıyor. Bazı hesaplar WhatsApp tarafından kalıcı olarak bile askıya alınabilir. Bu nedenle, gözlerinizi açık tutun çünkü WhatsApp web kazıma yapanların hesabını askıya alabilir, hatta silebilir. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz, uygulamayı her zaman doğru ve bilinçli bir şekilde, WhatsAppın hüküm ve koşullarına saygı duyarak kullanmanız.

Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?