Devlet Hastanesi’nde Büyük İhmal: 700 doz Covid-19 Aşısının Bozuldu!

Devlet Hastanesi’nde Covid-19 aşılarının bulunduğu soğutucu dolabın kapağının açık unutulması nedeniyle yaklaşık 700 doz Biontec ve Sinovac aşısının bozulduğu iddia edildi.

Gündem 29.11.2021, 19:37 29.11.2021, 20:20 Zeynep Elmalı
Devlet Hastanesi’nde Büyük İhmal: 700 doz Covid-19 Aşısının Bozuldu!

Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde Covid-19 aşılarının bulunduğu soğutucu dolabın kapağının açık unutulması nedeniyle yaklaşık 700 doz Biontec ve Sinovac aşısının bozulduğu iddia edildi. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı inceleme sonrasında açıkta kalan aşıların kullanılıp kullanılmayacağına karar verilecek.

Alınan bilgiye göre, Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde, Covid-19 aşılarının bulunduğu dolabın kapağı 21 Kasım 2021 tarihinde açık unutuldu. Aşıların belli bir soğukluk düzeyinde korunması gerekirken, soğutucu kapağının açık unutulması nedeniyle yaklaşık 700 doz Covid-19 aşısı bozuldu.

Hastane yöneticileri ve yetkililerinin, dolabın açık unutulduğu saatlerdeki soğukluk değerlerini alarak durumu Sağlık Bakanlığı’na bildirdiği, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak kontrollerde aşıların kullanılıp, kullanılmayacağına karar verileceği öğrenildi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

HASTANE YÖNETİMİ DOĞRULADI, BAKANLIK KARAR VERECEK

Şehitkamil Devlet Hastanesi yönetimi, dolap kapağının açık unutulması nedeniyle Covid-19 aşılarının gerekli soğuk ortamın sağlanamaması sonucu aşıların bozulduğuna dair bulguların olduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılacak inceleme ve kontrollerin ardından kullanılıp kullanılmayacaklarına karar verileceğini ifade etti.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATACAK

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Tiryaki’nin, ihmal ile ilgili hastane yetkililerinden bilgi aldığı ve soruşturma başlatılması talimatı verdiği öğrenildi. Tiryaki, “Bu çok büyük bir ihmal. Mutlaka hesabı sorulacaktır. Hastane yetkilileri, aşıların saklandığı dolabın kapağının açık olduğu saatlerin soğukluk derecelerini alıp Sağlık Bakanlığı’na bildirdiler. Aşıların kullanılıp, kullanılmayacağına Bakanlıktan gelecek rapor doğrultusunda karar verilecek. Ancak her ne olursa olsun, bu büyük bir ihmal ve sorumlular hakkında gereken yapılacak” dedi.

(Yusuf Kılıç/ anka haber net)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?