Devlet Hastanesinde Rapor Skandalı

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi’nden alınan 26 engelli sağlık kurulu raporu, usulsüzlük olduğu gerekçesiyle iptal edildi. 51 kişinin raporu ise tekrar kurul değerlendirilmesine alınacak.

Gündem 12.08.2020, 19:59 12.08.2020, 20:27 Güler Sağlam
Devlet Hastanesinde Rapor Skandalı

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde yaşanan engelli sağlık kurulu raporu skandalı ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çerkezköy Devlet Hastanesinde görevli, aralarında bazı doktor ve kamu görevlilerinin de bulunduğu şüphelilerin, piyasa değeri yüksek kanser, bağışıklık sistemleri ve enfeksiyon hastalıklarında kullanılan ilaçları reçete edip alarak Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) fatura ettiği iddiasıyla çalışma başlatmıştı. Bu şekilde hayali kişilere reçete edilerek alınan ilaçların maliyetinin 5 milyon liranın üzerinde olduğu, şüphelilerin para karşılığı sağlık raporu da verdiği belirlenmişti.

Polisin gerçekleştirdiği hayali kişilere piyasa değeri yüksek ilaç yazdıkları ve para karşılığı sağlık raporu verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 49 şüpheliden 31’i tutuklandı.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Operasyonun adli soruşturması kapsamında şüpheliler tutuklanırken, idari soruşturma da Sağlık Bakanlığı Teftiş kurulu tarafından Müdürlüğü tarafından yürütüldü. Bu kapsamda Çerkezköy Devlet Hastanesi’nden alınan engelli sağlık kurulu raporları tek tek incelendi.

Yapılan incelemenin ardından 26 raporun iptal edilmesi ve bu raporlarla ilgili emeklilik hak edenlerin emeklilik işlemlerinin durdurulması, 51 kişinin raporunun da şüpheli görülerek yeniden incelenmesi istendi.

Ardından 26 rapor iptal edildi. Bu iptal edilen kişilerle ilgili işlem de yapıldı. Ayrıca 51 engelli sağlık kurulu raporu da detaylı incelemeye alındı. İncelemenin ardından bu raporlarla ilgili durum da belli olacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?